Aplikacja na telefon dla niepełnosprawnych w Łodzi
Łódź dołącza do ogólnopolskiej wyszukiwarki miejsc dostępnych dla osób niepełnosprawnych.
Wszelkie ważne informacje znajdują się na stronie o nazwie “Niepełnosprawnik”. – Można się dowiedzieć czy są obniżone krawężniki, czy jest winda, podjazd, platforma, z której można skorzystać. Osoby, które są niedowidzące lub niewidome, zadają sobie pytanie, czy istnieją jakieś rozwiązania, które pomogą im gdzieś dotrzeć za pomocą głosu lub skorzystać z usługi w urzędzie miasta. Tak samo jest z osobami, które na przykład nie mówią, a potrzebują usługi języka migowego – wyjaśnia Adam Wieczorek, przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Łodzi.
Do urzędów i instytucji użyteczności publicznej trafią wolontariusze, którzy będą przeprowadzać testy przystosowania obiektów do konkretnych problemów osób niepełnosprawnych. – Przykładem jest m. in. to, że drzwi mają 90 cm, że można wejść z psem przewodnikiem oraz fakt, że jest pętla indukcyjna – dodaje Katarzyna Tręda-Pisera, Rzecznik Osób Niepełnosprawnych.
Barier wciąż jest wiele, dlatego trzeba budować rzetelną informację. – Łódź Kaliska kiedyś została przystosowana w ten sposób, że powstała winda dla niepełnosprawnych. Zrobiliśmy takie krótkie doświadczenie. Przyjechał kolega niby na wózku pociągiem i chciał z tej windy skorzystać. Okazało się, że na windzie umieszczono kartkę, że kluczyk do niej jest u pani w bufecie. Zdrowy kolega po ten kluczyk poszedł, a pani z bufetu mu powiedziała, dosyć niemiło, że niepotrzebnie robi sensację – mówi niepełnosprawna Izabela Warzecha
W ramach projektu realizowanego wspólnie przez firmę Infosys i miasto, przygotowywana jest aplikacja na telefon, która będzie działała podobnie jak Niepełnosprawnik.