W Sulejowie odkryto bunkier z czasów II wojny światowej
Na poniemiecki bunkier natrafiły ekipy budowlane pracujące przy rewitalizacji Placu Straży w Sulejowie w powiecie piotrkowskim. Władze Sulejowa planują zrobić z niego atrakcję turystyczną, która będzie przypominać o brutalnej historii małego miasta nad Pilicą.
Burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski ma już plany, jak go wykorzystać. Twierdzi, że to okazja do upamiętnienia historii miasta. – To ma nieprawdopodobne znaczenie dla naszej historii. Ten bunkier musi zostać. Wczoraj na Facebooku była prowadzona akcja – wszyscy są za pozostawieniem go tutaj, nikt nie pozwolił go usunąć. Trafiła nam się taka możliwość, aby historię Sulejowa, historię bombardowania 4 września 1939 roku, podczas którego miasto zostało zniszczone w 80 procentach, przekazać w najbardziej nowoczesny sposób naszym dzieciom – powiedział Ostrowski.
Historyk regionalista Krzysztof Bojarczuk tłumaczy, że bunkier był elementem większego systemu umocnień budowanego przez Niemców w centralnej Polsce w 1944 roku. W tym przypadku mamy do czynienia z niedużą konstrukcją żelbetową. – To był dwuosobowy schron, widać tylko tę wieżyczkę, z której żołnierz mógł prowadzić ostrzał na nieprzyjaciela, natomiast z boku było wejście. Ktoś mógł z transzei podmienić rannego żołnierza i myślę, że taką pseudotrajszeję moglibyśmy zrobić z boku jako element szerszej ekspozycji – dodał Bojarczuk.
Odnalezienie bunkra wiąże się z wprowadzeniem kilku zmian w projekcie rewitalizacji.
Przypomnijmy, że zaniedbywany latami Plac Straży dzięki rewitalizacji ma zmienić się nie do poznania. Pojawią się tam nowe miejsca parkingowe, nowa granitowa nawierzchnia i nowe nasadzenia. Ma to być przestrzeń, w której mieszkańcy miasta chętnie będą wypoczywać.
Posłuchaj relacji naszej reporterki i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Poniemiecki bunkier z czasów II wojny światowej | audio (m4a) audio (oga) |
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |