Koniec roku szkolnego. Jak pracownicy oświaty oceniają pierwszy rok po wprowadzeniu reformy?
Blisko 280 tys. uczniów w województwie łódzkim zakończyło dziś rok szkolny. Przed nimi ponad dwa miesiące wakacji.
Był to jednocześnie pierwszy rok wdrażania nowej reformy oświaty. Zakłada ona m.in. wygaszanie gimnazjów i powrót do ośmioletniej szkoły podstawowej.
Łódzki Kurator Oświaty Grzegorz Wierzchowski pozytywnie ocenia wprowadzanie zmian w szkołach w województwie łódzkim. – Szkoły były przygotowane., Samorządy wdrożyły nową sieć szkół. Od 1 września zaczęła obowiązywać nowa podstawa programowa. Na razie w klasach: I, IV i VII. W tym roku zmiany dotknęły również szkolnictwo zawodowe i branżowe dzięki programowi ministerialnemu Dobry zawód. Myślę, że ten rok należy bardzo dobrze ocenić.
Nauczyciele i uczniowie zwracają uwagę, że efekty przeprowadzanej reformy będą bardziej odczuwalne w przyszłym roku. – Nieco obawiamy się przyszłego roku. Podwójna liczba uczniów to więcej pracy dla nas. Dwa strumienie uczniów będą miały inną podstawę programową. Dwie I klasy technikum będą miały inne podstawy programowe, ponieważ jedni uczniowie skończyli gimnazjum i będą się uczyć w technikum przez cztery lata, a inni skończyli podstawówkę i będą do tej szkoły chodzić przez pięć lat – dodał Dariusz Adamczewski, wicedyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Łodzi.
Po wakacjach, uczniowie wrócą do szkół 3 września.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Pierwszy rok reformy edukacji | audio (m4a) audio (oga) |
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |