Piątek, 16 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Tydzień Kina Hiszpańskiego w Kinie Charlie [WIDEO]
Przegląd hiszpańskim filmów odbywa się w dniach 15-21 marca. Oprócz niedzieli (17 marca), na każdy dzień przygotowano po jednej projekcji. Rozpocznie “Olbrzym”, a zakończy “Autor”.
Filmy zabiorą widzów w prawdziwą podróż po Hiszpanii. Od Katalonii przez Galicję, Kraj Basków aż po Baleary.
Tydzień Kina Hiszpańskiego w Kinie Charlie odbywa się już po raz 18.
16.03 godzina 19:30 – To dla twojego dobra
XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
0 spektakli,wystawa, instalacja artystyczna, publikacje i spotkania – w Łodzi trwaXXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. To jeden z najstarszych festiwali teatru zawodowego w kraju, który każdego roku otwiera kalendarz najważniejszych wydarzeń teatralnych w Polsce.
Hasło tegorocznej edycji toNiebezpiecznie jest schodzić ze sceny” – nawiązanie do słów wybitnego teoretyka teatru i literaturoznawcy – prof. Sławomira Świontka.
Festiwal zainauguruje “Wesele”w reżyserii Jana Klaty ze Starego Teatru w Krakowie.- Podpisuję się pod repertuarem i rekomenduję wszystkie spektakle, m.in. Teatr Stary w Krakowie, który zaprezentuje Wesele w reż. Jana Klaty. Mam wrażenie, że koniec festiwalu, czyli Wujaszek Wania Wyrypajewa z Teatru Polskiego w Warszawie to też ważny spektakl, a także Proces Krystiana Lupy czy spektakl Krystyny Jandy i Magdy Umer dedykowany rocznicy 50. rocznicy Marca68 roku – powiedziała pomysłodawczyni festiwalu i dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska.
Festiwalowym prezentacjom towarzyszyć będą spotkania twórców spektakli z publicznością i panele dyskusyjne.Finał XXIVMiędzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych zaplanowano na 29 marca.
16 marca 2018 o 19:15
HannahArendt: Ucieczka, reż. GrzegorzLaszuk, Prapremiera
(Koprodukcja Teatru Powszechnego w Łodzi i Komuny Warszawa)
Miejsce prezentacji: Teatr Powszechny w Łodzi, Mała Scena
Jarmark Wielkanocny na Piotrkowskiej
Swoją ofertę przedstawi 40 wystawców z Polski i z zagranicy. Obok producentów i rękodzielników zaprezentują się artyści – grajkowie, malarze i magicy.
Sprzedawcy zaoferują towary wytwarzane według tradycyjnych receptur – regionalne produkty spożywcze, m.in. wędliny, miody, chleby na zakwasie oraz słodycze. Nie zabraknie także wyrobów rękodzielniczych, pięknej biżuterii, zabawek i ozdób wielkanocnych.
– Cały czas poprawiamy ofertę handlową i wizualną jarmarku. Łodzianie polubili jarmarki, dlatego wychodzimy im naprzeciw. To ciekawa propozycja na spędzenie wolnej od handlu niedzieli – zapowiada menadżer ulicy Piotrkowskiej Piotr Kurzawa.
Ofertę handlową uzupełnią występy artystów. – Każdy dzień będzie miał inną tematykę, będzie można spotkać różnych artystów ulicznych, będzie m.in. magik, grajkowie uliczni i malarze – wyjaśnia organizatorka Justyna Kleser z firmy Jantom Art.
Piątkowe popołudnie to konkursy związane z symbolem nadchodzących świąt, czyli z jajkiem. Zaplanowano rzut jajkiem do celu, slalom z jajkiem oraz obieranie i jedzenie jajek na czas. Pierwszy weekend jarmarku stać będzie pod znakiem pokazów artystów ulicznych oraz kultury łowickiej. W sobotę, na ulicy Piotrkowskiej będzie można spotkać Dawida Aryman Świstaka, uczestnika jednego z telewizyjnych talent show, który przechodząc się po jarmarku prezentować będzie rozmaite sztuczki i pokazy iluzji. Niedziela to dzień kultury łowickiej z występami kapeli Ustronie oraz warsztatami i pokazami tańców dawnych. Atrakcją weekendu będzie jednak malowanie największej łódzkiej pisanki w rozmiarze XL. Ostatni przedświąteczny weekend to dzień kulinarny z licznymi zabawami i konkursami oraz z warsztatami plastycznymi, na których będzie się można nauczyć, jak samodzielnie zrobić wielkanocny stoik i efektownie pomalować pisankę. 25 marca rozstrzygnięty zostanie także konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną.
