Czwartek, 29 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Rogucki Solo
Piotr Rogucki fanom muzyki znany jako wokalista rockowej formacji COMA i wykonawca solowy. W swoich scenicznych wcieleniach łączący elementy poezji, rocka i teatru.
Obecnie Piotr Rogucki koncertuje z projektemRogucki Solo, gdzie reprezentuje repertuar ze wszystkich swoich solowych albumów, w nowych aranżacjach.
Klub DOM zaprasza naRogucki Solo w czwartek o godz. 20.
XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny” – to hasło XXIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Teatrze Powszechnym w Łodzi. To jeden z najstarszych tego typu festiwali w Polsce.
10 spektakli,wystawa, instalacja artystyczna, publikacje i spotkania – w Łodzi trwaXXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. To jeden z najstarszych festiwali teatru zawodowego w kraju, który każdego roku otwiera kalendarz najważniejszych wydarzeń teatralnych w Polsce.
Hasło tegorocznej edycji toNiebezpiecznie jest schodzić ze sceny” – nawiązanie do słów wybitnego teoretyka teatru i literaturoznawcy – prof. Sławomira Świontka.
W czwartek o godz. 19 zostanie zaprezentowany ostatni spektakl festiwalu “Wujaszek Wania” w reż. Iwana Wyrypajewa.
Jarmark Wielkanocny na Piotrkowskiej
Swoją ofertę przedstawi 40 wystawców z Polski i z zagranicy. Obok producentów i rękodzielników zaprezentują się artyści – grajkowie, malarze i magicy.
Sprzedawcy zaoferują towary wytwarzane według tradycyjnych receptur – regionalne produkty spożywcze, m.in. wędliny, miody, chleby na zakwasie oraz słodycze. Nie zabraknie także wyrobów rękodzielniczych, pięknej biżuterii, zabawek i ozdób wielkanocnych.
– Cały czas poprawiamy ofertę handlową i wizualną jarmarku. Łodzianie polubili jarmarki, dlatego wychodzimy im naprzeciw. To ciekawa propozycja na spędzenie wolnej od handlu niedzieli- zapowiada menadżer ulicy Piotrkowskiej Piotr Kurzawa.
Jarmark Wielkanocny na Piotrkowskiej potrwaod 16do 30 marca.
Wystawa “Filmobcy. Marzec ’68” w Muzeum Kinematografii
Wystawa składa się za archiwalnych dokumentów, unikalnych fotografii, plakatów i filmów. O wydarzeniach sprzed 50 lat opowiadają między innymi Jerzy Hoffman, Andrzej Krakowski, czy Janusz Zaorski.
Wystawa w Muzeum Kinematografii jest kolejnym wydarzeniem wpisującym się w łódzkie obchody 50. rocznicy Marca ’68. Data jej otwarcia – 14 marca – nie jest przypadkowa. Dokładnie 50 lat temu wybuchł strajk w łódzkiej Szkole Filmowej.
– Chcemy, żeby wystawapokazała pewien proces. Pamiętajmy, żewydarzenia marcabyły dla władz sposobem na rozprawienie się ze środowiskiem filmowym – mówi Jakub Wiewiórski z Muzeum Kinematografii. – Podnoszono zarzuty, że Szkoła Filmowa jest kosmopolityczna, że nie wychowuje w duchu patriotycznym.
Na skutek wydarzeń marca i antyżydowskiej kampanii ówczesnych władz, z Polski na stałe wyjechało wielu ludzi kina, między innymi Aleksander Ford, Marian Marzyński i Jerzy Lipman. Prezentowane na wystawie relacje naocznych świadków w szczególny sposób uwzględniają Łódź i Szkołę Filmową. – Udało nam się porozmawiać z kilkoma twórcami filmowymi, którzy doskonale pamiętają tamte czasy.Będzie można obejrzeć i posłuchać ich relacji na wystawie.
Wystawa “Filmobcy. Marzec’ 68” prezentowana będzie w łódzkim Muzeum Kinematografii do końca czerwca.
WIĘCEJ INFORMACJIO KULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZ KALENDARZ WYDARZEŃ. |