Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu. Rocznicowa wystawa w Centrum Dialogu [ZDJĘCIA]
11 marca, dokładnie w 50. rocznicę pierwszego wiecu łódzkiego pod biblioteką uniwersytecką, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana otworzyło wystawę Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu.
Wystawa opowiada historię konkretnych osób, które wyjechały po antysemickiej nagonce 1968 roku, ale także tych, którzy postanowili zostać w kraju. To zbiór m.in. wywiadów i zdjęć. Autorami wystawy są fotografka Kamila Bogulewska oraz dziennikarz i emigrant Marca68 Aleksander Milchtach Sław. – Historia to nie tylko studiowanie starych dokumentów, ale też świadectwa ofiar i świadków faktów historycznych są równie ważnym źródłem dla naszej wiedzy. Nasz projekt Człowiek za Burtą oddaje głos ofiarom Marca68 roku. Są to relacje i przeżycia ludzi, którzy zostali zmuszeni do wyjazdy bez prawa powrotu do własnej ojczyzny; ludzi, którym po pewnym czasie udało się stworzyć nowe życie na obczyźnie – powiedziałautor wystawy.
Milchtach Sław wyjechał z Polski wraz z rodzicami w 1968 roku. Jego matka miała żydowskie pochodzenie i chociaż stworzyła laicką rodzinę, a sama była aktywną komunistką, nie pozwolono jej zostać w PRL.
Wystawie towarzyszy też druga część “Marzec ’68. Konteksty”, której autorem jest historyk Andrzej Czyżewski.
Można ją zobaczyć w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przy ul. Wojska Polskiego 83 w Łodzi. Ekspozycja będzie czynna do 30 września. Zaplanowano także program wykładów i projekcji edukacyjnych.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Aleksander Milchtach Sław o przygotowaniu wystawy | audio (m4a) audio (oga) |