Czarno-białe fotografie przedstawiające mieszkańców miasta. Niezwykły album ze zdjęciami dawnej Łodzi
Niedawno ukazała się książka dziennikarza pracującego kiedyś w Radiu Łódź, która jest cennym dokumentem dla wszystkich miłośników Łodzi.
Album “Łodzianie” z fotografiami Wacława Bilińskiego to wybór zdjęć pochodzących z wydanego w latach sześćdziesiątych i zablokowanego przez cenzurę albumu “Łódź, jaką znam”. Po latach pojawił się pomysł, aby czarno-białe fotografie przedstawiające przede wszystkim mieszkańców miasta – wydać ponownie.
Zdjęcia pochodzą z początku lat 60-tych. – Ojciec był lwowiakiem, co dawało się zauważyć wtedy, kiedy występował w radiu – opowiada córka autora zdjęć, Ewa Rożniecka. – Powojenne losy rzuciły go wo Łodzi. Ojciec był dziennikarzem i pisarzem, pracował w Radiu Łódź, przygotowywał słuchowiska radiowe.
Bohaterami zdjęć są zwykli ludzie, których udało się sfotografować na miejscu. – Ojciec uważał, że zdjęcie musi uzupełniać tekst i jest równoważnym elementem przekazu. Są tu także zdjęcia widokowe, czyli bardzo piękne obrazy Łodzi tysiąca kominów, ale głównie jest tutaj człowiek.
Kiedy zostały wydrukowane pierwsze egzemplarze i łódzki komitet partii to zobaczył, to stwierdzono, że szkaluje miasto i jego mieszkańców. Zakazano dalszego druku, zostało tylko 6 tys. już stworzonych egzemplarzy.
Posłuchaj rozmowy z córką Wacława Bilińskiego Ewą Rożniecką:
Nazwa | Plik | Autor |
Album “Łodzianie” z fotografiami Wacława Bilińskiego | audio (m4a) audio (oga) |