Wybory 2018: Podsumowanie debaty na prezydenta Łodzi, prezentacja kandydatów i Srebrna rewolucja
Podsumowanie wszystkich najważniejszych wydarzeń z toczącej się kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi.
Zaczynamy od podsumowania wczorajszej debaty kandydatów na prezydenta Łodzi, która odbyła się na antenie Radia Łódź, Polskiego Radia 24 i TVP3 Łódź. Wzięło w niej udział 7 z 9 kandydatów na to stanowisko.
Urszula Niziołek-Janiak z komitetu wyborczego “Tak” chce postawić na zrównoważony transport, poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz na opiekę nad starszymi i niepełnosprawnymi mieszkańcami miasta. – Dla nas, jako ruchów miejskich, najważniejsze są drobne i codzienne sprawy, o które od lat łodzianie walczą, w Budżecie Obywatelskim, czy Radzie Osiedla.
Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, startująca z własnego komitetu wyborczego, przedstawiła plan działania prezydenta, na najbliższe cztery lata. – Uwzględnia on racjonalizację przyszłych inwestycji, aby odpowiadały one realnym potrzebom mieszkańców, dokonania ewidencji na terenie miasta, co jest warunkiem do jego zarządzania. Trzeba też uporządkować stosunek własności w Łodzi.
Piotr Misztal, startujący z Komitetu wyborczego Bezpartyjni, uważa że trzeba usprawnić ruch samochodowy w mieście. Dodaje również, że Łódź powinna otoczyć seniorów lepszą opieką. – Chcecie, żeby powstawały małe firmy, ale jak człowiek mający np. mały sklep ma dowieźć pieczywo, czy inny towar? W godzinach szczytu nie można dojechać nigdzie. Chciałbym też zainwestować w domy spokojnej starości, żeby w Polsce widziano, że Łódź potrafi zaopiekować się swoimi seniorami.
Krzysztof Lipczyk, reprezentujący komitet Wolność Murem za Łodzią, chciałby oddać władzę w mieście Radom Osiedli. – Chcę zdecentralizowania Urzędu Miasta na rzecz Rad Osiedli, które przejęłyby inicjatywę rozwoju miejskiego. Ta inicjatywa leżałaby w rękach mieszkańców. Druga ważna rzecz, to zakończenie zadłużania miasta.
Rafał Górski, kandydat Kukiz’15 oraz ruchu miejskiego Łódź jest Nasza, podkreśla, że miasto potrzebuje innowacji: politycznych, społecznych i biznesowych. – My oferujemy innowacje w sferze transportu, gdzie jesteśmy nastawieni na transport publiczny, ale nie dyskryminujemy kierowców.
Waldemar Buda, kandydat Zjednoczonej Prawicy, zapowiada walkę z wyludnianiem się Łodzi. – Łodzianie wyjeżdżają, ponieważ nie mają w mieście dobrze płatnej pracy. Wszelkie starania powinny być więc nakierowane na pozyskanie inwestorów, którym musimy stworzyć warunki do inwestowania w Łodzi. Tylko 22 procent powierzchni miasta jest objętych planem zagospodarowania przestrzennego. Inwestorzy mają wątpliwości, gdzie mogliby inwestować.
Zbigniew Maurer, startujący z komitetu Akcja Narodowa, podkreśla że miasto powinno stawiać na lokalnych inwestorów. – Ściąganie obcych inwestorów wyszło nam już bokiem. Ułatwienia dojazdowe robione przez miasto i zwolnienia podatkowe, powodują zakorkowanie miasta, ale też utrudnienie działalności lokalnym przedsiębiorcom, którzy nie mają tych udogodnień.
Zaproszeniado debaty nie przyjęli prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, a także Janusz Rutkowski z komitetu Prawo i Moc.
Część kandydatów nie przyjmuje zaproszenia do debaty a inni skarżą się że nie są zapraszani.Krzysztof Lipczyk i Zbigniew Maurer czują się dyskryminowani przez Gazetę Wyborczą, która nie zaprosiła ich na czwartkową debatę.
– Te media walczą podobno o obronę praworządności w kraju, a nie prezentują wszystkich kandydatów – powiedział Lipczyk.
– To oszustwo społeczeństwa, któremu nie prezentuje się faktów – dodaje Maurer.
Startująca w wyborach na prezydenta Łodzi Agnieszka Wojciechowska van Heukelom zaprezentowała kandydatów na radnych z list swojego komitetu – Bezpartyjni.
Jak podkreśliła na listach jest mało polityków, a wielu społeczników. – Na liście znajdują się lekarze, byli dziennikarze, mali przedsiębiorcy, ludzie aktywni społecznie – mówi Wojciechowska van Heukelom.
Srebrna rewolucja – pod takim hasłem komitet Sojusz Lewicy Demokratycznej Lewica Razem proponuje rozwiązania dotyczące seniorów w łódzkiem.
– Proponujemy, aby w przyszłym roku w budżecie odłożyć pieniądze na zakup 10 busów dla seniorów, które dowoziłyby ich do m.in. klubów seniora, czy na osiedlowe ryneczki – mówi Piotr Bors
Kandydaci SLD Lewica Razem uważają, że powinna powstać Rada Seniorów, a osoby starsze powinny mieć większy dostęp do dóbr kultury.