Spacer po Starym Cmentarzu śladami powstańców warszawskich związanych z Łodzią
Już jutro (1 sierpnia) będziemy obchodzić 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.Co roku łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej stara się przypominać, że to Powstanie w którym brali udział nie tylko warszawiacy, ale również łodzianie.W tym roku, na dzień przed kolejną rocznicą wybuchu warszawskiego zrywu, historycy IPN-u zorganizowali na Starym Cmentarzu spacer śladami powstańców, którzy byli łodzianami, albo już po Powstaniu swoje losy związali z Łodzią.
Kilkanaście osób wzięło udział w spacerze po Starym Cmentarzu w Łodzi śladami powstańców warszawskich. Spacer zorganizował łódzki IPN, który od lat przekonuje, że Powstanie Warszawskie było zrywem nie tylko warszawiaków. Bartosz Bijak z łódzkiego oddziału Instytutu powiedział, że obecnie w Łodzi zidentyfikowano ponad 100 grobów powstańców, którzy byli łodzianami albo osiedlili się po powstaniu w Łodzi.- Część z nich to łodzianie, których losy wojenne rzuciły do Warszawy. Jest również bardzo duża grupa osób, które walczyły w powstaniu, a których losy wojenne rzuciły do Łodzi. Znamy ok. 120 osób, które są pochowane w Łodzi bądź mają upamiętnienia w postaci grobów symbolicznych.
Najbardziej znanym łódzkim powstańcem był gen. Franciszek Pfeiffer ps. Radwan, który dowodził obroną śródmieścia. To właśnie przy jego grobie co roku IPN organizuje główne łódzkie obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.- To chyba najbardziej znana postać; łodzianin z krwi i kości. My organizujemy uroczystości od liku lat przy grobie gen. Pfeiffera – dodał Bijak.
IPN jak co roku udekorował wszystkie łódzkie groby powstańcze biało-czerwonymi opaskami. Zostaną one na nich przez 63 dni, czyli tyle ile trwało powstanie.
Posłuchaj relacji i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Spacer śladami powstańców warszawskich | audio (m4a) audio (oga) |
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |