Środa, 11 kwietnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Dzień Radia w Porcie Łódź. Koncerty, wystawy, goście i specjalny program
11 kwietnia w ramach obchodów Dnia Radia przenosimy się do Portu Łódź, aby wspólnie z naszymi słuchaczami świętować nasz dzień.
Już po godz. 13 można będzie odwiedzić wystawę starego i nowego sprzętu radiowego, w tym radioodbiorników, magnetofonów i gramofonów. Nasi dziennikarze opowiedzą o nich, powspominają czasy świetności zabytkowychsprzętów. Na wystawie nie zabraknie także nowoczesnego sprzętu radiowców, z którego korzystamy na co dzień. Nasi goście w strefie Radia Łódź znajdą takżekącik z płytami winylowymi.
Po godz. 15 wprost z Portu Łódź nadamy nasz popołudniowy program “Słuchasz i wiesz”, którego gośćmi będą m.in. Jan Tomaszewski, Andrzej Janeczko i Piotr Pustelnik.
A jeszcze przed godz. 17 zaprosimy na naszą scenę muzyczną, gdzie wystąpią: grupa Gospel Time oraz dziecięcy zespół The Recyklofons, wykonujący piosenki z akompaniamentem instrumentów wykonanych z surowców wtórnych.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Dzień Radia | audio (m4a) audio (oga) |
“Otchłań” na deskach Teatru im. Jaracza
Sztuka amerykańskiej dramatopisarki Jennifer Haley przedstawia świat dalekiej przyszłości, w którym właściwą przestrzenią życia ludzi staje się otchłań Internetu. Ważną rolę pełni wątek kryminalny związany z fragmentem wirtualnej rzeczywistości, osadzonym z kolei w początkach XX w.
Reżyser spektaklu Mariusz Grzegorzek, który jest także autorem scenografii i opracowania muzycznego podkreśla, że praca nad tym spektaklem byłą dla niego przygodą i niespodzianką. – Gdyby mi rok temu ktoś powiedział, że będę “dotykał” jakiegoś science-fiction, to bym go wyśmiał. Czy też takiego retro, kiczowatego, neogotyku, z jakimiś ornamentami, dziewczynkami z rudymi lokami i różowymi kokardami we włosach. Oczywiście to jest rodzaj pewnych masek, w które ten tekst ubiera, po to, żeby powiedzieć o bardzo bolesnych rzeczach dotyczących nas wszystkich, ale w taki sposób łatwiej jest na wtedy sobie z tym poradzić
Spektakl na scenie kameralnej łódzkiego Teatru im.Jaracza odbędzie się w środę 11 kwietnia o godz. 19:00.
Królowa Śniegu w Teatrze Jaracza
Jaracz mimo słusznego wieku nie zwalnia tempa i zaprasza na kolejną premierę. Tym razem nie tylko dorosłych ale przede wszystkim dzieci. Jedna z najpopularniejszych baśni Andersena, piękna opowieści drogi o sile miłości i przyjaźni, odwadze i determinacji.
“Dawno, dawno temu, wodległej krainie żył okrutny czarnoksiężnik. Zwano go Mistrzem Czarnej Magii. Uwielbiał czynić zło. Wszędzie gdzie się pojawił wlókł za sobą nieszczęście. Pewnej nocy wpadł naiście szatański pomysł: postanowił odlać czarodziejskie lustro, wktórym wszystko odbijałoby się naopak. Biada ci, stary świecie – myślał, zacierając ręce. To lustro sprawi, że staniesz nagłowie. Co piękne wyda się szkaradne, co proste okaże się koślawe. Dobro wzło się obróci, amądrość przegra zgłupotą“.
Tak zaczyna się Królowa Śniegu, jedna znajpopularniejszych baśni Hansa Christiana Andersena, wadaptacji Ewy Drozdowskiej. I tak zaczyna się niezwykła, pełna magii historia Kaja i Gerdy, rozdzielonych przez okrutną Królową Śniegu. Piękna “opowieść drogi” osile miłości, odwadze i determinacji wjej poszukiwaniu. Wyruszcie wtę podróż razem zGerdą i dajcie się zaczarować.
Na scenie oprócz Królowej Śniegu (w tej roli Urszula Gryczewska), Gerdy (Irmina Liszkowska) i Kaja (Rafał Kowalski), zobaczymy bohaterów nie z tego świata- mówiące zwierzęta i kwiaty, wróżki i czarnoksiężnik. Jednym słowem spektakl dla małych i dużych.
Wydarzenie odbędzie się w środę 11 kwietnia o godz. 10:00 na dużej scenie w Teatrze Jaracza w Łodzi.
“Atak na Pałac Zimowy. Dochodzenie w sprawie pewnego obrazu”. Niezwykła wystawa w Muzeum Sztuki
Wystawę zbudowano wokół fotografii z 1920 roku. W ten sposób sztuka stała się ramą dla wydarzeń historycznych.
Chodzi o zdjęcie z fragmentu inscenizacji rosyjskiego reżysera teatralnego Nikołaja Jewreinowa, która przedstawiała wydarzenia rewolucji październikowej. Mówi Joanna Sokołowska z zespołu kuratorskiego Muzeum Sztuki – Okazało się, że to nie samo wydarzenie, ale jego inscenizacja, zapisała się w polityce historycznej, jako wydarzenie fundujące rewolucję.
Uzupełnieniem materiałów historycznych jest prezentacja dziewięciu multimedialnych prac przygotowanych przez sześciu współczesnych artystów. – Np. pionier eksperymentalnego kina Peter Watkins zrealizował wielogodzinną inscenizację wydarzeń związanych z Komuną Paryską. Mamy też pracę Cristiny Lucas, która zajmuje się z kolei bardzo ważnymi, feteszyzowanymi książkami w XX i XXI wieku, czyli kapitałem Marksa.
Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Sztuki – przy ul. Więckowskiego 36- do 3 czerwca.