Poniedziałek, 14 maja
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Rusza36. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi
To najstarsza tego typu impreza w kraju, której pomysłodawcą był Jan Machulski. Wśród tegorocznych festiwalowych wydarzeń znalazło się 14 spektakli, projekcje filmowe i spotkania z gośćmi.
Studenci ostatnich lat wydziałów aktorskich prezentują się w spektaklach dyplomowych, reżyserowanych między innymi przez Agnieszkę Glińską, Waldemara Zawodzińskiego i Pawła Miśkiewicza. Głównym wyróżnieniem jest Grand Prix, czyli Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.
Studenci nie maja wątpliwości, że Festiwal Szkół Teatralnych to zwieńczenie 4 lat nauki w Szkole Filmowej. – Obserwujemy ten szczególny moment każdego roku, kiedy nasi starsi koledzy kończą szkołę, przechodząc dalej do artystycznego życia -mówi jeden ze studentów Adrian Brząkała.
Tegoroczny Festiwal Szkół Teatralnych – odbywający się pod hasłem “Róbmy sceny” – rozpocznie się w poniedziałek 14 maja i potrwa do 20 maja.
14 MAJA, PONIEDZIAŁEK
18:00
Teatr Nowy / Duża Sala
Inauguracja 36. Festiwalu Szkół Teatralnych
i projekcja filmu dyplomowego Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi
MONUMENT
reż. Jagoda Szelc
Jagoda Szelc – polska reżyserka i scenarzystka filmowa. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Studentka Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi, autorka głośnego filmy “Wieża. Jasny dzień”, nagrodzonego w minionym roku w Gdyni i za scenariusz i jako debiut reżyserski.
Juwenalia UŁ i UMED
14 maja to czas na piłkę cyfrową, czyli Turniej Fifa w pizzerii przy ul. Tamka 3. Jak informuje biuro prasowe Uniwersytetu Łódzkiego, w poniedziałek od godz. 16 do 23 i we wtorek od 16 do 20 rozegrany zostanie Turniej League of Legends w VIII Domu Studenta. Natomiast we wtorek będzie można powalczyć o puchar w tenisie stołowym w III Domu Studenta oraz obejrzeć mecz o 3. miejsce w Turnieju o Puchar Rektora.
– Jak co roku Juwenalia mają dwie fazy. Są więc koncerty, ale wcześniejmniejsze inicjatywy, zwłaszcza sportowe. Organizujemy turniej piłkarski “Lumumby Cup” i siatkarski, konkurs Strongman, czy nawet e-turnieje, gdzie uczestnicy grają w gry komputerowe – zapowiada Adrian Pałka z uczelnianej rady samorządu studentów Uniwersytetu Łódzkiego.
Juwenalia to przede wszystkim atmosfera i czas, podczas którego studenci budują swoje środowisko. – Na osiedlu akademickim widać ludzi siedzących na trawie, grillujących, słuchających muzyki. To cały tydzień, kiedy studenci odpoczywają i integrują się – dodaje Adrian Pałka.
Podczas koncertów 18 i 19 maja na Juwenaliach UŁ i UMED wystąpią m.in.: Kękę, Gooral, Bitamina i Jarecki.
Wszystkie aktualności na bieżąco pojawiają się na profilu facebookowym Juwenaliów.
Senioralia 2018
To ponad 700 wydarzeń, takich jak koncerty, występy artystyczne, badania czy zajęcia sportowe. Wśród atrakcji przewidziano wycieczki, zniżki na korzystanie z basenów, spotkania i porady zdrowotne, spektakle teatralne, sesje ćwiczeń.
Miasto wydało specjalny informator poświęcony imprezie. – Atrakcje, które zorganizowaliśmy wspólnie z naszymi partnerami zostały podzielone na różne kategorie, m.in. zdrowie, kultura, sport i rekreacja. Myślę, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie – mówi szef zespołu ds. polityki senioralnej miasta, Wojciech Kossakowski.
Szczegółowy program imprezy dostępny jest na stronie Urzędu Miasta
Festiwal Kryminału 2018
Poleski Ośrodek Sztuki – Łódź
14 maja, godz. 11
Zapraszamy na kolejne wydarzenie w ramach Festiwalu Kryminału wycieczkę szlakiem kryminału Andrzeja Makowieckiego Ziemia nawrócona.
Przewodnik Teresa Basińska (bibliotekarka i przewodniczka po Łodzi. Specjalista z dziedziny biblioterapii)
Zapisy : m.filipowicz @pos.lodz.pl, 42 687 02 07
KoncertRaczkowski/Kostka Duo
Koncert jest częścią trasy promocyjnej debiutanckiego albumu duetu zatytułowanego “Duo”, wydanego w SJ Records w ramach stypendium Instytutu Muzyki i Tańca – “Jazzowy Debiut Fonograficzny”.
Ich muzyczne poszukiwania nie ograniczają się do współczesnego akustycznego jazzu, chłoną one także elementy muzyki nowej czy manier zaczerpniętych z folkloru. Rdzeń tego spotkania to absolutne otwarcie na tu i teraz improwizacji, nawiązujące niejako do Cage’owskiego idiomu przypadkowości w muzyce.
Franciszek Raczkowski – Pianista wrażliwy na każdy detal. Impresjonista. Improwizator, w niezwykły sposób wplatający w swój język improwizacji idiom klasycznej pianistyki, z którego wywodzi się jego tożsamość. Obecnie student Akademii Muzycznej w Katowicach, działający w formacjach Raczkowski/Kostka Duo oraz Franciszek Raczkowski Trio, z którym nagrał płytę “Apprentice”, dla wytwórni ForTune, a także laureat Krokus Jazz Festiwal z zespołem Vibe Quartet.
Mikołaj Kostka – Esteta skrzypcowego brzmienia. Poszukiwacz, eksperymentator, wrażliwiec. Balansujący między wirtuozerskim, zadziornym pazurem, a minimalistyczno-ascetyczną przestrzenią, bliską ciszy. Obecnie student Akademii Muzycznej w Katowicach, działający czynnie w Raczkowski/Kostka Duo oraz kwartecie jazzowym Follow Dices, laureacie tegorocznego Hanza Jazz Festiwal oraz wyróżnionym na konkursie Blue Note Poznań Competition, koncertując w powyższymi formacjami po całej Polsce.
Wstęp wolny
Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi
Tymienieckiego 24, godz.18