Poprawić ściągalność alimentów. Konsultacje społeczne
Do końca czerwca trwają konsultacje społeczne w sprawie rządowego Pakietu Alimentacyjnego, który ma usprawnić i zwiększyć ściągalność alimentów od niesolidnych rodziców. Są w nim między innymi kary dla pracodawców kryjących alimenciarzy.
Wśród nowych rozwiązań jest aktywizacja alimenciarzy w robotach publicznych i kary dla tych pracodawców, którzy zatrudniają na czarno dłużników, wyjaśniawiceprezes stowarzyszenia Dla Naszych Dzieci Dorota Herman. -Od wielu lat mówimy o tzw. grupie wsparcia dłużnika alimentacyjnego. Do tej grupy zaliczają się również pracodawcy. Znamy przypadki, w których pracownik przychodzi do szefa i mówi: “Mam zasądzone alimenty, ale kwota jest za duża. Zatrudnij mnie na czarno; będziesz miał mniejsze koszty pracownicze, a ja nie będę musiał płacić alimentów”. Pracodawcy często przystają na takie propozycje. Bywa, że nie zdają sobie sprawy, że w ten sposób – wspólnie z dłużnikiem – okradają dziecko.
W pakiecie są jeszcze usprawnienia komunikacji pomiędzy ZUS-em a komornikami, a także możliwość egzekucji alimentów z diet. Po raz pierwszy od jedenastu lat rząd chce podnieść próg dochodowy od którego można ubiegać się o wsparcie z Funduszu Alimentacyjnego o 75 złotych.Wiceprezes Dorota Herman chwali podwyżkę ale uważa, że jest zbyt niska.
Zaległości alimentacyjne w Polsce sięgają już blisko 11 miliardów złotych.
Posłuchaj rozmowy:
Nazwa | Plik | Autor |
Długi alimentacyjne i kary dla pracodawców | audio (m4a) audio (oga) |