Weekend, 2-3 czerwca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział w Łodzi i w regionie.

Linia 120 na 120-lecie komunikacji miejskiej w Łodzi
Zabytkowy tramwaj Sanok z prywatnej kolekcji Tomasza Adamkiewicza będzie w weekendy do końca września woził bezpłatnie pasażerów na specjalnej turystycznej trasie z Widzewa na Retkinię.
Kursowanie liniifinansowane jest z tegorocznego budżetu obywatelskiego. Przedstawiciele organizującego wycieczki Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oddział w Łodzi zapowiadają, że w czasie przejazdu o najważniejszych zabytkach, ich historii, a także ciekawych wydarzeniach i dziejach łódzkiej komunikacji opowiadać będą przewodnicy w języku polskim, a także – w wybrane dni – w angielskim i rosyjskim.
Trasa linii 120
WIDZEW STADION al. Piłsudskiego, Kopcińskiego, Narutowicza, Węglowa, al. Rodziny Poznańskich, Kilińskiego, al. Piłsudskiego, al. Bandurskiego, Bratysławska, Karolewska KAROLEW
Linia będzie funkcjonowała w godz. 9 – 17. Wyjazd i zjazd – na zabytkową zajezdnię Brus.

Turniej Piłki Nożnej oPuchar Senatora RP Macieja Łuczaka
Turniej piłki nożnej skierowany jest do dzieci z rocznika 2008 lub młodszych, reprezentujących drużyny z całej Polski.
Celem turnieju, oprócz propagowania zdrowego stylu życia i promocji dyscypliny sportowej piłki nożnej, jest możliwość nawiązania kontaktów pomiędzy wszystkimi uczestnikami wydarzeniu w celu wymiany doświadczenia w zakresie szkolenia gry w piłkę nożną. Co więcej, podczas turnieju zostaną przedstawione zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz udzielenia pierwszej pomocy. W tym roku podczas turnieju, klub zamierza uczcić obchody z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i w związku z tym, zaprosić kombatantów z regionu pabianickiego, przygotować prelekcję dla zawodników oraz uczestników. Turniej zostanie podzielony na dwie części, pierwsza która będzie dotyczyła bezpośrednio rozegrania mieczów pomiędzy drużynami, druga zaś będzie miała charakter edukacyjny i rekreacyjny. Poprzez taką możliwość spędzania wolnego czasu, zamierzamy zachęcić większe grono osób do uczestnictwa w sporcie, a przy okazji w taki sposób promować spędzenie wolnego czasu w gronie swoich rówieśników i rodziny.
Dla dzieci i dorosłych czeka wiele darmowych atrakcji, jak np. plac zabaw, wata cukrowa, czy darmowy grill.

Łowiccy przewodnicy zapraszają na Dzień Dziecka
2 czerwca członkowie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego poprowadzą dla najmłodszych spacer szlakiem łowickich legend.
-Na szlaku spotkamy postaci z łowickich legend, np. kata łowickiego, który był miejscowym mistrzem sprawiedliwości. Pojawi się także Napoleon, który opowie o swojej miłości do Marii Walewskiej. Na drodze pojawi się także czarownica, która swoimi czarami spowodowała upadek wieży ratuszowej – mówiZdzisław Kryściak z PTTK.
Organizatorzy nie zdradzają wszystkich niespodzianek. Początek spaceru 2 czerwca, o godzinie 14 na Starym Rynku. Dla wszystkich uczestników przewidziano słodki poczęstunek. Każdy otrzyma także pamiątkową pocztówkę i pamiątkowy znaczek.

Finał 8. Międzynarodowego Festiwalu Teatralna Karuzela w Łodzi pod hasłem “Dusza w troki”
To jedyna coroczna impreza w kraju, prezentująca szeroko rozumianą sztukę teatralną dla całych rodzin. Imprezę w niedzielę 27 maja zainaugurował spektakl Wróg instrukcja obsługi” z Teatru Zagłębia w Sosnowcu.
W sumie Festiwal to 14 spektakli, zarówno polskich, jak i zagranicznych; pokazywane w Teatrze Pinokio, w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka i w szkołach. – Prezentacje, które zamówiliśmy są rozchwytywane w całej Polsce. To znak wysokiej jakości – mówikoordynatorka programu Marta Olejniczak.
W programie znalazło się kilkanaście spektakli z Polski i zagranicy, Kino w Trampkach, czyli pokazy filmowe, koncerty i wystawy. Wydarzenia dedykowane są widzom w każdym wieku – od najmłodszych przez przedszkolaków, uczniów szkół, młodzież i dorosłych.- Kolejna edycja, która kontynuuje naszą potrzebę poszukiwania własnej tożsamości po tej ubiegłorocznej, która była zatytułowana Kto ty jesteś?, po edycji filozoficznej Myślę, czuję. Znów chcielibyśmy odbyć podróż w takim kierunku, który pozwala nam poznać samych siebie i otoczenie, w którym żyjemy – powiedział Konrad Dworakowski, dyrektor Teatru Pinokio w Łodzi.
Ważnym elementem festiwalu jest część edukacyjna. Zaplanowano warsztaty literackie, fotograficzne i kulinarne. W Parku Źródliska I stanie też miasteczko festiwalowe, czyli Republika Dzieci. – Część z tego programu jest też spełnieniem naszej idei o tym, żeby zapraszać kuratorów z zewnątrz, którzy proponują nam różne propozycje. Jedną z tegorocznych kuratorek jest Barbara Pasterak, związana z krakowską Cricoteką. To spotkania, w których tekst literacki, książka jest zachęta do zdawania ważnych pytań; to też warsztaty muzyczne, kulinarne. Budujemy również instalację artystyczną w Parku Źródliska I – zapowiedziała Anna Mrozińska z Teatru Pinokio.
VIII Teatralna Karuzela potrwa do 2 czerwca. Poszczególne wydarzenia odbywać się będą w Teatrze Pinokio, w Teatrze Nowym i w klubokawiarni Poczekalnia.
PROGRAM FESTIWALU
2 czerwca (sobota)
12.00
Bracia Polarnej Zorzy bałtyckie baśnie i legendy, Chór Teatru Chorea i Teatr Figur Kraków
Miejsce: Teatr Pinokio, ul. Kopernika 16
godz. 19.30
Chłopcy z Placu Broni, Teatr Pinokio w Łodzi
Miejsce: Teatr Pinokio, ul. Kopernika 16