Czwartek, 17 maja
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Siedemnaście – 60. premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących
W czwartek 17 maja o 13:00 na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi odbędzie się 60. premiera spektaklu przygotowanego specjalnie dla osób niewidomych i słabo widzących.
Sztuka uznanego australijskiego pisarza Matthew Whitteta opowiada o nastolatkach w ostatnim dniu szkoły, tuż przed wejściem w dorosłość i rozpoczęciem nowego etapu swojego życia. W przeddzień chwili, gdy każdy z przyjaciół z sąsiedztwa, uczących się w jednej klasie pójdzie swoją drogą. Wspólny wieczór na placu zabaw, gdzie zawsze celebrowali koniec roku szkolnego, stanie się okazją do wspomnień, opowiedzenia o swoich planach na przyszłość, ale również zdradzenia najskrytszych tajemnic, niepewności i lęków. Sztuka Whitteta to opowieść o sile przyjaźni, odkrywaniu swojej tożsamości i seksualności, dojrzewaniu i potrzebie akceptacji. Ale to także opowieść o tym, że mimo iż otoczenie, w którym dorastamy determinuje nasz los, od nas zależy, jak pokierujemy swoim życiem i czy zmienimy jego bieg.
Obsada: Karolina Krawczyńska, Marta Jarczewska, Małgorzata Goździk, Filip Jacak, Arkadiusz Wójcik, Michał Lacheta
Reżyseria: Ewa Pilawska

Ucieczka z kina Wolność” w Centrum Dialogu
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana i Biuro Współpracy z Zagranicą UŁ zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu Z miasta Łodzi // Movies from Łódź in English. Tym razem obejrzymy film Wojciecha Marczewskiego Ucieczka z kina Wolność”.
Lata 80. XX w. Postaci wyświetlanego w kinie “Wolność” filmu porzucają swoje role i nawiązują kontakt z widzami. Okręgowy cenzor stosuje środek zapobiegawczy: każe wykupić wszystkie seanse, jednak wirus buntu przenosi się na ulice. I wtedy partyjna “góra” nakazuje spalić kopię filmu.
Jeden z najbardziej oryginalnych filmów okresu przełomu. Podszyta absurdem, nawiązująca do “Mistrza i Małgorzaty” Bułhakowa i “Purpurowej róży z Kairu” Allena metaforyczna opowieść o końcu opresyjnego ustroju, ale też uniwersalna przypowieść o człowieku, który, choć upadł, próbuje odzyskać godność i wolność.
Film będzie wyświetlany z angielskimi napisami.
17.05.2018, godz. 18.00, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83

Spotkanie z Ewą Braun – scenografką, projektantką kostiumów, laureatką Oscara za dekorację wnętrz do Listy Schindlera Stevena Spielberga
Podczas spotkania, które towarzyszy wystawie poświęconej twórczości Ewy Braun Odtwarzanie minionych światów, porozmawiamy o wyzwaniach w pracy scenografa, dekoratora wnętrz i projektanta kostiumów. Następnie pokażemy film Nieciekawa historia w reżyserii Wojciecha J. Hasa.
Ewa Braun współpracowała zwybitnymi reżyserami polskimi i zagranicznymi, m.in. z Andrzejem Wajdą (Wielki tydzień, 1995), Agnieszką Holland (Europa Europa, 1990), Krzysztofem Zanussim (Brat naszego Boga, 1997; Dotknięcie ręki, 1992; Życie za życia. Maksymilian Kolbe, 1991; Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest, 1988; Spirala, 1978), Peterem Kassovitzem (Jakub Kłamca, 1999), Januszem Majewskim (C.K. Dezerterzy, 1985, Zaklęte rewiry 1975, Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny, 1982, Sprawa Gorgonowej, 1977).
Muzeum Kinematografii w Łodzi, godz. 17-20.Łódź,plac Lecha Kaczyńskiego/ Plac Zwycięstwa 1

36. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi
17 MAJA, CZWARTEK
16:00 (J) i 20:30
Teatr Nowy / Mała Sala
NIEWINA
Dea Loher
reż. Paweł Miśkiewicz
AST Kraków Filia we Wrocławiu
3 godz.
19:00
Kino Szkoły Filmowej
LAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIE
KRUK. SZEPTY SŁYCHAĆ PO ZMROKU / ODC. 1
reż. Maciej Pieprzyca
i spotkanie z Barbarą Wypych
17:00 i 20:00 (J)
Teatr Nowy / Duża Sala
KOCHANIE, ZABIŁAM NASZE KOTY
Dorota Masłowska
reż. Rafał Dziwisz
AST Kraków
1 godz. 30 min.
20:00
Teatr Studyjny / Duża Scena
OPERETKA
Witold Gombrowicz
reż. Waldemar Zawodziński
Szkoła Filmowa w Łodzi
3 godz. 30 min.
Wartoprzeczytać
