Wybory 2018: walka o Sejmiki, spór wokół prezydent Zdanowskiej
Podsumowanie wszystkich najważniejszych wydarzeń z toczącej się kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi.
Nie chcą dofinansowania dla imigrantów
Przed łódzką siedzibą Prawa i Sprawiedliwości odbyła się pikieta Akcji Narodowej. Pełnomocnik wyborczy komitetu Kamil Klimczak wyjaśniał, że protest jest prowadzony pod hasłem: “Stop imigracji – godna praca dla Polaka!”.- Teraz mamy do czynienia z masową imigracją ekonomiczną i to nie tylko z Ukrainy. My się na to nie zgadzamy. Nie zgadzamy się na dofinansowywanie imigracji z publicznych pieniędzy, z naszych podatków – tłumaczył Klimczak.
W odpowiedzi na pikietę Akcji Narodowej, po drugiej stronie ulicy, w obronie imigrantów pikietowało kilku przedstawicieli Komitetu Obrony Demokracji.
Spór o prezydenturą Hanny Zdanowskiej
W kampanii nie milkną komentarze po niedzielnej (8 października) wizycie ministra Jacka Sasina w Łodzi. Zapowiedział on, że prezydent Zdanowska, nawet jeżeli wygra wybory, nie będzie mogła pełnić tej funkcji, a wojewoda będzie zmuszony wygasić jej mandat.- Żadna osoba, która została skazana prawomocnie za przestępstwo popełnione umyślnie i jest ono ścigane z urzędu, nie może być zatrudniona na terenie Polski w żadnym urzędzie samorządowym – przekonuje Łukasz Magin z PiS.
Tomasz Trela z KWW Hanny Zdanowskiej przytoczył wyniki sondażu Kantar, z którego wynika, że na Zdanowską zagłosowałoby 65 procent łodzian. -Jeżeli pan wojewoda i cały aparat PiS-u jest pewien, że pani prezydent nie może sprawować tej funkcji, niech natychmiast podejmą decyzję i wygaszą mandat – powiedział wiceprezydent miasta.
Trela ostrzegał PiS przed konsekwencjami podejmowanych decyzji. – Oni nie odwołają prezydent Zdanowskiej nigdy, bo boją się, że za kilka miesięcy pójdą do więzienia – przekonuje Trela.
Zajęcia pozalekcyjne w szkołach
Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Łodzi, Waldemar Buda przedstawił swój plan na edukację w mieście. Jego zdaniem zajęcia pozalekcyjne powinny odbywać się w szkole.- Wszyscy rodzice, którzy mają dzieci w wieku szkolnym wiedzą, jak to dzisiaj wygląda. Popołudnia rodzice spędzają na przewożeniu dzieci z miejsca na miejsce, żeby uczestniczyły one w zajęciach pozalekcyjnych – twierdzi poseł.
Buda dodał, że w każdej dzielnicy powinna powstać wielofunkcyjna hala sportowa. Zadeklarował też podwyżki dla dyrektorów szkół, przedszkoli oraz wychowawców klas.
TAK! chce walczyć ze smogiem
Komitet Wyborczy Wyborców TAK! obiecuje poprawę jakości konsultacji społecznych, zmiany w polityce społecznej i zrównoważony transport. Kandydatka Koalicji TAK! na prezydenta Łodzi, Urszula Niziołek-Janiak przedstawiła swój pomysł na walkę ze smogiem.- Ceny ciepła są bardzo wysokie i często przekładają się na to, że ludzie po prostu żyją w zimnie. Podejmiemy starania, żeby zrekomunalizować sieć i całą instalację ciepłowniczą w mieście – zapowiada Niziołek-Janiak.
Mocniejsze Rady Osiedli
Kandydat Kukiz ’15 na prezydenta Łodzi, Rafał Górski przedstawił swoje propozycje na wzmocnienie roli Rad Osiedli. Ich budżet miałby być zwiększony do 50 mln zł.- Powołam pełnomocnika, w randze wiceprezydenta, do spraw rad osiedli. Do tego planuję systematyczne konsultacje z wszystkimi radami osiedli, przynajmniej raz na kwartał – nie ukrywa Górski.
SLD walczy o Sejmik
Sojusz Lewicy Demokratycznej w Zduńskiej Woli przedstawił swoich kandydatów do Sejmiku Województwa Łódzkiego. Komitet Lewica Razem będą reprezentować m.in. Iwona Kazimierska-Małyska, Joanna Michalska-Szmytke i Henryk Leśniczak.
Lider listy SLD w okręgu sieradzkim, Cezary Olejniczak przekonywał, że bardzo ważne jest, aby Sojusz w Sejmiku miał jak najszerszą reprezentację.- Zarząd może wspierać przedsiębiorców, decydować o tym, jakie będą tutaj miejsca pracy. Może kreować politykę zdrowotną i kulturalną – zauważa.
Iwona Kazimierska-Małyska mówiła z kolei o tym, że samorządy, mając swoją reprezentację w Sejmiku mogą zyskać na tym finansowo. – Właśnie w Sejmiku są rozdzielane środki finansowe, które często nie docierają do naszych powiatów, bo nie mamy tam nikogo “swojego” – twierdzi Kazimierska-Małyska.
Inny kandydat Lewicy, Grzegorz Majewski rozdawał jabłka przed zakładami pracy przy ul. Św. Teresy w Łodzi. Zapewniał, że w Sejmiku będzie wzmacniał rozwiązania korzystne dla pracujących rodzin.- SLD to są ludzie pracy, dlatego jesteśmy wśród ludzi pracy – tłumaczył Majewski.
Ogrzewanie dla zduńskowolan
Kandydatka na prezydenta Zduńskiej Woli, Marzena Jaruga, startująca z Komitetu “Zgoda i Rozwój”, na spotkaniu z mieszkańcami Karsznic obiecała zająć się problemem ogrzewania mieszkań.- Brak centralnego ogrzewania, brak możliwości podłączenia się do sieci ciepłowniczej czy gazowniczej – o tym i jej rozbudowie powinniśmy rozmawiać – przekonuje Jaruga.
Mieszkania za złotówkę
Swojego kandydata na prezydenta Zduńskiej Woli wystawił również Kukiz ’15. Jest nim Paweł Kosiński, przedsiębiorca, od 3 lat asystent posła Tomasza Rzymkowskiego. Kosiński chce zachęcić młodych ludzi do pozostania w mieście.- Chcę obecnym lokatorom TBS-u zaproponować wykup mieszkań za 1 zł, żeby poczuli się gospodarzami tych mieszkań. Czas wykorzystać geotermię, którą Sieradz już wykorzystuje. Można podłączyć to pod miejskie sieci cieplne i zrobić tańsze ogrzewanie oraz wodę w mieszkaniach. To zaoszczędzi pieniądze zduńskowolan – uważa Kosiński.
Kontynuacja ważna dla Zduńskiej Woli
Kolejnym kandydatem na prezydenta Zduńskiej Woli jest Dawid Zemlak z Komitetu “Przyjazne Miasto”. Ma on 33 lata i jest najmłodszym z kandydatów w tym mieście. Jeśli zostanie wybrany, chciałby zrealizować niektóre pomysły swoich konkurentów oraz kontynuować już rozpoczęte inwestycje.- Doprowadzę do szczęśliwego końca budowę basenu, hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 5, żłobka i geotermię. Zduńska Wola zasługuje na rządy kontynuacji – twierdzi kandydat z Kukiz ’15.
Zemlak obiecuje też wprowadzić bezpłatną komunikację miejską oraz kupić autobusy elektryczne.