Piątek, 27 kwietnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
The Dumplings Orkiestra w Klubie Wytwórnia
Po udanym, premierowym koncercie na zeszłorocznej edycji Open’er Festival The Dumplings przyjadą z nowym projektem do Łodzi. W wyjątkowej muzycznej odsłonie wystąpią w Wytwórni już 27 kwietnia. The Dumplings Orkiestra to niepowtarzalna okazja, aby usłyszeć dobrze znane utwory elektro-popowego duetu w zmienionych aranżacjach. Artystom na scenie towarzyszyć będą instrumentaliści – smyczki, sekcja dęta i perkusja.
Pomysł zrodził się w momencie, w którym pierwszy raz zagraliśmy z orkiestrą przy projekcie nOwosiecka. Odświeżyliśmy wtedy nową aranżacją piosenkę Ach nie mnie jednej. Pierwszy raz komponowaliśmy z myślą o żywym instrumentarium. Na samym koncercie w NOSPRze okazało się, że elektronika pięknie zgrywa się ze smykami, dęciakami… i wtedy pierwszy raz pomyśleliśmy o tym, że dobrym pomysłem byłoby przearanżowanie całego naszego repertuaru. Dużo pracy i serca włożyliśmy wszyscy w ten projekt i bardzo liczymy na Waszą obecność! – mówią Justyna i Kuba.
Godz 20:00
ŁÓDŹ, Ul. Łąkowa 29

Kolekcja Christiana Diora w Centralnym Muzeum Włókiennictwa
Wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów Adama Leja, właściciela ponad pięciu tysięcy “perełek” z historii mody. Jego kolekcja jest jedną z najbardziej znaczących w Europie. W Łodzi zostanie zaprezentowana w dwóch częściach. Pierwsza poświęcona jest wyłącznie kreacjom i akcesoriom spod znaku domu mody Dior.Druga część wystawy prezentuje dokonania takich projektantów, jak Nina Ricci, Coco Chanel, czy Yves Saint Laurent. Na ekspozycji nie zabraknie też polskiego akcentu związanego z Łodzią.
Wystawa Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja”jest prezentowana w Centralnym Muzeum Włókiennictwa przez cztery miesiące.

KONCERT SYMFONICZNY dla uczczenia przewodnictwa Bułgarii w Unii Europejskiej
Przed nami łódzka premiera odkrytego kilka lat temu Koncertu fortepianowego h-moll Maurycego Moszkowskiego. Ten niemiecko-polsko-żydowski pianista (ur. 1854 we Wrocławiu) skomponował kilkaset wirtuozowskich utworów na fortepian. Cenili je i grywali chętnie znani soliści, m.in. Paderewski. Prócz etiud Moszkowskiego najczęściej wykonuje się Koncert fortepianowy E-dur, jak sądzono, jedyny. Okazało się jednak, że istnieje wcześniejszy. Z łódzkimi filharmonikami zaprezentują go bułgarscy artyści pianista Ludmil Angelov i dyrygent Vladimir Kiradjiev. Angelov to doskonały interpretator mało znanych utworów oraz twórczości Chopina, tak więc zapowiada się wydarzenie o wysokiej randze artystycznej.
Podczas tego koncertu, organizowanego dla uczczenia przewodnictwa Bułgarii w UE, zabrzmi też Suita bułgarska Pancho Vladigerova. Kompozytor, spokrewniony ze znaną rodziną Pasternaków, rosyjskich Żydów, urodził się w Szwajcarii, lecz mieszkał w Bułgarii. Jego największa symfonia, którą zachwycił się sam Szostakowicz, to Jewish Poem (1950).
Program koncertu dopełniają Polskie melodie Mieczysława Wajnberga, urodzonego w Warszawie kompozytora pochodzenia żydowskiego, od 1939 r. zamieszkałego w ZSRR.
Wykonawcy:
Ludmil Angelov fortepian
Vladimir Kiradjiev dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina
Program:
Vladigerov – “Suita bułgarska” op.21, Weinberg – “Polskie melodie”, Suita na orkiestrę op. 47 nr 2, Moszkowski – Koncert fortepianowy h-moll op. 3 (łódzka premiera)
Filharmonia Łódzka im. A. Rubinsteina, Narutowicza 20/22, godz.19

