Ludzka natura na Fotofestiwalu 2018 w Łodzi
Podczas tegorocznej edycji Fotofestiwalu możemy przyjrzeć się naturze i człowiekowi, włączając się tym samym w aktualną, dotycząca nas wszystkich, dyskusję nad rozwojem świadomości ekologicznej.
30 wystaw, ponad 100 międzynarodowych gości, przeglądy portfolio, rozstrzygnięcia konkursów i szereg wydarzeń towarzyszących, to program 17. Fotofestiwalu, czyli Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.
Tematem tegorocznej edycji jest “Ludzka natura”. Eksponowany jest on na siedmiu wystawach indywidualnych i jednej zbiorowej prezentowanej w Art Inkubatorze przy ul. Tymienieckiego 3. – Są projekty dużo bardziej dokumentalne, dochodzeniowe, pokazujące np. w jaki sposób wielkie korporacje zajmują się kwestią natury, upraw rolnych; są projekty które skupiają się na ochronie przed kataklizmami – mówi kuratorka programu Justyna Kociszewska.
Program główny to także prezentacja wyłonionych spośród 630 zgłoszeń, nadesłanych z 59 państw z całego świata, finalistów konkursu Grand Prix Fotofestiwalu. Podczas imprezy zaplanowano też projekcje filmowe, w tym pokazy takich klasyków kina, jak “Ptaki” Alfreda Hitchcocka. – Idziemy kluczem gatunkowym, ale także rozrywkowym i letnim. Będziemy pokazywać perły kina przyrodniczego, np. drugą serię kultowej Planety Ziemi.
Festiwalowe wydarzenia odbywają się też w strefie OFF Piotrkowska i w łódzkich galeriach. Fotofestiwal potrwa do 1 lipca.
Centrum Festiwalowe 1: Art Inkubator w Fabryce Sztuki – Tymienieckiego 3 | Centrum Festiwalowe 2: OFF Piotrkowska Center – Piotrkowska 138/140.
W ramach strefy odbędą się spotkania z udziałem ekspertów i ciekawych gości
23 czerwca godz. 17:30 debata pt. Scenariusze przyszłości: w poszukiwaniu nowych narracji o zmianie klimatu z udziałem dr Katarzyny Dośpiał-Borysiak z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ. To najważniejsze spotkanie w ramach Fotofestiwalu, w którym udział wezmą również: Lena Dobrowolska i Teo Ormond-Skeaping. Debata będzie prowadzona w języku angielskim.
28 czerwca godz. 17:00 prelekcja i dyskusja pt. (R)ewolucja miast od zrównoważenia do inteligencji miejskiej. Swoją wiedzą podzieli się dr Dorota Sikora-Fernandez z Wydziału Zarządzania UŁ.
29 czerwca godz. 14:00 prelekcja pt. Ekomiasto. Przyroda w mieście z punktu widzenia mieszkańców prof. Jakub Kronenberg i mgr Karolina Koprowska z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ.
29 czerwca godz. 17:00 prelekcja oraz dyskusja pt. Smog nas zabija jak żyć? – prof. Witold Ciesielski z Wydziału Chemii UŁ. Słuchacze dowiedzą się m.in.: jaki oczyszczacz powietrza kupić do domu, jakie parametry ma skuteczna maseczka antysmogowa i jak samodzielnie mierzyć jakość powietrza.
01 lipca, Dzień z ideą Zero Waste i Food Sharing
godz. 13:00-16:30 punkt informacyjny, Nie marnuję!, nieformalne stowarzyszenie Zero Waste Łódź
godz. 13:00-16:30, otwarte warsztaty kulinarne, Kuchnia Vege dla wszystkich, Dominika Czapska (Meine Schweine)
godz. 17:00, dyskusja warsztatowa “Zero Waste dla początkujących”, prow. dr Agata Rudnicka.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, bez wcześniejszej rejestracji.