Piątek, 29 czerwca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.

Gwiazdy 10. Geyer Music Factory
Na jubileuszową edycję festiwalu zaplanowano dziesięć muzycznych wieczorów z udziałem wyjątkowych artystów.
Tegoroczna edycja będzie okazją do podsumowania i przypomnienia poprzednich.- To będą wyjątkowi, TOP-owi artyści. Pojawią się zarówno ci wykonawcy, którzy zgromadzili największą grupę publiczności, jak również ci, którzyzaprezentowali najbardziej wyjątkowy, artystyczny poziom- mówi pomysłodawca akcji, Tomasz Gołębiewski. – Zagramy dziesięć razy od ostatniego piątku czerwca do ostatniego piątku sierpnia.
Na tegoroczną edycję Geyer Music Factory Centralne Muzeum Włókiennictwa pozyskało rekordową kwotę 118 tys. zł, w ramach programu Kultura interwencje 2018, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury.
29.06.2018 r., godz. 21.00:Ania Rusowicz
Ania Rusowicz śpiew, klawisze
Hubert Gasiul perkusja
Stanisław Wróbel bas
Paweł Zalewski gitara
Sebastian Stanny saksofon
Rafał Ganko trąbka
Lata 60. i 70., jak pokazuje historia, nigdy nie wyjdą z mody. Z tych dwóch doskonałych dekad można garściami czerpać inspiracje, a po dodaniu do nich nuty nowoczesności tworzą się nowe trendy i style, czyli muzyka vintage’owa w nowoczesnym wydaniu.
W czasie GMF zabierzemy Was w bigbitowo-rockową muzyczną podróż, w którą chętnie wybierali się hipisi, a których idee są dziś jak najbardziej aktualne. Podczas koncertu będzie można usłyszeć utwory z dwóch płyt Ani Rusowicz oraz utwór W co mam wierzyć z filmu Sztuka kochania.
Ania Rusowicz polska wokalistka, zdobywczyni czterech nagród FRYDERYK, kompozytorka, autorka tekstów, ale przede wszystkim osoba, która na nowo przywróciła styl i muzykę lat 60. i 70. w Polsce, nagrywając trzy płyty w stylu retro, z których dwie uzyskały status złotych. Koncerty w kraju i zagranicą, programy, sesje i wywiady w jej wykonaniu, kierowane do odbiorcy nietuzinkowego i wymagającego, zawsze charakteryzują się niebywałym stylem i smakiem.
Wydarzenie odbędzie się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa przy ul. Piotrkowskiej 282 w Łodzi.

Orzeł wylądował na antypodach po raz drugi. Filmowy reportaż o kolejnych zmaganiach zespołu Lodz Solar Team
World Solar Challenge w Australii to największe zmagania aut solarnych z całego świata, których uczestnikiem od 2015 roku jest drużyna z Polski – Lodz Solar Team. W jej szeregach są m.in. młodzi mechanicy z Politechniki Łódzkiej. O przygotowaniach i walce łódzkich studentów na pustyni Czerwonego Kontynentu opowiada film “Eagle Two: wyprawa przez Antypody”.
Zanim jednak rozpocznie się premiera filmu, przypominamy już teraz krótką, ale bogatą historię solarnych pojazdów – Eagle One i Eagle Two.
Eagle Two powstawał blisko dwa lata, od 2015 roku w garażu przy Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej. Bolid napędza energia słoneczna. Od swojego poprzednika (Eagle One) jest dłuższy – liczy pięć metrów. Jest też o ponad 100 kg lżejszy. Auto zostało w całości zaprojektowane przez łódzkich studentów. Nad jego designem pracowali młodzi inżynierowie z Politechniki Łódzkiej wraz z łódzką Akademią Sztuk Pięknych.
Po długich, wytężonych pracach i walce z czasem, Eagle Two pojawił się na trasie prestiżowego wyścigu World Solar Challenge w Australii.
Zmagania na piaskach Czerwonego Kontynentu, organizowane są co dwa lata od 1987 roku. Mają charakter międzynarodowy. Solarne auta tworzą uczelnie z całego świata. Do pokonania jest ponad trzy tys. km. Drużyny startują z miejscowości Darwin położonej na północnym wybrzeżu Australii. Następnie auta kierują się daleko na południe aż na drugi kraniec kontynentu do Adelaide.
Wartoprzeczytać
Jak przebiegały zmagania na trasie 30. World Solar Challenge 2017? Czy łódzka drużyna znów spotkała w Australii kangury? Tego z pewnością dowiedzą się widzowie reportażu dokumentalnego “Eagle Two: wyprawa przez Antypody”.
Premiera tego filmu w piątek (29 lipca) o godz 14:00 w Sali Widowiskowej Politechniki Łódzkiej przy al Politechniki 3a.

VIII Międzynarodowy Festiwal Twórczości Młodych Folkowe Inspiracje pod hasłami: “Łódzkie promuje folk” i “Łódź kreuje folk”
Pierwsza część “Folkowych Inspiracji” to inscenizacje, koncerty, jarmark dawnych rzemiosł, plener filmowy i fotograficzny, edukacyjna gra terenowa, warsztaty choreograficzne, wokalne i dziennikarskiej. To wszystko wHarcerskim Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Nadwarciański Gród wZałęczu Wielkim.
W Łodzi z kolei młodzi artyści i mieszkańcy miasta wspólnie wezmą udział w konkursach festiwalowych pod hasłem ZŁOTA ŁÓDKA 2018, pokazach mody, warsztatach i wernisażach.
Finałem festiwalu będzie koncert z udziałem uczestników “Folkowych Inspiracji” na rynku Manufaktury.
Do tej pory w festiwalu wzięło udział ponad 1800 młodych artystów z 25 krajów świata: w tym z Algierii, Armenii, Białorusi, Chin, Czech i Estonii.
29.06.2018 – piątek
09.00 – 12.00 SPACEREM PO ŁODZI NIEPODLEGŁEJ Wycieczki szlakiem tradycji niepodległościowych miasta Łodzi.
17.00 – 18.00 TEATR FOLKOWEJ MODY Pokaz kolekcji mody Studia Design Pałacu Młodzieży im. J. Tuwima w Łodzi. Spektakl Teatru Mody DEBIUT z Krzywego Rogu na Ukrainie. Pokaz kolekcji mody ANETY LARYSY KNAP – FOLK DESIGN.
18.30 – 20.00 ZŁOTA ŁÓDKA 2018 Gala wręczenia nagród laureatom konkursów festiwalowych – wokal, choreografia, design. Centrum Promocji Mody – Akademia Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 121
WIĘCEJ INFORMACJIOKULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZKALENDARZ WYDARZEŃ. |