Festiwal Sztuki Jabłka w Bełchatowie
Od oficjalnego otwarcia Jabłoniowego Sadu rozpocznie się tegoroczna edycja Festiwalu Sztuki Jabłka. Przed nami trzy dni koncertów, wystaw, happeningów, spotkań z aktorami i pisarzami. 22 września zapraszamy do naszego studia plenerowego. Cały festiwal odbędzie się w dniach 21-23 września.

Weekend, 21-23 września, będzie należał do lokalnych artystów. Nie zabraknie też gwiazd, a wśród nich będą Anna Seniuk, Kajetan Galas i Kortez. Czekają nas trzy dni różnorodnych wydarzeń kulturalnych, które z pewnością przyciągną do miasta turystów z całej Polski. Pomiędzy wydarzeniami będzie można zwiedzić miasto, spacerując nowymi szlakami turystycznymi.
W różnych częściach Bełchatowa odbywać się będą wystawy, koncerty, happeningi i performance. Wszystko z udziałem artystów i twórców różnych dziedzin sztuki, znanych nie tylko lokalnej społeczności, ale i rozpoznawanych w całym kraju.
– Ideą festiwalu jest docenienie i wypromowanie rodzimych artystów, ale też naszego miasta z jego symbolem, jakim jest jabłko – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. – Festiwal będzie też dobra okazją, aby zaprosić mieszkańców do Jabłoniowego Sadu oraz opowiedzieć o szlakach turystycznych, które powstały w naszym mieście.
Pierwsze festiwalowe wydarzenie zobaczymy już w niedzielę, 16 września. Wtedy to na placu Narutowicza każdy chętny przy użyciu farb do tkanin i połówek jabłek będzie mógł stworzyć własną torbę festiwalową. Przez cały następny tydzień, od 17 do 22 września, w bibliotece miejskiej będzie można zwiedzić wystawę książek, które w luźny sposób łączą się z motywem jabłka lub jabłoni.
Bodypainting, wizja Edenu i Kwiat Jabłoni
Pierwszy dzień festiwalu, piątek, 21 września, zapowiada się bardzo ciekawie. W klimat święta jabłka i sztuki od godzin przedpołudniowych wprowadzać nas będą po pierwsze artyści Pola i Władysław Gągałowie, a po drugie bełchatowscy milusińscy, z myślą o których na placu Narutowicza przygotowano m.in. Jabłkowe Wariacje, czyli megamalowankę, promującą projekt “Energia, natura i tradycja na bełchatowskim szlaku”.
Oficjalne otwarcie Festiwalu Sztuki Jabłka nastąpi po południu w Jabłoniowym Sadzie, gdzie wręczone zostaną nagrody zwycięzcom dwóch konkursów: “Niedaleko pada jabłko od jabłoni” oraz “Historia jabłka rozpoczęła się w raju, domaluj swoją”. W Jabłoniowym Sadzie obejrzymy też wystawę prac pt. “Z jabłkiem w tle” autorstwa podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy “Koniczynka” w Bełchatowie.
Poza tym zaplanowano pokazy bodypaintingu (sztuka malowania ciała), występy i koncert. Młode, zdolne bełchatowianki Julia Zając i Lena Chmiel, przedstawią autorską wizję Edenu, a zespół Kwiat Jabłoni uraczy nas muzyką folk-elektroniczną.Ten bratersko-siostrzany duet, który naszym festiwalem rozpoczyna jesienną trasę koncertową, jest gwarancją nowoczesnej mieszanki brzmień instrumentów akustycznych i elektroniki, a także intrygujących tekstów. Będzie więc nastrojowo, muzycznie i zdrowo, a to dzięki degustacji świeżo wyciskanych soków z jabłek.
Nie zapominamy też o literatach. Amatorzy słowa pisanego z pewnością wybiorą się do biblioteki, gdzie na “Jabłeczniku literackim” spotkają się bełchatowscy artyści. Obok doświadczonych poetów i prozaików (Lidia Liszewska, Robert Kornacki, Natalia Łukasiewicz i Dariusz Zalewski) zasiądą ci, którzy na literackim polu stawiają pierwsze kroki. Autorzy będą mieli okazję do wymiany spostrzeżeń i doświadczeń, a także do twórczej polemiki.
Hip-hop, breakdance i Anna Seniuk
W sobotę, 22 września, studenci łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych wraz z lokalnymi artystami zabiorą uczestników festiwalu w świat decoupage, papierowej wikliny, quilingu i ceramiku. Na scenie zaprezentują się bełchatowscy twórcy hip-hop i tancerze break dance, a dla tych, którzy chcieliby nauczyć się czegoś więcej, przygotowano warsztaty jamajskiego dancehallu i portorykańskiego reggaetonu.
Nie zabraknie także okazji do spotkania w bibliotece z gwiazdą dużego formatu, czyli Anną Seniuk, znakomitą aktorką filmową i teatralną, znaną m.in. z roli Magdy Karwowskiej z “Czterdziestolatka”. Zwieńczeniem tego dnia będzie liryczny koncert zespołu Organ Spot, a w roli gwiazdy wieczoru wystąpi lider grupy, ceniony na całym świecie organista jazzowy Kajetan Galas (organy Hammonda). Jego muzyka działa na zmysły i na emocje.
Gotowanie z mistrzem, food tracki i Kortez
Na ostatni dzień tegorocznego Festiwalu Sztuki Jabłka zapraszamy do parku przy Muzeum Regionalnym. Będzie “Jabłko w poezji”, jabłko w konkursach i pokazach kulinarnych Jarosława Śliwki (z programu Top Chief). Strefa gastronomiczna z food truckami, konkursy, zabawa z DJ-em – to tylko niektóre z planowanych atrakcji.
A na koniec gwiazda całego festiwalu, czyli Kortez. Łukasz Federkiewicz uważany jest za jeden z największych talentów na polskiej scenie. Obdarzony głębokim i lekko szorstkim głosem, śpiewa o miłości i jej braku. W tym roku Korteza usłyszeć można m.in. na koncertach Męskiego Grania, a zapowiadający je kawałek “Początek”, nagrany wspólnie z Dawidem Podsiadło i Krzysztofem Zalewskim, bije rekordy popularności.
Festiwal to nie tylko wydarzenia artystyczne. Nie możemy zapomnieć o otwarciu Jabłoniowego Sadu oraz trzech szlaków turystycznych: rodzinnego, historycznego i sportowo-rekreacyjnego. Przerwy między koncertami czy wystawami będą doskonałą okazją do bliższego poznania Bełchatowa zarówno tego dawnego (“Bełchatów wczoraj i dziś”), jak i współczesnego (“Bełchatów pełen dobrej energii”, “Energia jest tu”). Na wszystkich trasach zwiedzający będą mogli korzystać ze specjalnej aplikacji mobilnej, staną też tablice informacyjne i dokładne oznaczenia.
