Ogólnopolskie uroczystości z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Najważniejsza uroczystość rozpocznie się w Warszawie, w godzinie “W” – o 17.00. Powstańcy, przedstawiciele najwyższych władz państwa i mieszkańcy Warszawy oddadzą hołd bohaterom stolicy przy Pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

9:30 –W stolicy rozpoczęły się uroczystości z okazji 74.rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przy ulicy Filtrowej na Ochocie złożono kwiaty przy tablicy, upamiętniającej podpisanie przez pułkownika Antoniego Chruściela “Montera” rozkazu rozpoczęcia Powstania.
Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska powiedziała, że dowództwo Armii Krajowej musiało podjąć decyzję o wybuchu Powstania, gdyż jej bierność byłaby dla Związku Radzieckiego pretekstem do zniszczenia polskiego podziemia. W Powstaniu zginęły setki tysięcy cywilów i powstańców. Jak powiedziała przewodnicząca, większość warszawskich rodzin ma kogoś, kto zginął w 1944 rok.
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że Powstanie Warszawskie było kolejną odsłoną trwającej od zarania dziejów walki dobra ze złem. “Wy, powstańcy warszawscy, stanęliście po stronie dobra, po stronie wartości, które budowały Europę i naszą cywilizację” – powiedział Jan Józef Kasprzyk. Dodał, że Powstanie nie był obłędem, jak twierdzą niektórzy publicyści i historycy, ale walką z obłędem, narzuconym Europie i Polsce przez Trzecią Rzeszę. Jan Józef Kasprzyk podziękował powstańcom za to, że stanęli po stronie wartości, nie pytając po co, dlaczego i za ile. Podziękował też dowódcom Powstania za decyzję o jego rozpoczęciu, dzięki której, jak powiedział, Polacy po raz kolejny pokazali, ze chcą stać po stronie dobra.
10:00 – Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zwiększenie wparcia dla żyjących powstańców warszawskich i żołnierzy walczących o niepodległość. Zadeklarował też, że państwo przejmie opiekę nad zidentyfikowanymi grobami poległych.
Mateusz Morawiecki powiedział, że fundusz wsparcia wzroście dwukrotnie. Chodzi o wsparcie losowe dla żyjących powstańców, żyjących żołnierzy wyklętych, żołnierzy Armii Krajowej i bojowników o wolność.
11.15 -W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przy tablicy na warszawskiej Woli, upamiętniającej 70 Polaków zamordowanych przez Niemców.
Prezydent powiedział, że w tym miejscu stał dom, w którym w czasie Powstania hitlerowcy przetrzymywali Polaków. W nocy z 10 na 11 sierpnia dom został podpalony. “To miejsce jest symbolem cierpienia ludności cywilnej Warszawy, jednym z symboli bestialstwa, z jakim Niemcy potraktowali Warszawę” – powiedział Andrzej Duda.
13.20 -Delegacja powstańców warszawskich, polityków i urzędników państwowych składa wieńce pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego Grota na warszawskim Śródmieściu. Wśród składających kwiaty są wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Galperyn i pełnomocnik rządu do spraw dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders.
-Ambasada Niemiec oddała hołd Powstańcom Warszawskim. W rocznicę zrywu wszystkie niemieckie przedstawicielstwa dyplomatyczne Niemiec w Polsce na znak pamięci opuściły flagi do połowy masztu – podał na Twitterze ambasador Rolf Nikel.
Jak napisał dyplomata, ambasada “ze smutkiem i wstydem oddaje hołd pamięci ofiar niewyobrażalnego niemieckiego okrucieństwa w Powstaniu Warszawskim”. Hołd oddał także “odwadze Polaków, którzy stawili opór”.
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)