Debata kandydatów na prezydenta Łodzi [ZDJĘCIA+WIDEO]
W studiu Radia Łódź odbyła się specjalna debata kandydatów na prezydenta Łodzi. Do konfrontacji z rywalami nie zdecydowała się przystąpić Hanna Zdanowska.
W pierwszej części debaty kandydaci mieli czas na przedstawienie się i zaprezentowanie głównych priorytetów zawartych w programach wyborczych.
Początkowo głos zabrała Urszula Niziołek-Janiak z KWW “TAK”. Jej środowisko ma się składać z aktywnych i popularnych społeczników, walczących o sprawy istotne dla łodzian. – Mamy program dla wszelakich aspektów miasta – stwierdziła.
Kolejna zaprezentowała się Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, startująca z własnego komitetu wyborczego. – Jestem społeczniczką, której antysystemowość jest potwierdzona wysokimi odznaczeniami państwowymi – stwierdziła niezależna polityk.
Zaraz po niej głos zabrał były poseł Piotr Misztal. – Wszyscy obiecują i nic z tego nie wychodzi. Kandyduję, bo szlag mnie trafia, jak widzę, co się dzieje na łódzkiej scenie politycznej – stwierdził lider KWW Bezpartyjni. – Wiem, jak z dolara zrobić sto – dodał były parlamentarzysta, podsumowując swoje zdolności menadżerskie.
Krzysztof Lipczyk, prezentujący KWW Wolność Murem za Łodzią, przedstawił wspólną wizję swojego środowiska politycznego. – Komitet, który reprezentuję wychodzi z założenia, że miasto budują mieszkańcy, a nie magistrat. Dlatego też optujemy za wzrostem znaczenia rad osiedla, wraz z wprowadzeniem dla jednostek pomocniczych samorządów inicjatywy uchwałodawczej – stwierdził.
Kolejnymi pomysłami komitetu Murem za Łodzią ma być zastopowanie zadłużania miasta oraz porzucenie walki z kierowcami.
Rafał Górski, kandydat Kukiz’15 oraz ruchu miejskiego Łódź jest Nasza, zadeklarował rzucenie wyzwania obecnej władzy. Przypomniał też że od 1995 roku prowadzi różnorakie projekty i inicjatywy obywatelskie. – Przedstawiamy plan, który przyśpieszy Łódź – zapewniał.
Kandydat Zjednoczonej Prawicy, Waldemar Buda przypomniał, że rozpoczął swoją karierę polityczną od udzielania bezpłatnych porad prawnych łodzianom w biurze europosła Janusza Wojciechowskiego. To jak wspomniał była prawdziwa “szkoła życia”. Główne problemy Łodzi z jakimi chciałby się zmierzyć kandydat Zjednoczonej Prawicy to: demografia i problemy budżetowe. Jego zdaniem obecna władza samorządowa całkowicie źle je diagnozuje.
Kończący pierwszą część debaty, Zbigniew Maurer krytycznie odniósł się do pomysłów przyciągania obcego kapitału do miasta, postulując wspieranie lokalnych przedsiębiorców. – Należałoby to uczynić m.in. poprzez odbudowę szkolnictwa zawodowego – stwierdził.
W drugiej części debaty kandydaci rozmawiali o najbardziej istotnych problemach, z jakimi obecnie borykają mieszkańcy Łodzi.
Poseł Waldemar Buda proponuje wprowadzenie tzw. “Karty łodzianina”, dzięki której mieszkańcy mieliby bezpłatny dostęp do niektórych usług miejskich. Takie rozwiązanie spotkało się z krytyką Urszuli Niziołek-Janiak. Karta jest fajną zachętą, ale to gadżet. Łodzian w mieście może zatrzymać rozwiązanie ich codziennych spraw, w tym posiadanie pracy, nowe żłobki czy przedszkola – argumentowała przedstawicielka KWW “Tak”.
Pomimo ideowych różnic ze Zbigniewem Maurerem, Niziołek-Janiak przyznała mu rację w kwestii dotyczącej ignorowania łódzkich przedsiębiorców. Waldemar Buda przypomniał plan powołania targowiska na Chojnach, który nie został zrealizowany. Kwestie gospodarcze spuentował Krzysztof Lipczyk. – Rozmawiamy o wielu rzeczach w kwestii życzeniowej. Jedyne, co może zrobić prezydent, to obniżać podatki, stymulując kapitał. W ten sposób można generować bazę podatkową – zauważył.
W dyskusji poruszono również kwestię komunikacji publicznej. Waldemar Buda jako jedyny opowiadał się za tym, aby była ona bezpłatna. Wszyscy zgodzili się, że wyzwaniem ma być usprawnienie komunikacji w całym mieście.
Uczestnicy debaty jednogłośnie skrytykowali zachowanie prezydent Hanny Zdanowskiej, która unika wszelakich dyskusji politycznych z innymi kontrkandydatami. Prezydent Łodzi była oczywiście zaproszona do uczestniczenia w spotkaniu. Rzecznik KWW Hanny Zdanowskiej, Bartosz Domaszewicz, tłumaczył tę nieobecność wcześniej zaplanowanym spacerem z mieszkańcami po Śródmieściu. Na debatę nie dotarł równieżJanusz Rutkowski z KWW Prawo i Moc.
Mat. opracowany za TVP 3 Łódź
Debatę prowadzili dziennikarze: TVP 3 Łódź -Magdalena Kamińska, Polskiego Radia 24 – Adrian Klarenbach oraz Polskiego Radia Łódź – Przemysław Naze.