Środa, 14 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.

XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
10 spektakli,wystawa, instalacja artystyczna, publikacje i spotkania – w Łodzi trwaXXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. To jeden z najstarszych festiwali teatru zawodowego w kraju, który każdego roku otwiera kalendarz najważniejszych wydarzeń teatralnych w Polsce.
Hasło tegorocznej edycji toNiebezpiecznie jest schodzić ze sceny” – nawiązanie do słów wybitnego teoretyka teatru i literaturoznawcy – prof. Sławomira Świontka.
14 marca o godz. 18:00
Proces, reż. Krystian Lupa(główny producent: Nowy Teatr w Warszawie)
Miejsce prezentacji: Hala EXPO-Łódź, al. Politechniki 4

Ogólnopolskie Obchody 50. Rocznicy Wydarzeń Marca ’68
Projekcje filmowe, spotkania z emigrantami, spektakl teatralny, wernisaż oraz koncert. To część programu zaplanowanych wydarzeń podczas łódzkich Obchodów 50. Rocznicy Marca68. Ich celem jest upamiętnienie historycznych wydarzeń z marca 1968 roku, w wyniku których do wyjazdu z Polski zostało zmuszonych kilkanaście tysięcy osób.
Wernisaż wystawy Filmobcy. Marzec 68
Ostatniego dnia Obchodów, tj. w środę14 marcaw Muzeum Kinematografii o godz. 16:00 odbędzie się projekcja filmu Zwyczajny marzec w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz. Na godz. 17:00 zaplanowano wernisaż wystawy Filmobcy, która poświęcona będzie wydarzeniom marcowym i ich konsekwencjom dla świata filmowego w Polsce. O godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z reżyserką Marią Zmarz-Koczanowicz oraz projekcja filmu Dworzec Gdański.
O godz. 19.00, zaprezentowany zostanie film dokumentalny Mój 1968, projekcję filmu uzupełni dyskusja z udziałem autorki: Ewy Małkowskiej Bieniek oraz Tamary Włodarczyk.
Treść filmu stanowią artykuły i karykatury publikowane w latach 1968-69 oraz wywiady przeprowadzone z osobami, które wówczas miały naście lub dwadzieścia kilka lat i wywodziły się z różnych środowisk. Rozmówcy przekazują, w jaki sposób ich otoczenie i najbliżsi odbierali wydarzenia 1968. Tylko jeden z rozmówców jest reemigrantem, inni z różnych przyczyn pozostali w Polsce. Film odświeża wspomnienia i uświadamia absurd 1968.
Po filmie odbędzie siękoncert Michała Hochmana z zespołem (w składzie: Mateusz Zaziębło – skrzypce, Mateusz Wachowiak – akordeon, Maciek Dobrzański – bass, contrabass, Marcin Ułanowski – perkusja, Maciek Gładysz – gitara elektryczna, Kalina Kasprzyk-Gumińska – chórki).
Michał Hochman pochodzi z żydowskiej rodziny, która uratowała się przez wywózkę na wschód. Po wojnie jego rodzice osiedlili się w Lublinie. Już na początku lat 60-tych zaczęto uważać Hochmana jako świetnie zapowiadającego się muzyka, jego kariera nabierała rumieńców, kiedy zadebiutował jako nastolatek. W 1968 został zmuszony do emigracji. Przez Wiedeń wyjechał do Stanów Zjednoczonych, a obecnie mieszka w Nowym Jorku.

Koncert muzyki filmowej – zespół Wah-Wah Brass
W ramach II edycji Open Music Festiwal będzie można usłyszećnie tylko kompozycje klasyczne, ale także standardy muzyki filmowej i rozrywkowej w nowych aranżacjach. To m.in. premiera projektu “RocKlassic” z przebojami zespołów Scorpions, Kiss, Europe.- Formuła będzie otwarta; propozycja absolutnie szeroka. Zaczynając od recitalu sióstr Pasiecznik, podczas którego będzie można usłyszeć klasykę, muzykę poważną dla koneserów czy melomanów, którzy często bywają na takich koncertach, aż po muzykę ogólnie dostępną i przystępną dla każdego, np.kwintet dęty, który zagra muzykę filmową, piosenki Piotra Hertla i Kabaretu Starszych Panów, które zostaną zaprezentowane z Agnieszką Greinert oraz Chopin uwielbiany przez większość Polaków – zapowiedziałaAleksandra Nawe, jedna z organizatorek festiwalu.
19.00 – Koncert muzyki filmowej – zespół Wah-Wah Brass z Warszawy
W programie: ulubione tematy z filmów oraz bajek dla dzieci i dorosłych (m. in.: Piraci z Karaibów, Kraina Lodu, James Bond).
Miejsce: Instytut Europejski (ul. Piotrkowska 262/264), wstęp wolny.

Moja droga B. – inscenizacja felietonów Krystyny Jandy
W Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych odbędzie się spektakl Moja droga B. w reżyserii Marka Koterskiego.
Występuje Małgorzata Bogdańska. Po spektaklu spotkanie Małgorzaty Bogdańskiej i Marka Koterskiego z widzami. Spektakl opowiada o codziennych zmaganiach kobiety: żony, matki, przyjaciółki, gospodyni, aktorki. Małgorzata Bogdańska kreuje postać, którą mężczyźni określiliby jako histeryczkę. Pokazuje kobietę w wielu odsłonach: z jednej strony często przewrażliwioną, z drugiej po prostu szczęśliwą.
Pod koniec września twórcy wystawili spektakl w Nowym Jorku podczas piątej edycji festiwalu United Solo. Jest to obecnie bodaj największy na świecie festiwal monodramów, a jego założycielem i dyrektorem artystycznym jest polski artysta Omar Sangare.
Wydarzenie odbędzie się w środę 14 marca o godz. 19:00 w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi przy ul. Zachodniej 54/56.

Monodram Macieja Wilewskiego “Abonent chwilowo dostępny”
W sali widowiskowej w Aleksandrowie Łódzkim odegrany zostanie utwór dramatyczny, którego bohaterem jest “typowy Polak, z którego lubimy się śmiać”.
Autorami tekstu monodramu jest Karolina Szymczyk-Majchrzak – reżyser, scenarzystka,autorka scenariuszy filmowych (Rozmowy nocą, Na dobre i na złe) oraz Michał Grzybowski – piszący dla panteonu polskich kabaretów. Spektakl wyreżyserował Maciej Wilewski.
Wartoprzeczytać
Bohater kocha swoją rodzinę, dyskoteki, ale nade wszystko spotkania z kolegami. Nieco egocentryczny, uzależniony od telefonu komórkowego i terapii, jednak zawsze zrelaksowany. Nie ma sytuacji, w której by nie odebrał telefonu. Dzięki zbiegowi okoliczności trafia na terapię uzależnień, która kończy się w zaskakujący sposób zarówno dla bohatera, jak i psychologa.
Wydarzenie odbędzie się w środę 14 marca o godz. 19:00 w sali widowiskowej Zespołu Szkół nr 1 w Aleksandrowie Łódzkim przy ul. Waryńskiego 22/26.