Rodzina Heurichów – obywatele, artyści w Izbie Historii Skierniewic
Wystawa poświęcona jest rodzinie związanych ze Skierniewicami architektów Jana Kacpra Heuricha i jego syna Jana Fryderyka Heuricha.
Prezentowane są szkice, rysunki i projekty architektoniczne, portrety oraz fotografie rodzinne i meble. Na ekspozycji zobaczymy też makietę skierniewickiego dworca.
– Budynek, którym szczyci się dzisiaj miasto i który znalazł się wśród 10 najpiękniejszych polskich dworców, to dzisiaj wizytówka Skierniewic i naszej rodziny – mówi Barbara Kozakiewicz potomkini architekta. -Dworzec przetrwał, bo jest pilnowany przez Wokulskiego…
Dyrektor Izby Historii Skierniewic Anna Majda Baranowska podkreśla znaczenie rodziny Heurichów w dziejach Skierniewic. – Ponad sto lattemu jeden z członków rodziny wybrał sobie Skierniewice na swoją siedzibę, tu zamieszkał i prowadził działalność. Dzięki temu wyborowi w mieście stało się wiele dobrego i pięknego.
W pierwszej połowie XIX w. Heurichowie utworzyli w Warszawie fabrykę mebli artystycznych. Potem przenieśli ją do Skierniewic. Miało to związek z dużym zleceniem, złożonym przez cara, a dotyczącym zmian w wystroju skierniewickiego pałacu.
Meble od Heuricha wysoko ceniono we dworach i pałacach całej Polski. Wykonywał liczne zamówienia dla Zamku Królewskiego, meble do nowo powstałego Teatru Wielkiego, Łazienek czy kościoła ewangelicko-augsburskiego w Warszawie. W 1862 roku uczestniczył w restauracji kościoła św. Jakuba. W jego warsztacie powstały istniejące do dziś konfesjonały.