Czwartek, 21 czerwca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Fotofestiwal2018. Ludzka natura
Ważąca 87 000 ton Wielka Pacyficzna Plama plastikowych śmieci leniwie dryfuje na powierzchni wody, między Hawajami i Kalifornią. Ta plama jedna z bohaterek Fotofestiwalu przyczynia się do wymierania 5 tysięcy gatunków zwierząt w ciągu zaledwie jednego roku. Wszystko wskazuje na to, że to kolorowe, mieniące się w słońcu wysypisko śmieci zajmie niedługo miejsce znikającej Wielkiej Rafy Koralowej, stając się przy okazji nowym cudem natury.
Podczas tegorocznej edycji Fotofestiwalu będzie okazja przyjrzeć się naturze i człowiekowi, włączając się tym samym w aktualną, dotycząca nas wszystkich, dyskusję nad rozwojem świadomości ekologicznej.
Otwarcie festiwalu oraz ogłoszenie zwycięzcy Grand Prix festiwalu o godz. 19.00 w Art Inkubatorze, ul. Tymienieckiego 3

Twarzą w twarz w Pałacu Herbsta warsztaty dla osób z dysfunkcją wzroku
To okazja do porozmawianiao prezentowanych portretach i autoportretach.Pojawi się możliwośćpoznania m.in. Bacciarellego, Wyczółkowskiego, matki Henryka Rodakowskiego oraz syna Jana Matejki.To także okazja do spróbowaniawłasnychsił jako portrecisty.
Warsztaty odbędą się w godzinach 16.30 – 18.00w Galerii Sztuki Dawnej PałacuHerbsta, ul. Przędzalniana 72

Spotkania z Scheiblerami w Muzeum Kinematografii
Życie codziennie w powojennym pałacu Karola i Anny Scheiblerów będzie tematem kolejnego Spotkania z Scheiblerami.
Scheiblerowska rezydencja, w której od 1986 roku znajduje się Muzeum Kinematografii, miała po 1945 roku wielu użytkowników. Część budynku zajmowały instytucje państwowe, a kilkanaście pomieszczeń przeznaczono na mieszkania. Wspominać będziemy razem z mieszkańcami pałacu, którzy spędzili tutaj dzieciństwo i młodość.
Muzeum Kinematografii, godz. 17:00 – 19:00. Wstęp wolny

“Trojga Narodów? Kwestia litewska i ukraińska a niepodległość”
Jeszcze w Powstaniu Styczniowym podziemny Rząd Narodowy na swojej pieczęci obok orła używał symbolu litewskiej pogoni i ruskiego archanioła. Przyszłą niepodległość rozumiano jako odbudowę przedrozbiorowej struktury federacyjnej, a Polskę jako wspólnotę Polaków, Litwinów i Rusinów. W tym samym jednak czasie – zarówno na Litwie jak i na Ukrainie – kiełkować zaczęły ruchy narodowe postulujące budowę niezależnych państw litewskiego i ukraińskiego.
W ideologii tych ruchów zarówno odrodzona Polska, jak i Rosja czy Austria uważane były za państwa okupacyjne i odbierające wolność. Jak odrodzenie litewskie i ukraińskie wpłynęło na polską myśl niepodległościową i dlaczego idea Rzeczpospolitej Trojga Narodów umarła zanim na dobre mogła się rozwinąć. Dlaczego Ukraińcy i Litwini porzucili marzenia o wspólnej Ojczyźnie i jak kształtowały się losy Polaków na spornych ziemiach? Na te i inne pytania odpowiedzą:dr Łukasz Jasina (Polski Instytut Stosunków Międzynarodowych) i prof. dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego).
Przystanek do Niepodległej godz. 18.15 w Muzeum Tradycji Niepodległościowych ul. Gdańska 13
