Wtorek, 13 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Festiwal Open Music w Łodzi
Będzie można usłyszećnie tylko kompozycje klasyczne, ale także standardy muzyki filmowej i rozrywkowej w nowych aranżacjach. To m.in. premiera projektu “RocKlassic” z przebojami zespołów Scorpions, Kiss, Europe.- Formuła będzie otwarta; propozycja absolutnie szeroka. Zaczynając od recitalu sióstr Pasiecznik, podczas którego będzie można usłyszeć klasykę, muzykę poważną dla koneserów czy melomanów, którzy często bywają na takich koncertach, aż po muzykę ogólnie dostępną i przystępną dla każdego, np.kwintet dęty, który zagra muzykę filmową, piosenki Piotra Hertla i Kabaretu Starszych Panów, które zostaną zaprezentowane z Agnieszką Greinert oraz Chopin uwielbiany przez większość Polaków – zapowiedziałaAleksandra Nawe, jedna z organizatorek festiwalu.
Nowością w tegorocznej odsłonie będzie międzynarodowy konkurs dla młodych pianistów.- Ten konkurs zgromadził 22 dzieci z wielu miast z Polski i z Ukrainy. Ze Lwowa i z Winnicy dzieci przyjadą na pierwszy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Marii Tarnawieckiej. Będzie też koncert Serhiya Hryhorenki, ucznia Marii Tarnawieckiej
13.03.2018
09.00-10.30 Zajęcia mgr Aleksandry Leszczyńskiej “Psychologia występu scenicznego”
10.00-18.00 Zajęcia w klasach mistrzowskich
Politechnika Łódzka(ul. Piotrkowska 266)
19.00 Koncert uczestników Festiwalu w Sali lustrzanej PŁ w cyklu “Muzyka na Politechnice”
Ogólnopolskie Obchody 50. Rocznicy Wydarzeń Marca ’68
Projekcje filmowe, spotkania z emigrantami, spektakl teatralny, wernisaż oraz koncert. To część programu zaplanowanych wydarzeń podczas łódzkich Obchodów 50. Rocznicy Marca68. Ich celem jest upamiętnienie historycznych wydarzeń z marca 1968 roku, w wyniku których do wyjazdu z Polski zostało zmuszonych kilkanaście tysięcy osób.
Wystawa poświęcona pamięci Ryszarda Kuklińskiego [ZDJĘCIA]
Ekspozycja składa się z 20 plansz, znajduje się na nich ok. 300 fotografii i dokumentów dotyczących patriotycznego działania generała Kuklińskiego oraz jego heroicznej walki o wolną Polskę i konsekwencji z tym związanych.
Wystawa dostępna będzie do 16 marca. Wydarzenie ma na celu pokazanie losów tego mało znanego, acz zasłużonego bohatera, bez działania którego losy świata mogłyby potoczyć się zupełnie inaczej.
Wystawa “8 marca na polskich plakatach z okresu PRL” [ZDJĘCIA]
W Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego można obejrzeć wystawę, z okolicznościowymi plakatami związanymi z Dniem Kobiet w latach 70 i 80.
W PRL Dzień Kobiet był świętem wykorzystywanym w państwowej propagandzie. W czasach PRL kobieta była przedstawiana jako perfekcyjna matka, gospodyni i zadowolony pracownik.Zdaniem organizatorów wystawy, ekspozycja pokazuje jak zmieniła się rola kobiety w społeczeństwie i jak inaczej postrzegamy dzisiaj samo święto 8 marca.
Wystawę będzie można oglądać do 31 marca.