Centralne obchody Święta Dzieci Wojny w Łodzi [ZDJĘCIA]
Przed pomnikiem Pękniętego Serca, w parku im. Szarych Szeregów, spotkali się m.in. przedstawiciele parlamentu, władz lokalnych, a także Związków i Stowarzyszeń Dzieci Wojny w Polsce.
Decyzja o zorganizowaniu centralnych obchodów w Łodzi zapadła podczas ubiegłorocznego I Kongresu Polskich Dzieci Wojny w Sejmie. Jedną z jego organizatorek była posłanka Prawa i Sprawiedliwości Alicja Kaczorowska. – Pracując podczas panelu “Łódzkie Dzieci Wojny” doszliśmy do wniosku, żeby skierować myśli na to żeby obchody odbywały się w Łodzi. Wydaje mi się, że to jest jedyne miejsce obozu koncentracyjnego dla dzieci na świecie – dodała posłanka.
Hitlerowski obóz dla dzieci i młodzieży przy ulicy Przemysłowej w Łodzi funkcjonował od 1942 do roku. Obejmował dzisiejsze ulice: Bracką, Emilii Plater, Górniczą oraz Zagajnikową. Przeznaczony był dla dzieci i młodzieży od 2 do 16 lat . – To jest symbol tragedii młodego pokolenia. Ona trwa cały czas, bo my pamiętamy o traumie polskich dzieci, które był w tym obozie. Przesłanie jest takie, że na każdym konflikcie najbardziej cierpią dzieci, które traumę niosą później przez całe życie – mówi Adam Barczyński z zarządu głównego Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce.
Honorowy patronat nad obchodami Święta Dzieci Wojny w Łodzi objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Centralne obchody Święta Dzieci Wojny | audio (m4a) audio (oga) |
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |