Kilkudziesięciu niepełnosprawnych i ich opiekunów protestowało przed siedzibą PiS w Łodzi
Upomnieli się o spełnienie dwóch postulatów: wprowadzenia dodatku “na życie” oraz zrównania renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS. Pokazali również swoją solidarność z protestującymi w Sejmie.
Protestujący trzymali w rękach transparenty z napisami: “Popieramy protest”, “Wspieramy protestujących w Sejmie” “Polska dla wszystkich”czy “Brak serca to kalectwo”. Podkreślali, że jakość życia osób niepełnosprawnych jest tragiczna, dlatego potrzebne są rozwiązania systemowe.
Nazwa | Plik | Autor |
Protest przed siedzibą PiS | audio (m4a) audio (oga) |
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Buda wierzy w porozumienie z protestującymi. – W zakresie renty sprawa jest oczywista, bo zgodziliśmy się najej podniesieniei projekt jest już gotowy.Jeśli chodzi o drugi z postulatów, to pojawiają się rozbieżności.My proponujemy ulgę rehabilitacyjną, a strajkujący oczekują żywej gotówki- wyjaśnia. – Potrzebny jest kompromis, który oznacza, że obie strony ustąpią trochę ze swoich pierwotnych stanowisk.
Podobna manifestacja odbyła się wczoraj w Piotrkowie Trybunalskim.
CZYTAJ: Wsparcie z Piotrkowa dla protestujących w Sejmie niepełnosprawnych
Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych protestują w Sejmie wraz z podopiecznymi od 18 kwietnia. Domagają się realizacji dwóch głównych postulatów. Jeden to wprowadzenie dodatku “na życie” dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Według aktualnej propozycji protestujący domagają się, by dodatek był wprowadzany kroczącodo stycznia 2020 roku.
Kolejny postulat to zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz z jej stopniowym podwyższaniem do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną. Projekt w tej sprawie przyjął już rząd.