Kultugranty 2018. Miejskie wsparcie dla inicjatyw kulturalnych
Druga edycja programu – organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń – została rozstrzygnięta. W tym roku w ramach programu wyłoniono dziewięć najciekawszych projektów wydarzeń kulturalnych. Są wśród nich m.in. projekty muzyczne, wydarzenia integrujące lokalne społeczności, warsztaty czy projekt poświęcony eksploracji miasta.

Kultugranty to projekt, którego celem jest wsparcie inicjatyw kulturalnych, artystycznych i rozrywkowych na terenie Łodzi. Zgłaszać można było projekty, które angażują mieszkańców Łodzi w wydarzenia kulturalne. Środki przyznane w ramach programu mogą być wykorzystane np. na organizację koncertów, spektakli, warsztatów czy wydarzeń plenerowych o charakterze kulturalnym. Pula programu wynosi 60 tys. zł. Jeden wnioskodawca mógł uzyskać na realizację pomysłu maksymalnie 10 tys. zł.
Komisja konkursowa oceniła 59 wniosków; dziewięćspośród nichdoczeka się realizacji.
Nagrodzone projekty:
Festiwal Eksploracji Miejskiej
Kilkudniowe wydarzenie w formie festiwalu, na który składają się m.in. warsztaty, prelekcje, fotospacery, wystawy. Podstawowym założeniem festiwalu jest promowanie szeroko pojętej eksploracji tkanki miejskiej, czyli fotografowanie miejsc opuszczonych, zgłębiania miejskich legend, ciekawostki, spotkania z ciekawymi ludźmi. We wrześniu w ramach Festiwalu Eksploracji będzie można m.in. wziąć udział w spacerze po łódzkich zakamarkach, spacerze szlakiem łódzkich detali architektonicznych, wykładzie z prezentacją zdjęć twórcy portalu “Re-Fotografie” Stefanem Brajterem, obejrzeć wystawę i posłuchać prelekcji nt. Bałut czy też przeżyć tzw. Fotodej w Wi-Mie lub Monopolis.
Włókiennicza mówi
Akcja w przestrzeni miejskiej poprzedzona pracą badawczą poświęconą mieszkańcom ulicy Włókienniczej w Łodzi i samemu miejscu. Jej zwieńczeniem będzie we wrześniu bezpłatna akcja miejska, performatywny spacer przez ulicę Włókienniczą, jej historię oraz wspomnienia mieszkańców. Stacje i instalacje będą się znajdować przed kamienicami, w bramach i podwórkach, gdzie będzie można posłuchać o tym, co niewidoczne: o zlikwidowanych synagogach, opuszczonych mieszkaniach, wyprowadzonych sąsiadach i wspomnieniach.
1905. Człowiek niepodległy
Akcja artystyczna w przestrzeni miejskiej, której celem jest upamiętnienie dziedzictwa historycznego związanego z Rewolucją 1905 roku i Powstaniem Łódzkim. Projekt zakłada zorganizowanie spektaklu artystycznego poświęconego 113. rocznicy Powstania Łódzkiego. Miejsce akcji stanowić będą ulice Wschodnia
i Piotrkowska, na których w 1905 roku odbywały się walki barykadowe. Scenariusz oparty będzie na wspomnieniach uczestników i uczestniczek wydarzeń lat 1905-1907, relacjach z gazet, tekstach okolicznościowych pisanych w II Rzeczpospolitej. Spektakl zawierać będzie elementy rekonstrukcji historycznej, ale będzie także próbą nawiązania do współczesnych tematów.
Tylko spokój nas uratuje
W wybrane niedziele będzie można się wybrać na koncert w Muzeum Książki Artystycznej. Wystąpią twórcy muzyki instrumentalnej, przede wszystkim klasycznej, ambientalnej, modern classical, część będzie także łączyć nowoczesne podejście do aranżacji, dzięki wykorzystywaniu prostych narzędzi elektronicznych. Autorzy projektu chcą poprzez tę muzyczną inicjatywę wesprzeć ideę slow life
i przypomnieć, jak wielką wartością jest możliwość powolnej kontemplacji sztuki, dzięki której możemy zwrócić uwagę na detale stanowiące o pięknie danego dzieła.
