Poniedziałek, 11 czerwca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Międzynarodowe Biennale “Terapia i Teatr”
Międzynarodowe Biennale “Terapia i Teatr” odbywa się w Łodzi od 1995 roku. Tegoroczna edycja realizowana będzie w dniach 11-13 czerwca. Jest to festiwal poświęcony prezentacji twórczości teatralnej osób niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie (dzieci, młodzież, osoby dorosłe), dzieci z rodzin zaniedbanych wychowawczo, seniorów oraz osób uzależnionych.
Tegoroczny program Biennale przewiduje następujące działania: przegląd teatralny, warsztaty artystyczne i arteterapeutyczne, prezentacje i pokazy metod pracy, wycieczkę, wystawę oraz konferencję naukową.
Tegoroczna edycja festiwalu będzie odbywała się w dwóch lokalizacjach Teatrze Nowym (Łódź ul. Zachodnia 93) oraz w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych Łódź ul Zachodnia 54/56). Na jeden z warsztatów zaprosimy Państwa do siedziby ZTL Harnam (Piotrkowska 282 a). Wstęp na festiwal jest bezpłatny, jednak prosimy zwrócić uwagę, że na warsztaty i dwa spektakle obowiązują zapisy. Wydarzenie realizowane z środków Urzędu Miasta Łodzi.
PROGRAM
PONIEDZIAŁEK
10.00 Od Nowa Warszawa Teatr NOWY
10.30 Teatr NOWY Foyer otwarcie wystaw
11.00 Pasjonaci Świdnik Teatr NOWY Duża Scena
11.30 Recepta Tychowo albo Od Nowa Płock Teatr NOWY Mała Scena
12.00 Od Nowa Płock albo Recepta Tychowo Teatr NOWY Duża Scena
12.30 Leśne Nuty Hajnówka Teatr NOWY Mała Scena
13.15 Teatr Ubogi Relacji Teatr NOWY Duża Scena
15.15 Inauguracja Biennale:
spektakl Moja sprawa w wykonaniu Teatru Biuro Rzeczy Osobistych z Gdyni NOWY Duża Scena
17.00 Teatr Agrafka Teatr NOWY Mała Scena
18.00 Przebudzeni Ostróda Teatr NOWY Duża Scena
20.00 Teatr Playback. Spektakl interaktywny AOIA
Finał Akademii Polskiego Filmu
Zajęcia Akademii Polskiego Filmu w tym semestrze dotyczyły twórczości Andrzeja Wajdy.
Studenci obejrzeli 11 filmów reżysera z lat 1954-2009. Poszczególne tytuły są analizowane pod kątem inspiracji malarskich, czasów, w jakich filmy powstawały oraz nurtów, w jakie się wpisują. Wykładowcy rozważają wpływ cytatów malarskich na interpretację filmów, zestawiając kadry filmowe z obrazami takich malarzy jak: Andrzej Wróblewski, Stanisław Wyspiański czy Jacek Malczewski.
A dziś:
17.00 Wykład dr. Krzysztofa Cichonia
Tatarak (2009), 82, reżyseria: Andrzej Wajda
Film jest ekranizacją opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza Tatarak z 1958 roku, został jednak uzupełniony wątkami z innego utworu – opowiadania Sndora Mrai Nagłe wezwanie. Zaczyna się od autobiograficznego monologu Krystyny Jandy – aktorki odtwarzającej główną rolę – zaczerpniętego z jej pamiętnika Zapiski ostatnie. Inspiracją dla Andrzeja Wajdy było również malarstwo Edwarda Hoppera; dekoracja w pierwszej scenie filmu, monologu Marty w hotelu, jest wiernym odwzorowaniem jego obrazu A Woman in the Sun.
Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek 11 czerwca o godz. 17:00 w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Rafał Pacześ Prezentuje: Łukasz Lodkowski i Janusz Pietruszka
Rafał Pacześ powraca ze swoją sceną. Raz w miesiącu zaprasza do łódzkiej Scenografii najlepszych komików, których chce zaprezentować.
Łukasz Lotek Lodkowski – jeden z najbardziej energetycznych wykonawców polskiej sceny stand-upowej. Naturalnie śmieszny. Wszystkie elementy, które posiada, od głosu, poprzez mimikę, gestykulację i przekazywane treści bezsprzecznie legitymizują go do rozbawiania jak najliczniejszych tłumów.
Janusz Pietruszka – komik którego tempo podawania jest jedną z jego cech szczególnych. Sposób w jaki spogląda na otaczającą nas rzeczywistość, a następnie nam ja przedstawia nie raz spowoduje szczery uśmiech.
Całość poprowadzi Rafał Pacześ.
Wydarzenie odbędzie się poniedziałek 11 czerwca o godz. 19:00 w klubie Scenografia przy ul. Zachodniej 81/83 w Łodzi.
WIĘCEJ INFORMACJIOKULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZKALENDARZ WYDARZEŃ. |