Jaki wkład mieli leśnicy w czyn niepodległościowy? W Spale rozpoczęła się konferencja
W Spale ruszyła dwudniowa konferencja naukowa zatytułowana Wkład leśników w czyn niepodległościowy. Spotkaniu towarzyszą wykłady, wystawa i pokazy grup rekonstrukcyjnych.
– Konferencja ma przede wszystkim na celu wskazanie roli leśników w stuleciu naszej niepodległości, a także w trakcie budowania naszej ojczyzny czy pracy dla Polski. Jest to dobry moment, bo jubileusz stulecia niepodległości jest okazją do przypomnienia naszych poprzedników, na dziedzictwie których pracujemy – powiedział Dariusz Pieniak, szef Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.
Wśród zaproszonych gości są przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej. Szef łódzkiego oddziału IPN Dariusz Rogut tłumaczył, że wielu leśników miało piękne karty w dążeniach niepodległościowych, także w czasie II wojny światowej.- Ginęli w obozach koncentracyjnych w czasie okupacji niemieckiej. Ponad siedmiuset zostało zamordowanych w zbrodni katyńskiej. W okresie powojennym, czyli w czasie okupacji sowieckiej na naszych ziemiach, bardzo wielu leśników zostało wywiezionych do łagrów sowieckich, ponieważ byli żołnierzami Armii Krajowej albo Batalionów Chłopskich i współpracowali z partyzantami – dodał Rogut.
Jeszcze dziś, po sesji wykładowej, leśnicy zamierzają obejrzeć mecz Polska-Senegal. Na jutro zaplanowano złożenie kwiatów przy pomniku Domu Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich w Spale. Uczestnicy konferencji odwiedzą też Szaniec Hubala w Anielinie, gdzie odprawiona zostanie msza święta.