Jarmark Wielkanocny na Piotrkowskiej potrwa od 16 do 30 marca.
Festiwal Open Music w Łodzi
Będzie można usłyszećnie tylko kompozycje klasyczne, ale także standardy muzyki filmowej i rozrywkowej w nowych aranżacjach. To m.in. premiera projektu “RocKlassic” z przebojami zespołów Scorpions, Kiss, Europe.- Formuła będzie otwarta; propozycja absolutnie szeroka. Zaczynając od recitalu sióstr Pasiecznik, podczas którego będzie można usłyszeć klasykę, muzykę poważną dla koneserów czy melomanów, którzy często bywają na takich koncertach, aż po muzykę ogólnie dostępną i przystępną dla każdego, np.kwintet dęty, który zagra muzykę filmową, piosenki Piotra Hertla i Kabaretu Starszych Panów, które zostaną zaprezentowane z Agnieszką Greinert oraz Chopin uwielbiany przez większość Polaków – zapowiedziałaAleksandra Nawe, jedna z organizatorek festiwalu.
Nowością w tegorocznej odsłonie będzie międzynarodowy konkurs dla młodych pianistów.- Ten konkurs zgromadził 22 dzieci z wielu miast z Polski i z Ukrainy. Ze Lwowa i z Winnicy dzieci przyjadą na pierwszy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Marii Tarnawieckiej. Będzie też koncert Serhiya Hryhorenki, ucznia Marii Tarnawieckiej – dodała Nawe.
Festiwalowe wydarzenia odbędą się m.in. w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi i w siedzibie Instytutu Europejskiego.
16.03.2018
09.00-10.30 Zajęcia “Mądrość ciała spokój umysłu. ABC Jogi”
10.00-18.00 – Zajęcia w klasach mistrzowskich
Aula Instytutu Europejskiego
10.00 Przesłuchania uczestników I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Marii Tarnawieckiej
14.00 Ogłoszenie wyników przesłuchań konkursowych, wręczenie nagród, koncert laureatów.
Muzeum Miasta Łodzi
16.00 – Koncert uczestników Festiwalu (bilety do nabycia w kasie Muzeum od 06 marca 2018)
Aula Instytutu Europejskiego
19.00 “Maria Tarnawiecka in memoriam”. Recital chopinowski Serhiya Hryhorenka.
Wystawa “Filmobcy. Marzec’ 68” w Muzeum Kinematografii [ZDJĘCIA]
Wystawa w Muzeum Kinematografii jest kolejnym wydarzeniem wpisującym się w łódzkie obchody 50. rocznicy Marca ’68. Data jej otwarcia – 14 marca – nie jest przypadkowa. Dokładnie 50 lat temu wybuchł strajk w łódzkiej Szkole Filmowej.
– Chcemy, żeby wystawapokazała pewien proces. Pamiętajmy, żewydarzenia marcabyły dla władz sposobem na rozprawienie się ze środowiskiem filmowym – mówi Jakub Wiewiórski z Muzeum Kinematografii. – Podnoszono zarzuty, że Szkoła Filmowa jest kosmopolityczna, że nie wychowuje w duchu patriotycznym.
Na skutek wydarzeń marca i antyżydowskiej kampanii ówczesnych władz, z Polski na stałe wyjechało wielu ludzi kina, między innymi Aleksander Ford, Marian Marzyński i Jerzy Lipman. Prezentowane na wystawie relacje naocznych świadków w szczególny sposób uwzględniają Łódź i Szkołę Filmową. – Udało nam się porozmawiać z kilkoma twórcami filmowymi, którzy doskonale pamiętają tamte czasy.Będzie można obejrzeć i posłuchać ich relacji na wystawie.
Wystawa “Filmobcy. Marzec’ 68” prezentowana będzie w łódzkim Muzeum Kinematografii do końca czerwca.