Wielkie nić czyli wspólnotowe wyszywanie na bilbordzie
Warsztaty międzypokoleniowe z mieszkańcami Łodzi, podczas których wspólnie wyszyte zostanie hasło TKANKA na billboardzie postawionym w centrum miasta. Hasło w symboliczny sposób nawiązuje zarówno do tradycji tkackiej Łodzi, jak i potrzeby odbudowy wspólnoty miejskiej rozumianej jako zaangażowanych w życie miasta, twórczych i otwartych na siebie nawzajem mieszkańców miasta.
Galeria Czynna 2018
Projekt ma na celu wsparcie i prezentację młodych łódzkich artystów i artystek wizualnych. W jego ramach odbędą się trzy krótkotrwałe wystawy sztuki i wydarzenia artystyczno-społeczne w nieoczywistych przestrzeniach i nietypowych lokalach w centrum miasta:
– instalacja dźwiękowo-wizualna w Cerkwi św. Olgi przy ul. Piramowicza. Instalacja będzie się składać z przetworzonych nagrań dzwonu cerkiewnego zestawionych
z dźwiękami oddechu i szeptu.
– wydarzenie performatywno-wizualno-dźwiękowe w jednym z podwórek przy Piotrkowskiej. Będzie to muzyczne przedsięwzięcie połączone z twórczością wizualną artystki łódzkiej ASP
– wydarzenie performatywno-muzyczne w wybranym lokalu w centrum miasta
o tematyce fast fashion tworzone przez studentów ASP i UŁ/ PŁ.
Improwizowany HipHop Musical
Powstanie improwizowany spektaklu hiphopowy musical, który połączy improwizację teatralną z elementami kultury hip-hopowej. W przygotowaniu spektaklu weźmie udział reprezentacja łódzkich improwizatorów oraz łódzkich reprezentantów kultury hiphopowej, a także dzieci i młodzież z sąsiadujących
z teatrem kamienic uczestnicy dwudniowych przygotowujących do wydarzenia warsztatów.
Młyn na Mani integracja lokalnej społeczności
Multimedialna wystawa plenerowa z warsztatami edukacyjnymi. Będzie się składać
z trzech filarów: sekcja pierwsza to nawiązanie do istniejącego dawniej młyna Mania na rzece Łódce oraz rozwinięcie tematu młyna w znaczeniu miejsca. Drugi element to prezentowanie lokalnych i osobistych historii z Osiedla Montwiłła-Mireckiego, Osady Fabrycznej Mania i Rynku Mani. Trzecia sekcja odnosi się do prac i postaci ludzi kultury mieszkających dawniej i dziś na terenie Osiedla i Osady. Wydarzenie ma na celu integrację lokalnej społeczności, projekt będzie także kontynuacją rodzącej się tradycji comiesięcznych spotkań mieszkańców na pobliskim skwerze.
KIPISZ – przestrzeń improwizacji osobistej
Cykl interdyscyplinarnych spotkań artystycznych, podczas których prezentowane będą performanse teatralne, taneczne i audiowizualne, wystawy oraz filmy wraz
z towarzyszącymi im jam sessions. Projekt zakłada organizację cyklu czterech comiesięcznych, interdyscyplinarnych, otwartych spotkań artystycznych. Mają one na celu stworzenie wolnej przestrzeni dla nieskrępowanej twórczości, wymiany myśli, improwizacji oraz poszukiwania nowych rozwiązań i języka artystycznego. Powstanie również film dokumentalny przybliżający ideę tych spotkań oraz promujący w zasięgu ogólnopolskim wydarzenie oraz artystów.
WIĘCEJ INFORMACJIO KULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZ KALENDARZ WYDARZEŃ. |