1/4 terenu składowiska odpadów w Zgierzu, od piątku objętego pożarem, jest już opanowana przez strażaków
O aktualnej sytuacji w Zgierzu poinformowano podczas niedzielnego, wieczornego posiedzenia, Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Wciąż monitorowany jest też stan powietrza. Do wtorku emisja szkodliwych substancji powinna zostać ograniczona o 95 procent. W poniedziałek przeprowadzone zostaną jeszcze dodatkowe badania. – Wojewoda Łódzki podjął decyzję o wystąpieniu do Ministra Obrony Narodowej na wydzieleniu sił i środkówCentralnego Ośrodka Analizy Skażeń w Warszawie, który tu przyjedzie. Pomoże on wykonać badania odcieków z tej płonącej hałdy po akcji ratowniczo-gaśniczej jak i inne badania o jakie wnioskowali samorządowcy – mówi Krzysztof Janecki z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi.
W sobotę uruchomiono awaryjne zasilanie elektrociepłowni, dzięki temu do wszystkich lokali użytkowych i mieszkań przywrócono dostęp do ciepłej wody. – Trwa podłączanie energii przez PGE do pozostałych obiektów w ramach Parku Przemysłowego i lokali mieszkaniowych. Te problemy mamy rozwiązane. Strażacy będą przygotowywać teren dla PGE do podłączenia głównej linii zasilania, która umożliwi całkowite przywrócenie energii – dodaje prezydent Zgierza Przemysław Staniszewski.
Jak poinformował prezydent Zgierza, placówki oświatowe będąw poniedziałek normalnie otwarte, ale nie ma zgody na prowadzenie zajęć dydaktycznych poza murami szkół. Jedynie Państwowa Szkoła Muzyczna w Zgierzu, która znajduje się na terenie Parku Przemysłowego, będzie zamknięta do 30 maja.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska informuje, że tej nocy i jutro rano w niskich warstwach powietrza może wystąpić duża koncentracja zanieczyszczeń – największa około 6 rano. Na szlaku smugi spalin są obecnie: gmina Aleksandrów Łódzki – najbardziej teraz narażona na uciążliwości zapachowe i zadymienie – oraz Konstantynów Łódzki i pobliskie miejscowości.

KomunikatWojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska
W związku z wystąpieniem w dniu 25.05.2018r. ok. godz. 23:00 pożaru magazynu odpadów na terenie byłych zakładów Boruta w Zgierzu, przy ul. Kwasowej doszło do uwolnienia do atmosfery dużej ilości substancji pochodzących ze spalania odpadów komunalnych.
Obecnie systematycznie dogaszane pogorzelisko nadal uwalnia do atmosfery substancje będące wynikiem spalania odpadów, w tym dużej ilości tworzyw sztucznych. Na miejscu akcji działa ciężki sprzęt, pogorzelisko jest rozgarniane. W związku z tym zadymienie będzie miało charakter impulsowy wynikający z etapowania akcji gaśniczej. W rezultacie unos smugi spalin nad poziom terenu będzie co raz mniejszy.
Informujemy, że w godzinach nocnych oraz rano dnia jutrzejszego może ponownie wystąpić zjawisko inwersji termicznej i osiadania mas powietrza, w związku z bezwietrzną i bezchmurną pogodą (radiacyjną), sprzyjającą wychładzaniu podłoża. W związku z powyższym może dojść do ponownego osiadania smugi spalin z pożaru składowiska w Zgierzu na trasie jej przemieszczania. Największa koncentracja substancji w niskich warstwach powietrza może wystąpić około godziny 6:00 rano, gdy zjawisko inwersji zazwyczaj jest najsilniejsze.
Obecnie na szlaku smugi spalin znajdują się następujące miejscowości: Aleksandrów Łódzki, Brużyczka Mała, Kozie Bruzdy, Jastrzębia Góra, Księstwo, Stary Adamów, Chąśno, Sobień, Prawęcice, Dalików, Wola Grzymkowa, Izabelin, Babice, Zgniłe Błoto, Bełdów, Orzechów, Jerwonice, Puczniew, Charbice Dolne, Charbice Górne, Rąbień, Niesięcin, Konstantynów Łódzki. Szlak smugi wraz z upływem czasu będzie ulegał skróceniu o miejscowości najbardziej oddalone. Obecnie najbardziej narażona na uciążliwości emisji z pożaru jest nadal gmina Aleksandrów Łódzki.
Na powyższym obszarze możliwe jest odczuwanie uciążliwości zapachowej, miejscowo zadymienie. W godzinach nocnych oraz we wczesnych godzinach rannych należy ograniczyć wietrzenie mieszkań oraz przebywanie na otwartej przestrzeni, zwłaszcza dzieci oraz osób chorych na choroby górnych dróg oddechowych, kobiet w ciąży i osób starszych.
Obecnie stacja pomiarowa w Zgierzu przy ul. Mielczarskiego 1 (wschodnia część miasta) nie wykazuje wzrostu poziomu substancji w powietrzu.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI ZE ZGIERZA |