Powstaje Centralny Port Komunikacyjny. Rząd obiecuje wsparcie rozwojowe dla całego obszaru położonego między Łodzią a Warszawą
Łódź i cały obszar położony między Łodzią a Warszawą będą największymi beneficjentami projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego – mówił w stolicy naszego województwa pełnomocnik rządu ds. budowy CPK Mikołaj Wild.
Nowy port lotniczy im. Solidarności w Baranowie oznacza również konieczność przebudowy sieci kolejowej w całym kraju, jak również gwarantuje nowe miejsca pracy w regionie. – Naszym celem, poza budową nowego międzykontynentalnego portu lotniczego, poza przebudową samego systemu kolejowego, jest również bardzo mocne wsparcie rozwojowe tego obszaru w kierunku stworzenia metropolii opartej o Łódź i Warszawę – dodał minister Wild. – To nie tylko 150 tys. nowych miejsc pracy, to także istotny wzrost gospodarczy dla całego regionu. No i wzrost komfortu podróżowania.
Według ministra do 2030 roku w regionie łódzkim powstanie 300 km nowych linii kolejowych dużych prędkości na potrzeby transportu lokalnego i dalekobieżnego, m.in na trasach z Łodzi do Sieradza, z Sieradza do Kalisza i do Wieruszowa. Podroż z Łodzi do CPK ma trwać 25 minut.
Mikołaj Wild uważa też, że na szybszym kolejowym dostępie do Warszawy skorzysta także łódzkie lotnisko, ponieważ większy ruch lotniczy w nowym hubie przekłada się na większy ruch lokalny oraz na wzrost liczby czarterów.
Pierwszy samolot ma odlecieć z CPK w 2027 roku, a docelowo port ma obsługiwać 100 mln pasażerów rocznie. Budowa pierwszego terminalu łącznie z lokalną siatką kolejową ma kosztować 35 mld zł.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Czy Łódź skorzysta na budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego? | audio (m4a) audio (oga) |