Rewitalizacja i modernizacja ogrodu przy pałacu Poznańskiego
Rozpoczyna się kolejny etap odnowy tzw. “łódzkiego Luwru”. Modernizacja zabytkowego ogrodu przy pałacu Poznańskich stała się możliwa dzięki dofinansowaniu wysokości 100 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ogród ma nawiązywać do zabytkowego charakteru pałacu.
W tym celu ujednolicone zostaną alejki, odnowiona drobna architektura i zasadzone kwiaty; wiekowe drzewa będą wzmocnione.- Drzewa, które mają 100 lat wymagają specjalnej troski. Zastosowania elastycznych wiązań typu kobra, pozwolą poprawić kondycję tego drzewostanu. Pojawią się nowe rośliny nawiązujące do charakteru ogrodów początku XX wieku; pojawią się m.in. magnolie, wiśnia japońska -poinformowała Barbara Kurowska, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.
Ogród zostanie otwarty dla wszystkich łodzian, co oznacza, że będzie można korzystać z niego nie tylko podczas wizyt w muzeum.- Jeśli ktoś kupi bilet wstępu do muzeum, obejrzy nasze wnętrze, prezentowane w muzeum wystawy, będzie mógł też wyjść do ogrodu i po nim pospacerować. Ten, kto będzie chciał tylko pospacerować po ogrodzie, usiąść w cieniu drzew na jednej z ławek, które się tutaj pojawią, to będzie mógł wejść od struny Manufaktury – dodała Kurowska.
Prace ogrodowe pochłoną ogółem ponad 330 tys. zł. Powinny zakończyć się razem z pracami renowacyjnymi przy elewacji pałacu, czyli pod koniec tego roku.
Muzeum Miasta Łodzi przejęło opiekę nad ogrodem w 1992 roku i od tego czasu prowadzi prace nad przywróceniem jego świetności. W wyniku tych działań powstały dwa projekty konserwacji i odnowy opracowane przez dr inż. Halinę Jaroszewską (w 1998 roku i 2007 roku), które nawiązywały i interpretowały plany L. Grabowskiego. Przeprowadzono inwentaryzację, waloryzację i wykonano plan zagospodarowania nasadzeniami roślinnymi po przeanalizowaniu dostępnego materiału ikonograficznego.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |