Protest przeciwko zmianom w sądownictwie na Placu Dąbrowskiego w Łodzi [ZDJĘCIA]
Kilkuset łodzian zebrało się na Placu Dąbrowskiego przed Sądem Okręgowym,żeby zaprotestować przeciwko zmianom w sądownictwie.Manifestanci przynieśli z sobą transparenty, a także flagi Polski i Unii Europejskiej.
Głos w sprawie zmian, które wejdą w życie jutro, a dotyczą sędziów Sądu Najwyższego i zmiany na stanowisku prezesa Sądu Najwyższego, zabrała sędzia sądu okręgowego w Łodzi Ewa Maciejewska. – My jako sędziowie wiemy, że musimy być apolityczni. Nie wypowiadamy się za lub przeciwko jakiejś sile politycznej. Wypowiadamy się za zasadami państwa prawa. Jutro mają wejść w życie przepisy art. 111 Ustawy o Sądzie Najwyższym, które są sprzeczne z Konstytucją; my musimy powiedzieć nie – powiedziała.
Podobne manifestacje odbyły się w blisko stu miastach w Polsce.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Protest przeciwko zmianom w sądownictwie | audio (m4a) audio (oga) |
Prezydencki minister Paweł Mucha powiedział, że Polska potrzebuje naprawy wymiaru sprawiedliwości i jednym z jej etapów jest reforma Sądu Najwyższego. W programie Minęła Dwudziesta w TVP Info Paweł Mucha odniósł się do wypowiedzi w Sejmie pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf, że ustawa o SN jest sprzeczna z konstytucją. – Jeżeli chodzi o nastawienie opinii społecznej, to ja jestem przekonany, że oni nie pasjonują się aż tak bardzo tym, czy pani prezes ma taki czy inny pogląd. Prezydentowi chodzi o to, żebyśmy mieli prawo do sądu rozumiane jako prawo do szybkiego, merytorycznego przez niezawisły sąd rozpoznania sprawy, która jest sądowi przedkładana. To proces, który jest najważniejszy, nie chodzi o personalia. Dziwie się tym, którzy są przywiązani do niektórych stanowisk do tego stopnia, że nie występując do Trybunału Konstytucyjnego, chcieliby kwestionować ustawę – powiedział Mucha.
Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że na mocy ustawy obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego będzie pełnił od jutra prezes kierujący Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych – Józef Iwulski. Osobę tę wskazała, jako swojego zastępcę, także dotychczasowa I prezes Małgorzata Gersdorf, która według ustawy przechodzi w stan spoczynku.
Zgodnie z obowiązującą od 3 kwietnia ustawą o Sądzie Najwyższym sędziowie, którzy ukończyli 65 lat, o północy przechodzą w stan spoczynku. Mogliby dalej orzekać tylko w sytuacji, jeśli złożą odpowiedni wniosek do prezydenta, a ten do pisma takiego się przychyli. Małgorzata Gersdorf ukończyła 65 lat. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego nie wystąpiła do prezydenta o przedłużenie możliwości orzekania.
IAR