Projekt “Opowieści o Sendlerowej”
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi i Wydawnictwo Literatura nagrodziło uczniów za listy do Ireny Sendlerowej i za własnoręcznie wykonane zabawki dla dzieci z getta.

Ponad 170 prac plastycznych i literackich z kilkudziesięciu szkół podstawowych województwa łódzkiego nadesłano na konkurs edukacyjny poświęconym Irenie Sendlerowej. Jedną z wyróżnionych była Aleksandra Barańska za uszycie misia z ręczników.- Zrobiłam tego misia i pomyślałam, że dzieci z Getta, nie miały takiego i ja chciałabym im pomóc. Były bardzo biedne, nie miały co jeść. Irena Sendlerowa postanowiła uratować dwa tysiące dzieci, a sama mogła zginąć. Było to bardzo niebezpieczne. Jak się o tym dowiedziałam, chciałam płakać, jak te dzieci mogły to przeżyć – przyznała uczennica szkoły podstawowej nr 70.
Listy napisane przez dzieci były wzruszające i wzbudziły wiele emocji wśród pracowników muzeum.- Autor listu miał sobie wyobrazić, że jest dzieckiem uratowanym przez Irenę Sendlerową i wiele lat później pisze do niej. W tych listach dziękowali za uratowanie życia, opisywali jakie były ich dalsze losy, i jak są wdzięczni, że dzięki niej mogli przeżyć. W pracownikach muzeum budziło to bardzo duże emocje. Niektóre listy nas poruszyły – nie ukrywa Kamila Lutek-Urbaniak z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
Projekt edukacyjny “Opowieści o Irenie Sendlerowej” zorganizowano z okazji trwającego Roku Ireny Sendlerowej.