Independence Now / Niepodległość Dziś. Kolejny łódzki rejs Transatlantyku
200 filmów, 40 premier, retrospektywy, Kino Łóżkowe i Kino Kulinarne. 8. Festiwal Transatlantyk nie pozwoli nam narzekać na nudę.
Dyrektor festiwalu Jan A.P. Kaczmarek podkreśla, że Transatlantyk na dobre zagościł w Łodzi, dynamicznie się rozwija i staje się mocną marką filmową w skali międzynarodowej. – Dowodem na to może być choćby fakt ponad 40 polskich premier produkcji z różnych stron świata. Na otwarcie przygotowano prezentacje świetnie przyjętego w Cannes obrazu “Nasze zmagania” w reż. Guillaume Geneza, a także “Donbasu” Siegieja Łoźnicy i “Żniw” w reż. Etienne Kallosa. Gościem specjalnym festiwalu będzie Sally Potter, która odbierze w Łodzi prestiżową nagrodę FIPRESCI Platinum Award.
Jednymi z ważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji Transatlantyku będą retrospektywy filmów Andrzeja Barańskiego, rumuńskiego twórcy Luciana Pintiliei Milosza Formana.
Czytaj także: Radio Łódź znów płynie z Transatlantykiem [STUDIO FESTIWALOWE]
Zaplanowano tradycyjnie konkurs filmów krótkometrażowych, a w “Historiach kina” obejrzeć będzie można sławne obrazy jak: “Tureckie owoce” Paula Verhoevena, “Orlando” Sally Potter czy “Konformistę” B. Bertolucciego.
Będzie oczywiście kolejna odsłona “Kina kulinarnego” oraz oryginalne już “Kino łóżkowe”. Ważnym elementem Transatlantyku jest również cykl “Czasoprzestrzenie VR”, odwołujący się do twórców rzeczywistości wirtualnej. Inne sekcje festiwalu to: “Sezon”, czyli premiery ostatniego roku, “Filmowy klan urwisów” dedykowany dzieciom oraz “Nocne kino i projekcje “Polówki”. Podczas tegorocznej edycji festiwalu nie zabraknie także wydarzeń muzycznych (w tym, jak co roku, konkursu kompozytorskiego), spotkań, warsztatów i paneli dyskusyjnych.
Głównym kinem MFF Transatlantyk jest w tym roku Multikino Łódź (al. Piłsudskiego 5), część projekcji odbędzie się w Muzeum Kinematografii, Kino Kulinarne zagości w EC1, a Kino Łóżkowe powstanie w pasażu Schillera.
O programie mówią Joanna Łapińska, dyrektor programowa festiwalu i jego pomysłodawca, kompozytor Jan A.P. Kaczmarek. Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Transatlantyk | audio (m4a) audio (oga) |