Podsumowano pilotażowy program e-recepty w Skierniewicach
Po raz pierwszy e-receptę wystawiono 25 maja. Do dzisiaj lekarze w Siedlcach i w Skierniewicach wypisali ich 23 tysiące. W Skierniewicach podsumowano trwający od maja pilotaż e-recept. Z tej formy recepty skorzystało w tym czasie 5250 pacjentów.
Program uznawany jest za jeden z najbardziej wyczekiwanych elementów zinformatyzowanej ochrony zdrowia. Recepta jest przekazywana pacjentowi poprzez e-maila, SMS lub jako wydruk informacyjny. Właśnie z tej ostatniej możliwości w trakcie pilotażu korzystali pacjenci najczęściej. – Ja wystawiając prawie 4 tys. recept, tak naprawdę tylko trzy wysłałam drogą elektroniczną, natomiast reszta jest drukowana. One wyglądają troszkę inaczej niż recepty tradycyjne- mówi Agata Wawrzyńczak, lekarz ze Skierniewic, zwyciężczyni konkursu na największą liczbę wystawionych e-recept.
Elektroniczna recepta niesie szereg korzyści dla pacjentów. Nie można jej zgubić ani zniszczyć. Gdy któregoś z leków nie ma w jednej aptece, można wykupić go w drugiej. Zniknie też problem nieczytelnych recept. Bartłomiej Wnuk, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, zwraca uwagę na jeszcze jeden, bardzo ważny aspekt, możliwość śledzenia historii przepisanych leków. – Pacjent może zobaczyć, jakie leki i recepty realizował, ale również lekarz może sprawdzić, jakie lekarstwa przyjmował chory. Czasami jedziemy w delegację, na wakacje, coś się zadzieje i idziemy do zupełnie innego lekarza w innym mieście czy kraju. Wtedy właśnie ten lekarz będzie miał wszystkie potrzebne informacje. Wydaje mi się, że to jest najważniejsza wartość dodana tego systemu – dodaje Wnuk.
Od 1 stycznia 2019 r. każda apteka ma już obsługiwać elektroniczną receptę, a od 2020 r. e-recepty mają obowiązywać w całej Polsce.
Posłuchaj relacji i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Podsumowano program e-recepty w Skierniewicach | audio (m4a) audio (oga) |
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI ZE SKIERNIEWIC |