Czwartek, 19 kwietnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Po prostu BUNT. Rozmowy o literaturze w Niebostanie
Lider zespołu Coma Piotr Rogucki oraz prof. Tomasz Bocheński z Uniwersytetu Łódzkiego zapraszają na drugie spotkanie w cyklu rozmów o literaturze adresowanych do szerokiej publiczności. Chodzi o zainaugurowany w marcu Klub Prozac.
Kolejne spotkanie poświęcone zostanie kulturze buntu
Początek o godz. 17 w klubokawiarni Niebostan przy Piotrkowskiej 17. Wstęp jest wolny.

“Życie stewardessy” – spotkanie autorskie z Olgą Kuczyńską
Olga Kuczyńska to młoda polska stewardesa, która dorastała na warszawskim Żoliborzu. W latach szkolnych dużo udzielała się artystycznie, śpiewała w Studio Buffo. Pasja latania przez jakiś czas walczyła z pasją śpiewania. Wygrały samoloty. Po szkole średniej trafiła do irlandzkich linii lotniczych i przeprowadziła się do Włoch. Założyła bloga pt. Życie Stewardessy”, który z czasem stał się bardzo popularny. Obecnie ma ponad 175 tys. obserwatorów na Facebooku. Zawsze chciała latać dla przewoźnika na Bliskim Wschodzie. Dwa lata później osiągnęła swój cel i rozpoczęła latanie w narodowych liniach Omanu. Jej życie wciąż jest związane z lataniem. O drodze w chmury wymagającej wiele wyrzeczeń, cierpliwości i determinacji opowiada na stronach wydanej właśnie książki pt. Życie stewardesy, czyli o tym, jak mierzyć wysoko i przekraczać granice.
19 kwietnia, godz. 18:00, Empik Manufaktura, Łódź, ul. Karskiego 5.

Restaurant Week w Łodzi
W ogólnopolskim festiwalu udział biorą także łódzkie restauracje. W tym roku to rekordowa liczba – ponad 40 lokali. Każda z biorących udział w festiwalu restauracji, przygotowuje autorskie, trzydaniowe menu inspirowane tematem przewodnim.
Aby zarezerwować festiwalowy stolik wystarczy wejść na stronę internetową Restaurant Week i założyć Konto Gościa.Następnie należy wybrać miasto lub region, dzień i godzinę, liczbę osób i restaurację, która zaoferuje nam trzydaniowe menu. Po dokonaniu płatności otrzymamy e-mailem potwierdzenie płatności.
– Łodzianie chętnie biorą udział w festiwalach kulinarnych a dla restauracji to doskonała forma promocji. Lokalepotrzebują trochę celebracji, takich szczególnych impulsów – przekonujeIgor Jankowski z Restaurant Week Łódź.
Podczas wiosennej edycji festiwalu oprócz posiłku, oferowana będzie nam także strawa duchowa. -W restauracjach festiwalowych dostępnebędą książki. Łodzianie, czekając na przygotowywane potrawy, będą je mogli przynajmniej przekartkować, a może się okazać, że treść ich wciągnie – tłumaczy Marzena Wiśniak z Wydziału Kultury UMŁ. – Zachęcamy do przychodzenia do restauracji z książkami i pozostawiania ich dla innych. Być może mamy takie pozycje, które kiedyś były dla nas inspirujące, a teraz leżą na półce i się kurzą. Warto zrobić z nich użytek.
Festiwal potrwa do 30 kwietnia.

Najlepsze polskie 30
Pierwsza odsłona cyklu Najlepsze polskie 30 przyciągnęła do kin tłumy i spotkała się z bardzo entuzjastycznym odbiorem widzów. W czwartek 19 kwietnia Cinema City zaprasza po raz drugi na wyjątkowy pokaz polskich filmów krótkometrażowych, nagrodzonych na polskich i międzynarodowych festiwalach.
Bilety do nabycia w kasach kin oraz na stronie www.cinema-city.pl
Najlepsze polskie 30 to pokaz filmów trwających maksymalnie 30 minut. Czy tak niewiele czasu wystarczy, aby przekazać widzowi coś wartościowego? Okazuje się, że tak. Cinema City organizuje już po raz drugi projekcję krótkich filmów polskich młodych twórców, których praca została dostrzeżona i uhonorowana nagrodami na licznych festiwalach w kraju i za granicą. Tym razem wyświetlone zostaną aż 4 znakomite produkcje przedstawiające 4 różne światy i całą paletę emocji. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Już w czwartek 19 kwietnia w wybranych kinach Cinema City zostaną wyświetlone następujące najlepsze polskie 30:
Ja i mój tata (reż. Aleksander Pietrzak) – ciepła i wzruszająca historia o schorowanym ojcu i opiekującym się nim synu, pragnącym czerpać jak najwięcej z ostatnich dni życia taty. Emocje dodatkowo pobudza niesamowita muzyka Łukasza Targosza. Film zebrał wiele nagród m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Krakowskim Festiwalu Filmowym, Festiwalu Młodzi i Film.
Nazywam się Julita (reż. Filip Dzierżawski) – szczera i poruszająca historia matki i córki z przejmującymi rolami Marty Ścisłowicz i Aleksandry Koniecznej, które dają prawdziwy pokaz aktorskich zdolności. Fabuła, inspirowana prawdziwą historią, przedstawia trudną relację obu kobiet, które po 10 latach milczenia spotykają się i konfrontują skrywane przez lata uczucia i emocje. Reżyser filmu dostrzeżony już został przez publiczność na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Znakomite zdjęcia wielokrotnie nagradzanego Adama Palenty podkreślają wyjątkowy realizm filmu.
Baraż (reż. Tomasz Gąssowski) film okrzyknięty najlepszym aktorskim krótkim metrażem Warszawskiego Festiwalu Filmowego ukazuje, jak młody ojciec, wykorzystując wspólną pasję do piłki nożnej, stara się przekazać synowi zasady, jakimi powinien kierować się w życiu, choć sam nie zawsze się do nich stosuje. Historia ta pełna humoru i miłości nagrodzona została m.in. na prestiżowym Europejskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Brest we Francji i Festiwalu Transatlantyk.
Więzi (reż. Zofia Kowalewska) – trwający zaledwie 18 minut dokument zdołał podbić filmowy świat i znalazł się na oscarowej krótkiej liście. Reżyserka to studentka, która w klasie maturalnej nakręciła film o kryzysie małżeńskim swoich dziadków, którzy
po 45 latach wspólnego pożycia przestali się dogadywać i zdecydowali się na rozstanie. Uwaga i czułość, z jaką ukazani są bohaterowie, zostały dostrzeżone i docenione najpierw na rodzinnym podwórku (Krakowski Festiwal Filmowy, T-mobile Nowe Horyzonty)
i na całym świecie (Sundance Film Festival, IDFA).
Niewątpliwie warto skorzystać z okazji i odwiedzić Cinema City, by samemu móc ocenić polskie najlepsze metraże. Nie zabraknie momentów pełnych wzruszeń i uśmiechu. Z pewnością opuścimy salę kinową przepełnieni refleksjami o tym, co naprawdę istotne w życiu.
Wartoprzeczytać
