Dyrektywa ACTA 2 i trudna batalia o prawa autorskie w internecie
Parlament Europejski odrzucił stanowisko komisji prawnej w sprawie reformy prawa autorskiego. Nowa dyrektywa ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie.

Zdaniem łódzkiego politologa i publicysty Błażeja Lenkowskiego dyrektywa zwana “ACTA 2” może być zagrożeniem dla wolności w internecie. – Wszystkie portale internetowe maja być w pełni odpowiedzialne za to, co użytkownicy udostępniają w ich ramach.A zatem gdy użytkownik naruszy prawa autorskie, portal w ramach którego zostało to zrobione, jest zobowiązanytę treśćusunąć. Doprowadzi to do bardzo niebezpiecznej sytuacji, w której to nie człowiek, ale sztuczneboty będą decydować o tym, co powinno zostać usunięte.
Szczególne kontrowersje wywołuje punkt dotyczący “podatku od linków” w internecie. – Ten zapis wydaje się kuriozalny. Małe portale są jak najbardziej zainteresowane tym, żeby inni do nich linkowali, ponieważ dzięki temu są lepiej pozycjonowani w wyszukiwarkach, chętniej czytani – tłumaczy Lenkowski.
Stanowisko Parlamentu w sprawie ACTA 2 będzie ponownie przedmiotem debaty, poprawek i głosowania na następnej sesji plenarnej we wrześniu.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
ACTA 2_0 | audio (m4a) audio (oga) |