Wtorek, 19 czerwca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Najdłuższa strefa kibica w Polsce. Piłkarskie emocje na Piotrkowskiej
40 lokali, znajdujących się przy ulicy Piotrkowskiej pokazujemecze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Rosja 2018. Szczególne obłożenie będą miały spotkania polskiej reprezentacji. Kilka restauracji i pubów przygotuje też specjalną ofertę, nawiązującą do konkretnych krajów, występujących w turnieju.
– To najdłuższa, najgłośniejsza i chyba najciekawsza strefa kibica w Polsce. Kilka tysięcy osób może w komfortowych warunkach oglądać mundialowe mecze. Otwartesą zarówno lokale, jak i ich ogródki. Zapraszam na ulicę Piotrkowską, bawmy się wspólnie -zachęca Piotr Kurzawa, menadżer ulicy Piotrkowskiej.
Mecz Polska – Senegal rozpocznie się o godz. 17.00.
Księży Młyn performance spotkań: Performujące archiwum
Performujące archiwum to prezentacja serii działań miejskich, performances spotkań, przewrotnych akcji, kreatywnych interwencji składających się na projekt Księży Młyn performance spotkań. To nie pokaz czystej dokumentacji, lecz rodzaj interakcji, spotkania z miejscem i obiektami zarówno ludzkimi, jak i nie-ludzkimi.Księży Młyn w Łodzi to unikalna enklawa, miasto w mieście, będące żywym archiwum pamięci, fabrykancko-robotniczej historii. Rodzaj wyspy stworzonej wokół fabryki, posiadającej własną szkołę, szpital, stację ogniową, linię kolejową, domy mieszkalne. Kiedyś ogrodzone, strzeżone, teraz w rozpadzie, w stanie pomiędzy. Powstało na miejscu dawnej osady młyńskiej, za jego twórcę uznawany jest Karol Scheibler, który w 1870 r. kupił od poprzedniego właściciela spaloną przędzalnię. Stworzył on kompleks fabryczny oraz zespół domów robotniczych, będących jego wizytówką. Aktualnie osiedle jest rewitalizowane.
Miejscem prezentacjistanie się opuszczony sklep obok restauracji Lokal, Sienkiewicza 61. Wernisaż rozpocznie się o godz. 20.00 Wystawę można oglądać do 23 czerwca w godz. 18:00-20:00
“Spowiedź w drewnie” Teatru Logos w Łodzi
Oczyszczenie jest szczególne, bo w rzeźbiarskiej pracowni Jędrzeja Wowro odgrywają się ostatnie godziny jego życia, zatem jest to oczyszczenie wobec samego siebie i widza uwikłanego w problemy artysty rzeźbiarza. Urok “Spowiedzi w drewnie” tkwi nie tylko w treści dramatu, ale również w jego formie. Filozoficzne rozważania ujęte są w gwarę beskidzką, co powoduje, że mamy do czynienia z dziełem prostym i wielkim jednocześnie.
Spektakl rozpocznie się o godz. 19.00 w Teatrze Logos, Łódź, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 22
“Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja” – wystawa w CMWŁ
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi ma niezwykłą okazję przypomnieć dokonania Christiana Diora, a także powojennych paryskich mistrzów haute couture dzięki uprzejmości polskiego kolekcjonera i eksperta, Adama Leja, właściciela ponad pięciu tysięcy obiektów z historii mody.
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi ul. Piotrkowska 282 w godz. 9:00 – 17:00.