Rocznica śmierci ppłk. Jerzego Urbankiewicza [ZDJĘCIA]
Mszą Święta w Kościele oo. Jezuitów w Łodzi uczczono pamięć ppłk. Jerzego Urbankiewicza. 11 sierpnia minęło 14 lat od śmierci oficera kawalerii Wojska Polskiego, Armii Krajowej, pisarza dziennikarza i przyjaciela Łodzi.
Jerzy Urbankiewicz urodził się 23 czerwca 1915 roku w Łodzi. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku. Pięć lat później został aresztowany przez NKWD. 12 lat spędził w łagrze w Workucie. Do Polski i Łodzi wrócił w 1956 roku. – Kawalerzysta, oficer Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich, żołnierz Armii Krajowej, szef egzekutywy w Kedywie. Człowiek bardzo aktywny, przebojowy, wykształcony. W kościele oo. Jezuitów prowadził wiele działań za ojca Stefana Miecznikowskiego w czasach komunistycznych – powiedział Wojciech Grochowalski, prezes Stowarzyszenia Okręg Wileński AK “Wiano”.
Jerzy Urbankiewicz był współtwórcą Telewizji Polskiej w Łodzi, dziennikarzem Polskiego Radia i felietonistą “Dziennika Łódzkiego”. Autor wielu publikacji o Łodzi i założyciel Muzeum Okręgu Wileńskiego AK “Wiano”.- Ważne są jego prace dziennikarskie. “Cztery listy w Workuty” udało się przemycić z łagrów i dotarły do Warszawy. Te listy zostały opublikowane w “Kulturze”. Po śmierci Stalina ppłk. Urbankiewicz wrócił do Łodzi, a “Cztery listy z Workuty” przysporzyły mu dużego zainteresowania – dodał Grochowalski.
Odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari i Nagrodą Miasta Łodzi. Jerzy Urbankiewicz spoczywa na Cmentarzu św. Anny w Łodzi.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |