Debata TVP3 Łódź i Radia Łódź z kandydatami do Sejmiku Województwa Łódzkiego
O godz. 19:30 odbyła się pierwsza z dwóch wspólnych debat z udziałem przedstawicieli komitetów wyborczych ubiegających się o miejsca w Sejmiku Województwa Łódzkiego.
Magdalena Kamińska z TVP3 Łódź i Przemysław Naze z Radia Łódź zaprosili do studia przedstawicieli 7 z 13 komitetów wyborczych ubiegających się o miejsca w sejmiku. Zaproszenie przyjęli:
- Elżbieta Hibner z KWW Bezpartyjni Samorządowcy,
- Dariusz Klimczak z KW PSL,
- Przemysław Kosowski z KW Partia Zieloni,
- Marcin Bugajski z KKW Koalicja Obywatelska,
- Adrian Antoniak z KW Ruch Narodowy RP,
- Ireneusz Jabłoński z KWW Kukiz’15,
- Zbigniew Kula z KW Wolni i Solidarni.
Druga debata z kandydatami do Sejmiku Województwa Łódzkiego odbędzie się w środę 17 października o godz. 19:30.
Początek dzisiejszego programu na antenie Radia Łódź, TVP3 Łódź, a także na profilach społecznościowych Łódzkich Wiadomości Dnia i Radia Łódź o godz. 19:30.
Redaktorzy prowadzący rozmowę na początku poprosili uczestników o ustosunkowanie się do problemu smogu, hałasu i dzikich wysypisk. Kandydatka Elżbieta Hibner zaapelowała do wszystkich sejmików wojewódzkich, aby wystosowały inicjatywę ustawodawczą, na mocy której Wojewódzkie Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powróciłyby we władanie zarządów województwa, a nie wojewodów. – Walka ze smogiem jest bardzo długa i kosztowna. Opiera się zarówno na działaniach sejmików, ale także rządu oraz dużych samorządów. Problem smogu dotyczy przecież głównie dużych miast – przyznał Dariusz Klimczak.
Kompleksową wizję zaprezentował przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej. – Wykorzystujemy od dłuższego czasu fundusze unijne na rzecz zwalczania smogu, w tym m.in. na termomodernizację budynków czy wymianę transportu publicznego na nowszy. Należy postawić też na ekologiczne aspekty rewitalizacji. Chodzi mi o skupienie się przy okazji remontów budynków na wymianie systemów grzewczych podsumował Marcin Bugajski.
Kolejne pytanie odnosiło się potencjalnego wspierania rodzimego biznesu i rolnictwa przez samorząd. Kandydat Kukiz15 oraz ekspert Centrum Adama Smitha podkreślił, że trzeba uświadomić urzędnikom i radnym, że małe i średnie przedsiębiorstwa to jest sól ziemi czarnej. – To one dają 2/3 miejsc pracy. Samorząd może dać im warunki do funkcjonowania, a odpowiednimi zamówieniami inwestycyjnymi i zakupowymi wspierać ich funkcjonowanie podsumował Ireneusz Jabłoński.
Adrian Antoniak z Ruchu Narodowego zwrócił uwagę na konieczność ograniczenia działalności hipermarketów, które w jego ocenie są miejscami zbytu płodów rolnych z zagranicy, a nie tych pochodzących od lokalnych rolników.
Debata zakończyła się pytaniem o rozwój infrastruktury w województwie łódzkim.
Przedstawiciel Ruchu Narodowego zwrócił uwagę na problem skomunikowania łódzkiego lotniska. Przyszłość portu im. Władysława Reymonta poruszyła również Elżbieta Hibner, która opowiadała się za wykupem przez łódzki samorząd udziałów w tej spółce. Kandydatka ta zwróciła również uwagę na wyzwane jakim jest uporządkowanie infrastruktury wodnej, w tym wymóg budowania zbiorników retencyjnych. – W przypadku łódzkiej kolei aglomeracyjnej ważnym jest, aby zatrzymywała się również w mniejszych miejscowościach o znaczeniu infrastruktury kolejowej w regionie wspominał Dariusz Klimczak.
opr. na podst. TVP3 Łódź