OJCY – performance w Teatrze Arlekin
Zapraszamy na niezwykle poruszający, teatralny incydent pt. Ojcy, w trakcie którego razem zanurzymy się w dzieciństwo i ojcostwo. Powstał on na podstawie boleśnie dotkliwego opowiadania Wojciecha Kuczoka Dioboł, a jego premiera miała miejsce zaledwie parę dni, temu podczas akcji Dotknij Teatru 2018. Kto nie zdążył zobaczyć spektaklu, teraz będzie miał niepowtarzalną okazję, żeby tę zaległość nadrobić!
Opowiadanie Wojciecha Kuczoka i chęć jego adaptacji na język teatru od dawna drzemało w inicjatorze performansu Szymonie Nygard, na co dzień aktorze naszego teatru. Do jego współtworzenia zaproszona została Maria Kępisty, wszechstronna kompozytorka i muzyk – współtwórczyni zespołu Siostry Łotry, czy projektu UHA UHA, która czujnie inkrustuje elektronicznym brzmieniem werbalną stronę wydarzenia. W przedstawieniu Szymonowi Nygard partneruje Joanna Wiśniewska, aktorka również związana z naszą sceną.
Ojcy mówią o tym, jak silnym echem odbijają się codzienne wydarzenia w naszym “zawsze”, a historia nieuchronnie zatacza koło…
Projekt współfinansowany był przez Dotknij Teatru 2018.
Pokazywany jest w ramach arlekinowej Sceny Prezentacji Aktorskich, czyli miejsca, w którym związani z naszym teatrem aktorzy mogą prezentować własne spektakle lub współtworzone przez nich indywidualne projekty artystyczne.
tekst WOJCIECH KUCZOK
reżyseria SZYMON NYGARD
występują SZYMON NYGARD | JOANNA WIŚNIEWSKA
Wartoprzeczytać
muzyka na żywo MARIA KĘPISTY
wiek 15+
27 kwietnia 2018, piątek o godz. 19.
Sala Kameralna Teatru Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi

Ostatni weekend Restaurant Week
W Festiwalu bierze udział 40 łódzkich restauracji; są wśród nich zarówno lokale znane, z ugruntowaną pozycją na rynku, jak i smakowi debiutanci.
Aby zarezerwować festiwalowy stolik wystarczy wejść na stronę internetową Restaurant Week i założyć Konto Gościa.Następnie należy wybrać miasto lub region, dzień i godzinę, liczbę osób i restaurację, która zaoferuje nam trzydaniowe menu. Po dokonaniu płatności otrzymamy e-mailem potwierdzenie płatności.
– Łodzianie chętnie biorą udział w festiwalach kulinarnych a dla restauracji to doskonała forma promocji. Lokalepotrzebują trochę celebracji, takich szczególnych impulsów – przekonujeIgor Jankowski z Restaurant Week Łódź.
Podczas wiosennej edycji festiwalu oprócz posiłku, oferowana będzie nam także strawa duchowa. -W restauracjach festiwalowych dostępnebędą książki. Łodzianie, czekając na przygotowywane potrawy, będą je mogli przynajmniej przekartkować, a może się okazać, że treść ich wciągnie – tłumaczy Marzena Wiśniak z Wydziału Kultury UMŁ. – Zachęcamy do przychodzenia do restauracji z książkami i pozostawiania ich dla innych. Być może mamy takie pozycje, które kiedyś były dla nas inspirujące, a teraz leżą na półce i się kurzą. Warto zrobić z nich użytek.
Festiwal potrwa do 30 kwietnia.
