Środa, 28 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.

Wernisaż wystawy grafiki Józefa Budki w łódzkiej ASP
Urodzony w 1953 r. w Czechowicach-Dziedzicach. Grafik – litograf i rysownik. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (filia w Katowicach). Został odznaczony złotym krzyżem zasługi za twórczość artystyczną oraz Orderem Św. Stanisława III klasy.
Józef Budka dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1978 r. Od 1978 pedagog w Katedrze Grafiki Warsztatowej macierzystej uczelni. W 2001 r. uzyskał tytuł naukowy profesora, a w 2010 stanowisko profesora zwyczajnego ASP w Katowicach. Obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Grafiki.
Wernisaż wystawy grafiki Józefa Budki odbędzie się w środę 28 marca o godz. 13:00 w Galerii 144 Grafiki (3 p., budynek główny ASP, ul. Wojska Polskiego 121).
Ekspozycja będzie czynna do 15 maja 2018 r.

Jesienią 2016 r. utalentowani artyści nagrali swoją pierwszą płytę, na której znalazły się utwory Fryderyka Chopina oraz Antonina Dvorka. Dyrygentem został Jos Maria Florncio, a orkiestrze towarzyszył na fortepianie Krzysztof Książek. Płyta ukazała się na rynku 30 listopada 2016 r.
Od 2015 r. młodzi muzycy występowali pod kierunkiem Krzysztofa Pendereckiego, Johna Axelroda i Jerzego Maksymiuka, grając w najbardziej prestiżowych i najnowocześniejszych salach koncertowych w Polsce, m.in. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie czy w sali koncertowej NOSPR w Katowicach. Na specjalne zaproszenie pani Elżbiety Pendereckiej, orkiestra wystąpiła również w ramach XX Jubileuszowego Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach i w Warszawie.
Wykonawcy:
Łukasz Krupiński fortepian
Lawrence Foster dyrygent
Santander Orchestra
Program:
Z. Noskowski – Poemat symfoniczny Step
I. Paderewski – Fantazja polska gis-moll op. 19
P. Czajkowski – III Symfonia D-dur op. 29 Polska
Koncert odbędzie się w środę 28 marca o godz. 19:00 w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina w Łodzi przy ul. Narutowicza 20/22.

I Międzynarodowa Konferencja Fortepian, Organy, Klawesyn, Muzyka Dawna i Jazz
Wydział Fortepianu, Organów, Klawesynu, Muzyki Dawnej i Jazzu Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi zaprasza do udziału w pierwszej edycji międzynarodowej konferencji naukowo-artystycznej, której tematyka obejmie wybrane zagadnienia ściśle powiązane ze specjalnościami prowadzonymi przez jednostkę.
Dzień Katedry Jazzu
Aspekty jazzowej kreacji
28 marca 2018, środa
Budynek Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Żubardzka 2a
wykłady wstęp wolny, koncert bilety (20 i 10 zł)
- 9.30 17.00|BLOK WYKŁADOWY| Sala 1.27
- 19.00|KONCERTOblicza jazzowej kreacji Goście, Wykładowcy i Studenci Akademii Muzycznej wŁodzi| Sala Koncertowa

9. edycja ogólnopolskiej akcji “Dotknij Teatru” w Łodzi
Spektakle, warsztaty, czytania dramatów, akcje plenerowe, performance, wystawy i koncerty składają się na 9. edycję ogólnopolskiej akcji “Dotknij Teatru” w Łodzi. W tym roku odbędzie się ona pod hasłem “DZIECI.ŃSTWO”.
Tegoroczna łódzka odsłona akcji skupia się na promowaniu teatru jako sztuki familijnej. Stąd w programie znajdziemy propozycje zarówno dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat, jak i dla dorosłych. – W ten sposób chcemy przyczyniać się do wypracowania nowej tradycji lub przywrócenia starego zwyczaju rodzinnego chodzenia do teatru. Spośród ponad 60 wydarzeń zawartych w programie, większość jest skoncentrowana na udziale rodzin, dzieci i młodzieży -poinformowałaAnna Ciszowska, koordynatorka programu.
CZY TO DUCHY SPOD PODUCHY?
Data i godzina wydarzenia: 28 marca od godz. 10:00 do 11:00
Miejsce:Centrum Kultury Młodych ul. Lokatorska 13
Przedstawienie amatorskiego teatrzyku Skarpetowa Łapa Czy to duchy spod poduchy adresowane jest do małych, większych i całkowicie dużych dzieci nazywanych dorosłymi, które tak jak Żabek i Ropuch bohaterowie Arnolda Lobela lubią się trochę a może nawet więcej niż trochę bać. Mottem bajdurek babci Doroty i jej kompanii jest oswajanie i uzwyczajnianie dziecięcego lęku przed straszydłami. Filarami przedsięwzięcia są rzecz oczywista czarne charakterki a treścią sposoby na ich ujarzmianie. Scenariusz oparty został na motywach opowiadania Dreszcze Arnolda Lobela w tłumaczeniu Wojciecha Manna; wierszy: Kłopoty wiedźmy Doroty Natalii Usenko i Król Danuty Wawiłow a także własnych rymów babci Doroty pomysłodawcy przedstawienia.
Autorka scenariusza/reżyser/scenograf Dorota Zasina
Autorzy tekstów:Danuta Wawiłow,Wojciech Żukrowski, Natalia Usenko, Arnold Lobel,
Obsada:Bogdan Grzędowski król,Barbara Jerzykowska Czarna Łapa,mały Sławek,Mirosława Krysińska mag- narrator,Bogusława Maur Skarpetkowa Łapka, babcia małego Sławka,Jadwiga Mielczarek kot wiedźmy Doroty,Marek Mielczarek gitarzysta, techniczny,Małgorzata Popławska operator muzyki,Anna Pyrek-Czarna Łapa, Bladolica Kapelusznica,Grzegorz Szafrański techniczny,Maria Świerczyńska Skarpetkowa Łapka,babcia Marysia,Sławomir Wiśkowski- dziadek Sławek,Dorota Zasina-wiedźma Dorota Grzegorz Szafrański- kocioł z wyrzutnią czekoladek, drzewo, miotła
SPOTKANIE SENIORSKIE W SPRAWIE TEATRU WSPÓŁCZESNEGO
Data i godzina wydarzenia: 28 marca od godz. 17:00 do 18:30
Miejsce: Ośrodek Kultury “Karolew” Bratysławska 6a
Wartoprzeczytać
Porozmawiamy dlaczego dziś w młodym teatrze aktorzy mamroczą pod nosem? Skąd na scenie tylu golasów/po co projekcje jak w kinie, kiedy jesteśmy w teatrze/ dlaczego spektakl nie ma nic wspólnego z literackim pierwowzorem/ czemu jest tak głośno, albo ciemno/ i czemu nie mówią już wierszem, a tak często łaciną?
Gość: Barbara Dembińska
Prowadzenie: Anna Ciszowska
WIĘCEJ INFORMACJIOKULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZKALENDARZ WYDARZEŃ. |