Pomóżmy dziecku z FAS – zapalmy czerwoną lampkę
Kampania ma na celu nasilenie działań edukacyjnych oraz informacyjnych, które mogą wpłynąć na właściwe zachowania przyszłych rodziców i uchronić dzieci przed FAS, czyli Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych.
Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży – przekonuje KamilaDudkiewicz,kierownik Wydziału ds. Uzależnień Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.
– Wynika to głównie z tego, że uszkodzenia dziecka płodowego mogą być większe lub mniejsze. Na to składa się bardzo wiele rzeczy. Istotne jest na przykład to, w którym miesiącu ciąży jest kobieta, czy będąc w ciężarną, pije alkohol ciągle, czy raczej sporadycznie i przede wszystkim, ile w tym czasie tego alkoholu wypija. Znaczenie ma również to, w którym okresie rozwoju płodu występuje picie alkoholu przez kobietę. To proste przełożenie na rozwijanie się organów dziecka, które w danym momencie się rozwijają. Skutkiem są uszkodzenia m.in. ośrodkowego układu nerwowego oraz organów wewnętrznych – dodaje Dudkiewicz.
Czytaj także: Rewolucyjne wyniki badań: Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu
Organizatorzy informują, że kampania “Zapal czerwoną lampkę”skierowana jest do mieszkańców województwa łódzkiego, ze szczególnym uwzględnieniem m.in. kobiet planujących ciążę, będących w ciąży, rodzin wychowujących dziecko dotknięte zespołem FAS. Jej realizacja przyczyni się do podniesienia świadomości społecznej, zwiększenia odpowiedzialności przyszłych rodziców za zdrowie dziecka przed i po jego urodzeniu, przełamania stereotypów związanych ze spożywaniem alkoholu w ciąży, zachowania pełnej abstynencji w trakcie ciąży i przede wszystkim zwiększenia dostępności pomocy dla dzieci z FAS.
Oficjalna inauguracja kampanii odbędzie się w poniedziałek (10.09) o godz. 9.30 podczas Wojewódzkiej Konferencji Naukowej “Pomóżmy dziecku z FAS – zapalmy czerwoną lampkę” w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznejprzy ul. Ks. Biskupa Wincentego Tymienieckiego 22/24 w Łodzi.
W konferencji wezmą udział praktycy, m.in. lekarze, pielęgniarki, położne, psycholodzy, terapeuci, pedagodzy,kuratorzy sądowi, pracownicy szkół, osoby i organizacje zainteresowane promocją abstynencji podczas ciąży oraz profilaktyką, diagnostyką i terapią FAS.Po części wykładowej odbędą się konsultacje (dla ok. 90 osób) m.in. z pracownikami Regionalnego Punktu Diagnozy i Terapii FAS w Łodzi. Ponadto podczas konferencji zainaugurowana zostanie wojewódzka kampania edukacyjna. Inauguracji kampanii towarzyszyć będzie pokaz najważniejszych jej elementów, w tym m.in. spotu telewizyjnego.
Kampania realizowana jest przez Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi – Jednostkę Organizacyjną Samorządu Województwa Łódzkiego.
Posłuchaj rozmowy z Kamilą Dudkiewicz, kierownikiem Wydziału ds. Uzależnień Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi:
Nazwa | Plik | Autor |
Rozmowa z Kamilą Dudkiewicz | audio (m4a) audio (oga) |