Debata Radia Łódź i TVP 3 Łódź. Kandydaci na prezydenta Zgierza
W kolejnej debacie wyborczej spotykamy się z kandydatami na prezydenta Zgierza.
Informujemy, że w trakcie emitowanej 3 października 2018 r. audycji “Twoje Miasto Twój Wybór” w Radiu Łódź oraz retransmitowanej na stronie internetowej TVP3 Łódź, która była debatą kandydatów na urząd Prezydenta Miasta Zgierza, redaktor prowadzący podał nieprawdziwą informację, jakoby kandydat z ramienia KWW Geotermia Zgierz dr Marek Kaźmierczak odmówił udziału w programie. W rzeczywistości dr Marek Kaźmierczak nie otrzymał zaproszenia do udziału w audycji. Radio Łódź przeprasza zarówno za pominięcie kandydata KWW GeotermiaZgierz, jak i przekazanie nieprawdziwej informacji na jego temat, a także zobowiązuje się dołożyć starań, aby taka sytuacja już się nie powtórzyła.

Nasze zaproszenie przyjęli:
- Przemysław Staniszewski – urzędujący prezydent Zgierza, Komitet Wyborczy Stowarzyszenia Przemysława Staniszewskiego
- Agata Grzelak-Makowczyńska – Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości
- Agnieszka Hanajczyk – Koalicja Obywatelska
Zakończyła się kolejna debata prezydencka organizowana przez Radio Łódź oraz TVP3 Łódź. Tym razem w studiu spotkali się kandydaci ubiegający się o fotel prezydenta miasta Zgierza, czyli Przemysław Staniszewski z Komitetu Wyborczego Stowarzyszenie Przemysława Staniszewskiego, Agata Grzelak-Makowczyńska z Prawa i Sprawiedliwości oraz Agnieszka Hanajczyk z Koalicji Obywatelskiej.
Prowadzący debatę redaktorzy Monika Strześniewska-Jaśkieiwcz oraz Przemysław Naze zapytali w pierwszej kolejności o najbardziej palący zgierski problem, czyli sprawę odpadów na składowisku dawnych zakładów przemysłowych Boruty. Wprawdzie prezes spółki odpowiedzialnej za ekologiczną katastrofę usłyszał zarzuty, lecz zgromadzone w Zgierzu śmieci nadal są tykającą “ekologiczną bombą”.
– Z przyczyn proceduralnych nie mogę już nic więcej zrobić, gdyż na składowisku pozostały jedynie odpady powypadkowe. Wspólnie ze starostą powinniśmy zakończyć ten problem. Teraz oddaje pole do działania staroście powiedział Przemysław Staniszewski.
– Musimy wziąć pod uwagę, że w powyższej sprawie doszło do zaniechania obu urzędów. W kwestii uregulowania sprawy Boruty apelowałam już dawno o wprowadzenie planu zagospodarowania przestrzennego dla tamtejszych terenów przemysłowych. Nie był on jednak realizowany przez wiele lat. Powinniśmy do tego wrócić skomentowała sprawę Agata GrzelakMakowczyńska. – Dla mieszkańców liczy się to, że nadal leżą tam odpady i stanowią zagrożenie.
Zupełnie inne spojrzenie na temat śmieci miała Agnieszka Hanajczyk. – Pożar był dramatem, lecz najpoważniejszym problemem jest brak świadomości, co jeszcze jest na terenach Boruty. Co więcej, pożar obnażył wizytówkę śmieciowego Zgierza. Przypomnijmy chociażby o nieciekawej sprawie ulokowania składowiska śmieci naprzeciwko pałacu ślubów w centrum miasta mówiła kandydatka na prezydenta.
Urzędujący prezydent Przemysław Staniszewski tłumaczył, że to jedynie starosta zgierski może ubiegać się o odpowiednie środki z Ministerstwa Ochrony Środowiska na posprzątanie terenu stwarzającego zagrożenie.
W dalszej części debaty poruszono równie istotny dla mieszkańców problem komunikacji. Najwięcej emocji wzbudza przywrócenie zawieszonychlinii tramwajowej 45 i 46. – Uważam, że tramwaj powinien wrócić, gdyż jest środkiem ekologicznym i nie stoi w korkach. W przypadku linii 46 jednym z rozwiązań może być zakupienie tramwaju jeżdżącego dwukierunkowo – swoje stanowisko wyraziła kandydatka PiS-u. Natomiast poseł Agnieszka Hanajczyk zwróciła uwagę na inne aspekty. – To nie chodzi o sam wagon, lecz o stan torowiska, trakcji oraz stacje. Można było się spodziewać, że tramwaj będzie wyłączony. Od 20 lat było wiadomo, że trakcja i torowisko są w złym stanie wskazywała polityk PO. – Marszałek województwa zapowiedział, że komunikacja podmiejska będzie całkowicie finansowana ze środków zewnętrznych dodała poseł, wskazując na przyszłe rozwiązanie tego problemu.
– Cieszę się, że wszyscy jesteśmy za przywróceniem tramwaju. Przypomnę, że zarówno Pabianice i Zgierz poczyniły indywidualne działania w ratowaniu szynowego transportu podmiejskiego. I to właśnie Pabianice wyczerpały pierwszą pulę środków zewnętrznych, nakierowanych na ten cel. Niestety, Zgierz musiał czekać na uruchomienie rezerwowych funduszy – podsumował urzędujący prezydent.
Internauci pytali też kandydatów o ofertę kulturalną dla zgierzan, w tym inwestycję w kino miejskie. – Rozwiązaniem dla potrzeb kulturalnych może być kino studyjne. W Zgierzu powinna być także hala widowiskowa z prawdziwego zdarzenia, gdzie rozwijałoby się życie kulturalne oraz społeczne podsumowała Agnieszka Hanajczyk.
opr. na podst. TVP3 Łódź