Czwartek, 10 maja
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Spotkanie z Piotrem Pustelnikiem i Ireneuszem Czopem z okazji wydania audiobooka “Ja, Pustelnik”
Nic nie zapowiadało, że pochodzący z Łodzi Piotr Pustelnik zostanie jednym z najbardziej szanowanych i najlepszych górskich zdobywców. Poważna choroba serca, ciągła obawa rodziców o zdrowie syna i nieukończony pierwszy kurs skałkowy Tymczasem to właśnie on, jako trzeci Polak w historii, zdobył wszystkie 14 szczytów liczących powyżej 8000 m n.p.m. Zajęło mu to 20 lat. W ubiegłym roku po raz pierwszy zdecydował się opowiedzieć swoją historię i tak powstała książka pt. Ja, pustelnik. Autobiografia (Wydawnictwo Literackie). Teraz został wydany audiobook pod tym samy tytułem. Czyta go znany łódzki aktor Ireneusz Czop, a nagrano go w Radiu Łódź. Jak twierdzi Ireneusz Czop, zarówno książka, jak i audiobook są opowieścią o życiu człowieka, który ma bardzo pozytywną obsesję na punkcie gór. Więcej obaj Panowie zdradzą zapewne podczas spotkania.
W Radiu Łódź, od poniedziałku do piątku kolejne odcinki, (każdy dwukrotnie o 9.45 i 15.45)
10 maja, godz. 17:30, empik Manufaktura, Łódź, ul. Karskiego 5
Spotkanie z Mają Komorowską
Naszym gościem będzie wybitna aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna oraz pedagog i profesor nauk o sztukach pięknych Maja Komorowska. Nakładem wydawnictwa Errata ukazało się poszerzone wydanie książki Pejzaż. Rozmowy z Mają Komorowską dawne i nowe, w której artystka opowiada m.in. o przenikaniu się sztuki i życia, trudnych wyborach artystycznych i specyfice pracy aktora. Książkę będzie można kupić po spotkaniu. Po rozmowie zapraszamy na pokaz odrestaurowanej cyfrowo kopii filmu Jak daleko stąd, jak blisko w reżyserii Tadeusza Konwickiego.
Muzeum Kinematografii, godz. 18.00
Premiera książki Krzysztofa Sowińskiego Poste restante
Spotkanie z autorem wydanej ostatnio powieści, której akcja rozgrywa się w Łodzi. Książka jest kontynuacją wydanej przez ŁDK Esplanady. Po raz pierwszy w Łodzi. Prowadzenie: Piotr Grobliński.
Krzysztof Sowiński – reżyser i scenarzysta, autor filmów fabularnych, m.in. Wakacji w Amsterdamie i prezentowanego na Festiwalu Filmowym w San Sebastian w 1988 roku Pantareja. Od przeszło dziesięciu lat prowadzi w Łodzi galerię sztuki J. W Poste restante powraca do niektórych, starszych o dwadzieścia lat bohaterów swej debiutanckiej Esplanady i przenosi ich w lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku, w dekadę małego konformizmu, ale i masowych protestów, strajków i desperackich emigracji na mityczny Zachód.
Łódzki Dom Kultury – Łódź,godz. 18.00, sala 221.
Spotkanie z Paulą Sawicką o Marku Edelmaniei książce “I była miłość w getcie”
Rozmowa odbędzie się dokładnie w 75. rocznicę wyjścia kanałami poza getto 40-osobowej grupy powstańców; wśród których był Marek Edelman.
Życie tam, w getcie, w pojedynkę było niemożliwe. Bez tego nie można było przeżyć i zostać człowiekiem. Zawsze trzeba było mieć kogoś do pary w tym sensie, że trzeba było mieć przy sobie drugiego człowieka, który myśli tak samo, który jest w ciebie tak samo wciągnięty, jak ty w niego. Dla którego zrobisz wszystko, a on dla ciebie. I to jest miłość- pisał Marek Edelman, jeden z dowódców powstania w getcie warszawskim. W rozmowie z Paulą Sawicką przywołuje najintymniejsze chwile z życia swoich przyjaciół, znajomych, niekiedy zupełnie obcych ludzi. Wypływa z nich uniwersalne przesłanie: to uczucie pokonuje wszystko, pozwala na szczęście, wyzwala od strachu, także przed śmiercią.
I była miłość w getcie, historia opowiedziana prosto i bez patosu, w przejmujący sposób dotyka jądra człowieczeństwa.
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Łódź, ul.Wojska Polskiego 83
Katarzyna Bogucka – W wolnej chwili – ilustracje
Katarzyna Bogucka to wszechstronna ilustratorka, autorka książek, designerka tworząca dla dzieci. Wystawa w Galerii Re:Medium jest okazją do zapoznania się z jej twórczością w nieco mniej znanej odsłonie. Prawdziwą gratką są wyciągnięte z szuflady( nie były dotychczas prezentowane publicznie), robione w chwilach wolnych od zawodowych zleceń wycinanki oryginalne, humorystyczne, nasycone kolorami, przedstawiające swobodne postacie, ujęte w niebanalne scenki, obfitujące w zabawne zdarzenia, niezwykłe historie, rozmaite hece. Bogucka czerpie inspiracje zarówno z przeszłości, ze swojego dzieciństwa, jak i z otaczającej rzeczywistości. W projektach stara się ująć wszystko to, co jest jej bliskie znajome miejsca, przedmioty, ludzi, budując na ich podstawie bohaterów swoich prac, bardzo wyrazistych i pobudzających wyobraźnię.
Na ekspozycji można także zobaczyć plakaty
Wernisaż: Galeria Re:Medium, Piotrkowska 113, godz. 18.00