Wtorek, 17 kwietnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Krajobrazy Afryki Południowej – od Przylądka Dobrej Nadziei po Wodospady Wiktorii. Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki
Wykład rozpocznie się od Przylądka Dobrej Nadziei, stanowiącego zakończenie Półwyspu Przylądkowego, u którego nasady leży Kapsztad, drugie co do wielkości miasto RPA. Ponad miastem wznosi się Góra Stołowa, będąca jego symbolem. Park Góry Stołowej, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, został uznany za jeden z siedmiu cudów świata.
Po wizycie na Przylądku Dobrej Nadziei przeniesiemy się na Przylądek Igielny najbardziej wysunięty na południe kraniec Afryki. Przylądek Igielny uznawany jest za umowną granicę oceanów: Atlantyckiego i Indyjskiego.
Druga część wykładu poświęcona zostanie zachodniemu wybrzeżu Afryki w granicach Namibii i RPA. Odwiedzimy m.in. Park Narodowy West Coast, dolinę rzeki Oranje z kopalniami diamentów i innych szlachetnych kamieni, Kanion Rzeki Fishoraz Pustynię Namib,wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wtle zabrzmi muzyka plemion afrykańskich i współczesna afrykańska muzyka rockowa. Zostaną również zaprezentowane okazy przywiezione z podróży.
Spotkanie rozpocznie się o g. 9.00 na Wydziale Nauk Geograficznych UŁ, ul. Kopcińskiego 31.
“Atak na Pałac Zimowy. Dochodzenie w sprawie pewnego obrazu”. Niezwykła wystawa w Muzeum Sztuki
Wystawę zbudowano wokół fotografii z 1920 roku. W ten sposób sztuka stała się ramą dla wydarzeń historycznych. Chodzi o zdjęcie z fragmentu inscenizacji rosyjskiego reżysera teatralnego Nikołaja Jewreinowa, która przedstawiała wydarzenia rewolucji październikowej, mówi Joanna Sokołowska z zespołu kuratorskiego Muzeum Sztuki – Okazało się, że to nie samo wydarzenie, ale jego inscenizacja, zapisała się w polityce historycznej, jako wydarzenie fundujące rewolucję.
Uzupełnieniem materiałów historycznych jest prezentacja dziewięciu multimedialnych prac przygotowanych przez sześciu współczesnych artystów. – Np. pionier eksperymentalnego kina Peter Watkins zrealizował wielogodzinną inscenizację wydarzeń związanych z Komuną Paryską. Mamy też pracę Cristiny Lucas, która zajmuje się z kolei bardzo ważnymi, feteszyzowanymi książkami w XX i XXI wieku, czyli kapitałem Marksa.
Wystawa jest prezentowana w Muzeum Sztuki – przy ul. Więckowskiego 36.
9.Przegląd Filmowy Echa Katynia
Biuro Edukacji Narodowej IPN organizuje bezpłatne pokazy filmowe. W ramach tegorocznej edycji widzowie będą mogli obejrzeć 4 produkcje filmowe: “Miałam ojca w wyobraźni”, “Rozstrzelać Polaków”, “Nie pamiętam” oraz ” W jednej chwili”.
Pokazom filmowym towarzyszą prelekcje historyczne, dyskusje z udziałem reżyserów, naukowców, dziennikarzy, producentów, a także członków Rodzin Ofiar Golgoty Wschodu.
Podczas wtorkowego spotkania w łódzkim Muzeum Kinematografii zobaczymy obraz “Rozstrzelać Polaków”reż. Mirosław Majeran, scenariusz Tomasz Sommer, 2017, 52 min.
Film ukazuje dramatyczną sytuację Polaków w Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich w okresie międzywojennym, a także przypomina ludobójcze oblicze operacji antypolskiej, przeprowadzonej przez sowieckie organa bezpieczeństwa w czasie tzw. Wielkiego Terroru w latach 19371938.
Wramach przeglądu zaplanowano dwa pokazy:
godz. 12.00-14.00 (pokaz dla szkół), 17.00-19.00 (pokaz otwarty)Muzeum Kinematografii w Łodzi, Plac Lecha Kaczyńskiego 1
Na wspólnym podwórku – tygiel wyznań i kultur. Wystawa Muzeum Miasta Łodzi
Wystawa stanowi opowieść o wielonarodowym, wielokulturowym mieście i codziennym życiu jego mieszkańców. Stanowi historyczno – etnograficzną podróż do Łodzi fabrykanckiej.
Przestrzeń ekspozycyjna została podzielona na kilka części. Odwiedzić można między innymi gabinet carskiego urzędnika, zajrzeć do pracowni grawera, czy sklepu modystki. Centralnym miejscem wystawy jest zaaranżowane podwórko w kamienicy. Korzystają z niego mieszkańcy polskich, żydowskich, niemieckich i rosyjskich rodzin. – Zwracam uwagę na specjalne przedmioty kultu, które jednoznacznie identyfikują osoby, do których mamy okazję zapukać. Pod wspólnym dachemtoczy się życie wszystkich mieszkańców – wyjaśniakuratorka wystawy, Anna Walaszczyk.