Wtorek, 22 maja
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Ich czworo w łódzkim Teatrze Jaracza
Sztuka Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej to komedia w znakomitej obsadzie. Pomimo upływu przeszło stu lat, tekst jest wciąż aktualny i podejmuje istotny temat kondycji współczesnej rodziny.
Pełna komicznych sytuacji sztuka o typowym trójkącie miłosnym i walce o szczęście. Dramat bohaterów polega na tym, że mimo łączącego ich uczucia wciąż się ranią. Pielęgnują wsobie wzajemne żale, oddalają się od siebie, są pogubieni wtej miłości, anaswój sposób wciąż onią zabiegają. Spragnieni ciepła izaślepieni egoizmem uciekają każde wswój świat inie potrafią zniego wrócić. Temu nieudolnemu wołaniu omiłość przygląda się córka. Małżonkowie zapominają otym, co najważniejsze ouczuciu, wzajemnym szacunku iodziecku. Trudny ibolesny temat podany jest wlekkiej idowcipnej formie.
Spektakl “Ich czworo” rozpocznie się w Teatrze Jaracza o godz. 19
Prolog 28. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu
Studio im. Karola Irzykowskiego kojarzone jest głównie z fabularnymi półkownikami. Tymczasem powstało w nim także około 40 krótkometrażowych filmów dokumentalnych takich jak Przechodzień film Andrzeja Titkowa o Tadeuszu Konwickim czy Major, albo ewolucja krasnoludków Marii ZmarzKoczanowicz przedstawiający postać artysty Waldemara Fydrycha. Debiutowali tutaj także m.in. Krzysztof Krauze, Maciej Ślesicki i Robert Gliński.
W programie:
Robactwo (1984, reż. Krzysztof Krauze), 7 minut Historia ostatniego pięćdziesięciolecia widziana oczami pomocy domowej.Rozpoczęła służbę przed wojną, po wojnie i rocznym pobycie w obozie powróciła do zawodu.W 1976 r. doczekała się własnego 12-metrowego mieszkania, niestety, w 1981 r. zalęgło się w nim robactwo.
Najpiękniejsza (1984, reż. Andrzej Domalik), 29 minut Satyra na temat konkursu Miss Polonia, wskrzeszonego po latach peerelowskiej rzeczywistości.
Artysta (1987, reż. Paweł Woldan), 15 minut Sugestywny portret niezwykłego mężczyzny, imającego się w swym życiu różnych zajęć, którego prawdziwą pasją jest śpiew. Niemłody człowiek snuje opowieść o swym życiu, bogatym i pełnym wrażeń.
Więcej bluesa (1987, reż. Krzysztof Magowski), 8 minut Pastisz teledysku, przedstawiający zderzenie dwóch światów: świata rzekomej wolności, reprezentowanego przez muzyków zespołu rockowegoMoskwaoraz świata więźniów, dla których występują.
Szmery (1987, reż. Jacek Skalski), 10 minut Film-refleksja o mijającym czasie, odchodzących ludziach, nieuchronności śmierci.
wstęp wolny
Festiwalowy prolog rusza o godz. 18.00 w Muzeum Kinematografii, pl. Zwycięstwa 1.
Klub wysokich obcasów w kinie Charlie
“Thelma” to thriller Joachima Triera. Intrygująca i nieoczywista opowieść o nadprzyrodzonych mocach i najgłębiej ukrytych pragnieniach. Jak pisze The Post, Thelma to fascynujące połączenie Bergmanowskiego klimatu z kinem akcji na poziomie, którego nie powstydziłby się Stephen King.
Obraz Thelma zobaczymy o godz. 18.00 w kinie Charlie
Katarzyna Bogucka – “W wolnej chwili” – wystawa w Galerii Re:Medium
Wystawa towarzyszy 12. edycji Łódź Design Festival. Jest okazją do zapoznania się z twórczością Katarzyny Boguckiej w nieco mniej znanej odsłonie. Prawdziwą gratką są wyciągnięte z szuflady (nie były dotychczas prezentowane publicznie), robione w chwilach wolnych od zawodowych zleceń wycinanki – oryginalne, humorystyczne, nasycone kolorami, przedstawiające swobodne postacie, ujęte w niebanalne scenki, obfitujące w zabawne zdarzenia, niezwykłe historie, rozmaite hece.
Na ekspozycji można także zobaczyć plakaty, między innymi: Prywatka, Miłego dnia, Dobrej Nocy, Muza, Relax, Dobranoc, Dzień dobry, Balety, Czytaj, Dobry wieczór, Akrobatka, Smile, Tu się czyta, czy Damka.
Wystawę można oglądać do 20 czerwca w galerii Re:Medium przy ul. Piotrkowskiej 113.