Nowe projekty Muzeum Miasta Łodzi
“Łódzkie Oblicza Niepodległej to program realizowany przez Muzeum Miasta Łodzi w 2018 roku nawiązujący do obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Co kryje legenda i jaka jest prawda o Marii i Konstantym Piotrowiczach, uczestnikach bitwy pod Dobrą, niedaleko Łodzi, w lutym 1863 roku? Dlaczego postać husarza na Starym Cmentarzu przy Ogrodowej wyróżnia pomnik uczestnika bitwy warszawskiej, Stefana Pogonowskiego? Co możemy zobaczyć na płaskorzeźbionych przedstawieniach ściany parawanowej pomnika innego bohatera walk niepodległościowych Benedykta Grzymały-Pęczkowskiego?
Stary Cmentarz przy ulicy Ogrodowej w Łodzi to szczególne miejsce, upamiętniające łódzkie historie związane z odzyskaniem i utrwalaniem niepodległości Polski. Znajduje się na nim, m. in.: alejka powstańców listopadowych i styczniowych oraz kwatera zasłużonych uczestników wojny 1920 roku.
Aby dowiedzieć się więcej warto wziąć udział w spotkaniu i spacerze “Stary Cmentarz szlakami łódzkich bohaterów Niepodległej”. Spotkanie realizowane w ramach projektu “Łódzkie Oblicza Niepodległej”.
W pierwszej części spotkania zaprezentowany zostanie fragment stałej wystawy muzealnej Na wspólnym podwórku łódzki tygiel kultur i wyznań”. W drugiej części uczestnicy będą odnajdywać historyczne ścieżki trójwyznaniowej nekropolii Starym Cmentarzu przy ulicy Ogrodowej. Zaprezentowane zostaną postaci łodzian, którzy aktywnie uczestniczyli w procesie odzyskania niepodległości na przestrzeni minionych wieków bohaterów powstań narodowych w XIX wieku, wydarzeń listopada 1918 roku i wojny w obronie niepodległości 1920 i 1939 roku oraz konspiracji w czasie drugiej wojny światowej i opozycji w okresie PRL-u. Drugim wątkiem tematycznym będzie prezentacja osób, które wyróżniły się w działalności kulturalnej, artystycznej, społecznej w okresach utrwalania niepodległości.
Spotkanie będzie również okazją przedstawienia walorów zabytkowych i bogatej symboliki pomników nagrobnych oraz potrzeby ich konserwacji i ochrony jako dziedzictwa kulturowego w wymiarze europejskim.
Spotkanie poprowadzi Cezary Pawlak – Łodzianin Roku oraz Prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi oraz Adam Nolbert, łódzki przewodnik miejski, członek Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem.
21 lipca (sobota), godzina: 11.30-14.00 spotkanie i spacer “Stary Cmentarz szlakami łódzkich bohaterów Niepodległej”. Zbiórka: Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15. Zapisy: 42 254 90 11 / [email protected]
Na prezentowanej w Muzeum Miasta Łodzi wystawie, będzie można zobaczyć 49 kolorowych portretów władców Polski autorstwa Waldemara Świerzego, namalowanych na podstawie najbardziej aktualnej wiedzy historycznej, w zestawieniu z 42 rysunkami Jana Matejki. Portretom towarzyszą barwne opisy fizyczności władców.
W latach 2004-2013 polski grafik Waldemar Świerzy, za namową swojego przyjaciela Andrzeja Pągowskiego, realizował projekt namalowania nowego pocztu polskich władców. Drugie (po matejskowskim) przedstawienie polskich królów i książąt miało być bardziej bezpośrednie i spontaniczne oraz skupiać się na ludzkiej stronie władców. W przeciwieństwie do prac Jana Matejki, które powstawały z myślą o pokrzepieniu serc rodaków i w swoim założeniu były posągowe, ikoniczne, majestatyczne, dopracowane w każdym detalu stroju i rekwizytów w duchu historycznej epoki, prace Waldemara Świerzego, chociaż poprzedzone badaniami i konsultacjami historycznymi, pełne są emocji, poszukiwania charakterologicznej prawdy, malarskiej syntezy we współczesnej konwencji.
Jan Matejko pracował nad swoim pocztem w latach 1890-1892 i było to jego ostatnie dzieło. Waldemar Świerzy ostatnią pracę ukończył w przeddzień śmierci, a malował władców Polski przez ostatnich siedem lat życia. Był jednym z najbardziej rozpoznawanych grafików w Polsce i na świecie, współtwórcą słynnej Polskiej Szkoły Plakatu; najwybitniejszym twórcą portretów Polaków w ostatnich latach, mającym w swoim dorobku portrety znanych aktorów i reżyserów, a także papieża Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Sienkiewicza, Marii Curie Skłodowskiej oraz wspaniałą serię “Giganci Jazzu”. Był profesorem w Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie. Zmarł w wieku 82 lat w 2013 r w Warszawie.
Wystawę w Muzeum Miasta Łodzi będzie można oglądać do końca roku.