Wtorek, 12 czerwca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Siedemnaście” w Teatrze Powszechnym
Sztuka uznanego australijskiego pisarza Matthew Whitteta o nastolatkach w ostatnim dniu szkoły, tuż przed wejściem w dorosłość i rozpoczęciem nowego etapu swojego życia.
Wspólny wieczór na placu zabaw, gdzie zawsze celebrowali koniec roku szkolnego, stanie się okazją do wspomnień, opowiedzenia o swoich planach na przyszłość, ale również zdradzenia najskrytszych tajemnic, niepewności i lęków. Sztuka Whitteta to opowieść o sile przyjaźni, odkrywaniu swojej tożsamości i seksualności, dojrzewaniu i potrzebie akceptacji. Ale to także opowieść o tym, że mimo iż otoczenie, w którym dorastamy determinuje nasz los, od nas zależy, jak pokierujemy swoim życiem i czy zmienimy jego bieg.
Spektakl zobaczymy o godz. 10.00 na małej scenie łódzkiego Teatru Powszechnego
“Rigoletto” wTeatrze Wielkim w Łodzi
Na scenę Teatru Wielkiego Rigoletto powraca po czternastu latach. Jego poprzednie realizacje, a było ich w Łodzi pięć, zawsze cieszyły się powodzeniem.
Już na weneckiej prapremierze Verdi przekonał się, że publiczność pokochała Rigoletto. Wprawdzie zaskoczenie nowym stylem kompozytora było niemałe, jednak ponure losy nadwornego błazna i jego córki Gildy poruszyły serca widzów i ich muzyczną wrażliwość. Nie brakuje w operze przebojów, jak choćby słynna aria Księcia La donna mobile i popisowa Gildy Caro nome, ale to postaci rodem z dramatu Hugo Król się bawi bardzo ludzkie i bardzo życiowe, obarczone problemami i pokrętnymi emocjami zawładnęły publicznością.
Tak jest do dziś.Rigoletto obok Traviaty i Aidy jest najczęściej na światowych scenach operowych wykonywanym dziełem mistrza z Busetto. Zawsze gorąco przyjmowane przez spragnionych liryki muzycznej melomanów i oczekujących od opery dobrego teatru teatromanów.
Spektakl rozpocznie się o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim
Rower do opowiadania bajek
Ależ Gustawie i Zielona Łódź zapraszająna najnowszy projekt. Główne działania będą opierały się na tradycyjnym pochodzącym z Japonii obrazkowym teatrze opowieści Kamishibai. Aktor za pomocą różnorodnych środków (mobilnego zamontowanego na ramie roweru teatru, rysunków, instrumentów) prezentuje opowieść. Przedstawienie zachęca odbiorców do aktywnego udziału, sprawia, że stają się więcej niż widzami.
W ramach projektu powstały dwa mobilne teatry Kamishibai z ręcznie wykonanymi ilustracjami. Będą w nich prezentowane dwie autorskie opowieści: Niezwykła przygoda zaginionej skarpetki i Czerwony balonik. Wydarzenie będzie odbywało się w ogólnodostępnej przestrzeni miejskiej i będziebezpłatne dla uczestników.
Nowoczesna Strefa Rekreacji, Wypoczynku i Animacji w Parku im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi wciągnie uczestników w godz. 17.00 – 18.30.
Wtorek 12 czerwca
Prezentacje:
9.30 – Łódzki Przegląd Aktywności Artystycznej Osób Niepełnosprawnych / Teatr NOWY, Mała Scena Mały Książę w wykonaniu SOSW nr: 1, 2, 3, 4, 6, ZSS nr: 2, 3, 4, 5, 6, 7 oraz Zespołu Szkół Specjalnych Zawodowych nr 2 Cztery pory roku, Integracyjne Przedszkole nr 221 Koncert Małego Big Bandu, działającego przy Stowarzyszeniu Trisomia 21 w Bałuckim Ośrodku Kultury wŁodzi Dziewczynka z zapałkami Zespół Teatralny JiM, Fundacja Jas i Małgosia w Łodzi Dom Duszy Zespół Teatralny Marzenia, WTZ przy Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi Różne oblicza Miłości Zespół Teatralny Bez nazwy, WTZ przy Stowarzyszeniu ,,Pomost w Łodzi
12.30 –Istny cyrkTeatr PrzebudzeniOstróda / Teatr Nowy, Duża Scena
13.15– Do domuTeatr JestemToruń / Dziedziniec Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych
13.45 – PRZERWA OBIADOWA
15.15– Czy można mnie pokochać?Teatr Czy tak, czy nie, Toruń / Teatr Nowy, Mała Scena
16.00 –Piotruś PanTeatr Tunne TheatreFinlandia / Teatr Nowy, Duża Scena / Dyskusja
17.30 – KosmitaTeatr OdNovaPłock / Teatr Nowy, Mała Scena
18.00 – PRZERWA NA KOLACJĘ
19.00 – KonferencjaWokół ideiWięcej niż teatr.
Wystąpienia: prof. Jany Pilatovej, Ireny Lewkowicz z Uniwersytetu Łódzkiego, Anny Szymanowskiej z Polskiego Instytutu Dramaterapii, dr Edyty Nieduziak z Uniwersytetu Śląskiego i Agnieszki Ucińskiej z Poleskiego Ośrodka Sztuki w Łodzi. Dyskusja z udziałem dr Inki Dowlasz, dr Magdaleny Hasiuk-Świerzbińskiej, Anny Ciszowskiej, Iwony Siekierzyńskiej, Zbigniewa Biegajły / Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
Warsztaty:
9.00 12.00 – Warsztaty taneczne Jeroena Baeyensa, Teatr Od A do Z, Belgia / Harnam Piotrkowska 282
10.00 12.00 Instruktorskie warsztaty dramy Peter Schoenaerts, Teatr od A do Z, Belgia / Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
19.00 21.00 Instruktorskie warsztaty teatralne – Hanna Hyh, Tunne Theatre, Finlandia / Teatr Nowy, Duża Scena
19.00 22.00 Warsztaty maska Erasmus / Teatr Nowy Mała Scena
Międzynarodowe Biennale Terapia i Teatr
Jest to festiwal poświęcony prezentacji twórczości teatralnej osób niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie (dzieci, młodzież, osoby dorosłe), dzieci z rodzin zaniedbanych wychowawczo, seniorów oraz osób uzależnionych. Tegoroczna edycja potrwa do13 czerwca.
Tegoroczna edycja festiwalu będzie odbywała się w dwóch lokalizacjach: w Teatrze Nowym (Łódź ul. Zachodnia 93) i w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych (Łódź ul. Zachodnia 54/56).Jeden z warsztatów zod będzie się w siedzibie ZTL Harnam (Łódź Piotrkowska 282a).Wstęp na festiwal jest bezpłatny.